24 procédé's was noodig, dat het formaat van de kaarten wat kleiner werd en aldus werden de kaarten ook beter verkoopbaar. Het is bekend dat de gewestelijke kaarten van Jacobus van Deventer vóór 1546 als kopergravures zijn uitgegeven te Mechelen. Ook van deze uitgave is alweer geen enkel exemplaar tot ons gekomen. Exemplaren hebben echter als voorbeeld voor andere nadrukken gediend. Het meest bekend is de Italiaansche uitgave van Tramezini van 1558, in koper gegraveerd door Jacobus Bossius, blijkens zijn naam een Nederlander. In 1897 zijn deze kaarten gereproduceerd door Frederik Muller in Amsterdam2). Van de kaarten van Brabant enz. hebben ook andere uitgaven bestaan, soms iets later in jaren, maar meer getrouwelijk de oudste uitgave volgend. Zoo zijn de steden en dorpen daar nog met kerk torens aangegeven en niet met kringetjes, ook is het formaat van die uitgaven grooter. De vrijwel unieke exemplaren van deze meer primitieve uitgaven bevinden zich in de bibliotheken te Breslau en Wolfenbüttel en ze zijn aan het licht gekomen door de onder zoekingen van Walter Ruge, die systematisch alle Duitsche biblio theken naar oude kaarten heeft afgezocht3). Omstreeks 1570 worden in Antwerpen door Mercator en Ortelius de eerste verzamelwerken met kaarten uitgegeven, die men sindsdien at/assen is blijven noemen. In de eerste uitgaven van Ortelius' „Theatrum Orbis terrarum (1570 en volgende jaren) komen Van Deventer's kaarten van Brabant, Zeeland en Holland vóór. O.a. uit de mededeeling in: Opus chronographicum orbis universi Petro Opmeero auctore (Antverpiae, 1611), folio 486 ad annum 1546: Jacobus de Daventria Mechliniae Caliographias (lees calcographias, dit zijn kopergravures) Brabantiae, Hol- landiae, aliarumque Belgii regionum nunc edit: cum antea Flandriae chartam evulgasset Gerardus Mercator Rupelmundanussicque tandem expressae fuerunt omnes Belqii ditiones 2) Remarkable maps of the XVth, XVIth and XVIIth centuries reproduced in their original size, V-VI, nos. 15 (Holland), 16(Friesland). 17 (Gelderland) en 18(Brabant). 3) W. RUOE: Aelteres kartographisches Material in deutschen Bibliotheken (Nach- richten Kon. Ges. der Wissenschaften zu Göttingen, Philol. historische Klasse) 1904, S. 1-40: Reisebericht I und II; 1906, S. 1-39: Reisebericht III; 1911, S. 35-166: Reisebericht IV; 1916, Beiheft, S. 1-128; Reisebericht V. Kaart van Brabant: RUGE, V, S. 36, no. 41. Kaart van HollandRUGE, V. S. 35, no. 40, gereproduceerd door WlEDER in Tijdschr. Kon. Aardr. Gen., 2de serie, deel XXXV (1918), blz. 491, no. 3, plaat 6. Kaart van Gelderland: RUGE, I, S. 26, no. 43, vgl. Dr. G. AVIS|acob van Deventers kaart van Gelderland in 1556 (Gelre, Bijdr. en Meded. XXXVIII (1935), blz. 149-157, met reproductie van een gedeelte van de kaart. In het Rijksarchief te Arhem is een foto van de geheele kaart aanwezig. Kaart van FrieslandRUGE, V, S. 37, no. 42. Kaart van Zeeland: RUGE, V, S. 38, no. 45, gereproduceerd in M. VAN EMPEL en H. PIETERS: Zeeland door de eeuwen heen (1933 tegenover blz. 117. 25 Welke is de waarde van deze kaarten? Naar moderne begrippen niet zoo erg groot. De ligging van de plaatsen, de loop van de rivieren en de grenzen, dit alles word nogal schetsmatig en niet al te nauwkeurig aangegeven. Wegen zoekt men op deze kaarten ver geefs. Op de kaart van Gelderland staat een bijschrift, waarin Van Deventer verklaart, dat de plaatsen, waar geen kringetje in het vignet door hem is geplaatst door hem niet bezocht zijn en dat hij niet wil instaan, dat hij van die plaatsen de juiste ligging heeft aangegeven, daar de toegang tot die plaatsen voor hem niet vrij stond. Deze mededeeling pleit voor de nauwkeurigheid van den geograaf in het algemeen en wij mogen aannemen, dat hij dus als regel wèl de op een kaart opgenomen plaatsen bezocht. Dat hij vóór 1543, toen hij de kaart van Gelderland maakte, niet in alle deelen van Gelderland toegang had, is te verklaren uit den staat kundigen toestand, toen immers de strijd tusschen Karel V en Gelre nog niet geëindigd was. Uit de opdracht aan Karel V, die op de kaart voorkomt, blijkt, dat de kaart op last van Karel V gemaakt is. Wij moeten echter bij de beoordeeling van de kaarten den tijd van ontstaan in aanmerking nemen. Dan is het toch al dadelijk een prestatie, dat door één man, zij het nog zoo schetsmatig, in kaart werden gebracht, Brabant, Holland, Gelderland, Friesland en Zeeland. Onze bewondering stijgt, als wij waarnemen, dat de kaart van Brabant niet alleen de tegenwoordige Belgische provincie Brabant omvat, maar ook de provincies Antwerpen en Limburg en de Nederlandsche provincie Noord-Brabant, in één woord het geheele gebied omsloten door de Schelde en Sambre in het Zuiden en Westen en door de Maas van Namen over Maastricht en Grave naar Heusden. De kaart van Holland omvat ook de provincie Utrecht, de kaart van Gelderland ook weer Utrecht en Overijsel, en de kaart van Friesland ook Groningen, Drente en Overijsel. Praktisch is dus het grootste deel van de 17 Nederlandsche gewesten door Van Deventer voor de eerste maal in overzichtelijke kaarten weergegeven. Ongeveer terzelfder tijd was het Graafschap Vlaanderen door den beroemden Gerard Mercator in kaart gebrachten de gebroeders Surhon ver vaardigden kaarten van Artois, Henegouwen, Namen en Luxemburg. Hiermede bestond de grondslag voor één overzichtskaart van de 17 Nederlandsche gewesten. Inderdaad werd zulk een kaart door Van Deventer gemaakt2). Zeer waarschijnlijk heeft deze kaart als Ten onrechte wordt in FREDERIK MULLERS reproductieuitgave ook Tramezini's kaart van Vlaanderen op naam van VAN DEVENTER gesteld, welke vergissing later door anderen is overgenomen. (Vgl. blz. 24, noot 1 en 2). 2) In 1552 leverde hij aan het stadsbestuur van Antwerpen „een caerte van alle de landen van herwaertsovere, met oock alle de frontieren van dezelve landen," (Antwerpen, stadsarchief, tresory, no. 1213, fol. 161).

Nederlandsch Archievenblad | 1940 | | pagina 18