136 137 missielid aangewezen. De redactie van de overzichten van de grootere gemeentelijke archiefbewaarplaatsen (samengesteld door de beheerders) is als taak toegewezen aan Mr. B. VAN 'T HOFF te Deventer, die daarbii de medewerking van Mejuffrouw M. M. HOOGENRAAD zal hebben, terwijl Dr. FORMSMA het verzamelen en redigeeren van de overzichten van de kleinere gemeentearchieven (provinciegewijs) zal ter handnemen. Mr. A. LE COSQUINO DE BtlSSY te Amsterdam zal over dit alles zijn wakend oog laten gaan. Koloniale archieven. Curagao. De heer P. NOORDENBOS, wien een regeling van de verzorging der nieuwe Curagaosche archieven opgedragen is, vertelt daarvan in No. 26 van het maandblad „Gemeentelijke Documentatie en Secretarie-organisatie". Hij heeft in de eerste plaats weten te bereiken, dat van gouvernementswege regels omtrent kwaliteit en formaat van het voor administratieve doeleinden te gebruiken papier vastgesteld zijn, welke normalisatie een groote besparing opgeleverd heeft. Vervolgens is een aanvang gemaakt met de toepassing van het dossierstelsel voor de ordening van het Gouvernementsarchief. Te dien aanzien heeft de Gouverneur goedgevonden: 1°. Te bepalen, dat met ingang van 1 (anuari 1939 de ordening van het archief van het Gouvernement Curagao en van den Gezaghebber van Aruba zal geschieden op den grondslag eener zaaksgewijze ordening, waarbij gebruik wordt gemaakt van het vanwege het Registratuurbureau der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage samengestelde registratuurplan voor het Gebiedsdeel Curagao; 2°. Te bepalen, dat het sub 1°. bedoelde stelsel van archiefordening tevens, voor zooveel noodig, wordt toegepast voor de ordening van de archieven der Gou vernementsdiensten, waarvoor de Hoofden van dienst zich voor zoover dit nog niet heeft plaats gevonden - zoo spoedig mogelijk in verbinding stellen met den Directeur van het Registratuurbureau voornoemd; 3°. De Gezaghebbers van Bonaire en de Bovenwindsche eilanden, zoomede de Districtsmeesters uit te noodigen zich vóór 1 Maart 1939 eveneens in verbinding te stellen met genoemden Directeur voor eene regeling van de verzorging van het archief hunner administratie; 4°. Den commies ter Gouvernements-secretarie F. CORVER aan te wijzen als Algemeen Registrator, belast met de verzorging van het archief van het Gouver nement Curagao, aan wien tevens wordt opgedragen het toezicht op de archieven van de Diensten, de Gezaghebbers en de Districtsmeesters, een en ander volgens nader vast te stellen instructie. De tekst dezer instructie is afgedrukt in No. 27 van bovengenoemd maandblad. Kerkelijke archieven. Ned. Hervormde Kerk. Onder groote belangstelling heeft Dr. L. W. A M. LASONDER, archivaris bij de Algemeene Synode der Ned. Hervormde Kerk op 25 Fe bruari in huize Voorhout te 's-Gravenhage zijn 60sten verjaardag gevierd. R. K. Kerk. In „De Tijd" van 19 Maart 1939 troffen we de volgende mededeeling aan Parochie-archieven. Pater A. MUNSTERS M. S. C. wijst in „De Maasgouw" op het belang van en de belangstelling voor oude parochiearchieven Wel zelden zullen de oude parochieregisters van ons gewest zich in zulk een levendige belangstelling van niet-historici hebben mogen verheugen als thans het geval is. Er zijn Limburgsche parochies, waar geen week voorbijgaat, zonder dat uit een naburig land meerdere, gewoonlijk zeer vage aanvragen binnenkomen om gegevens over den stamboom van een bepaalde familie, met bijvoeging dat men die kosteloos moet verstrekken, Overigens hebben die registers gewoonlijk slechts de belangstelling van genea logen en historici, waarvoor zij van groote waarde zijn, omdat zij niet enkel de familiebanden doen kennen, maar ook zeer belangrijke ethnographische gegevens bevatten en bovendien voor de plaatselijke geschiedenis soms verrassende en be trouwbare toelichtingen verschaffen. Om deze bron van geschiedenis volledig te doen rendeeren, bestaat er sinds enkele jaren een Bureau voor Historische Demographie, ondergebracht in het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage, dat zich ten doei stelt: al die oude gegevens van den burgerlijken stand over te schrijven en daarop een kaartsysteem in te richten. Wie den tijd te zijner beschikking heeft zal hieraan nuttige diensten kunnen bewijzen. Van de praktische waarde van inkomstenregisters, lijsten van stichtingen en parochieele verplichtingen is men gemakkelijk overtuigd. Waar dit echter nog in kerkelijke voorschriften vastgelegd moest worden, zal men begrijpen, dat het bijhouden van een burgerlijken stand niet zoo voor iedereen vanzelfsprekend was. Algemeene bepalingen omtrent doop- en huwelijksregisters werden voor het eerst getroffen door het Concilie van Trente in 1563, voornamelijk om een nauwkeurige controle te krijgen op de bloedverwantschap, die door huwelijk en huwelijkszegen, en op de geestelijke verwantschap, die door het peterschap bij het Doopsel ontstaat. De praktische invoering en naleving was echter met die algemeene verplichting nog niet onmiddellijk bereikt. In de bisdommen Roermond en Luik werden de bepa lingen in de diocesane statuten opgenomen op het einde van de 16e en in het begin der 17e eeuw. Men kan er de doorwerking van het groote Concilie aan meten. De Statuten van het Aartsdiakonaat Kempenland, waartoe o.a. Stein behoorde, bepaalden in 1612, dat de pastoors een doop-, huwelijks- en doodenregister moesten aanleggen. Dat was een halve eeuw na de bepaling van Trente. Het zal nogmaals een halve eeuw duren voor die bepaling algemeene praktijk is. Slechts weinige parochiekerken zullen waarschijnlijk die oude registers nog be zitten. Sommige zijn verloren gegaan door verslijt en zorgeloosheid. Het grootste aandeel aan de verdwijning echter hebben de Franschen gehad, die sinds 1796 alle doopregisters opeischten. Zoo zijn vele parochies daarvan beroofd, SEBASTIAAN BARON, pastoor te Urmond van 1803-1833, noteert einde 1817, dat hij uit de oude inkomsten registers enkele stichtingsoorkonden overschrijft, omdat die registers zelf door het bestuur opgeëischt werden. Doop- of huwelijksregisters, enz. van vóór 1800 zijn dan in Urmond ook niet meer aanwezig. In Elsloo werden de registers van den burgerlijken stand in 1801 vernieuwd door Pastoor KeRCKHOFFS. Als reden daarvoor geeft hij op de tijdsomstandigheden en den slechten staat waarin de registers verkeeren. Waar de oorspronkelijke later gebleven zijn, is ons onbekend. De Martinusparochie te Stein bezit nog al haar oor spronkelijke registers vanaf 1680. Dit is te merkwaardiger, omdat het archief niet ongestoord bewaard bleef. Zoo bezit de Kerk slechts een inkomstenregister, beginnend in het jaar 1708. Een ander, beginnend in het jaar 1739, bevindt zich in het Staats archief te Brussel (n. 18761) en een van 1793 in het Rijksarchief te Maastricht. Buitenlandsche archieven. Een nieuw Staatsarchief in Marburg. - Dezen herfst is het mo dernste Duitsche archiefgebouw ingewijd, het Staatsarchief in Marburg. De belangrijke archieven zijn van hun oude bewaarplaats in het hoog gelegen slot verhuisd naar het in het zuidwestelijke gedeelte van de stad opgetrokken nieuwe gebouw. In verband

Nederlandsch Archievenblad | 1939 | | pagina 26