132 Berichten. 133 Verzoek van de redactie. Bijdragen voor de volgende aflevering van het Archievenblad worden gaarne vóór 15 Juli ingewacht. Algemeen. Rijksbegrooting voor 1939. - In het voorloopig verslag op de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen lezen wij het volgende: „Vele leden betuigden hun instemming met het feit, dat eindelijk alle vacatures van Rijks archivaris zullen worden vervuld. Wederom werd gevraagd, of de Minister voornemens is, den Rijksarchiefdienst te belasten met het toezicht op de departementale archieven, waaraan, naar men meende, dringend behoefte bestaat. De Minister antwoordde hierop in de Memorie van antwoord als volgt: De vraag, of de ondergeteekende voornemens is, den Rijksarchiefdienst te belasten met het toezicht op de departementale archieven, is ook ten vorigen jare gesteld en toen uitvoerig beantwoord. Sindsdien is zijn zienswijze niet veranderd, zoodat hij zich veroorlooft te verwijzen naar hetgeen hij toen heeft opgemerkt (blz. 47, 48 Memorie van antwoord Tweede Kamer nopens het VIde hoofdstuk van het ontwerp der Rijksbegrooting voor 1938)". Examens archiefambtenaar. Bij Minist. Beschikking van 31 Dec. 1938, No. 7388, afd. K. W„ is met ingang van 1 lanuari 1939 aan Prof. Dr. H. BRUGMANS te Amsterdam op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der commissie, belast met het afnemen der examens voor wetenschappelijke archiefambtenaren, met dankbetuiging voor de door hem in deze functie bewezen diensten, en is benoemd tot lid van die commissie |hr. Mr. D. P. M. GRASWINCKEL, Rijksarchivaris aan het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage. Voor het diploma van wetenschappelijk archiefambtenaar der 2de klasse is 20 Februari 1939 geslaagd mej. Dra. D. VAN VELDEN, 's-Gravenhage, Rijksarchieven. Rijksarchief in Friesland. Bij ministerieele beschikking van 22 Maart 1939, No. 2000, K. W„ is met ingang van 1 |uni 1939 benoemd tot tijdelijk adjunct- commies Dr. G. Avis te Voorburg. Bij Kon. Besluit van 4 Maart 1939, No. 27, zijn met ingang van 1 lanuari 1939 benoemd bij het Rijksarchief in Overijssel. - Mr. H. HAGA, waarn. rijksarchivaris, tot rijksarchivaris. Rijksarchief in Groningen. - Drs. A. BROUWER, waarn. rijksarchi varis, tot rijksarchivaris. Rijksarchief in Limburg. - Dr. G. W. A. PANHUYSEN, waarn. rijks archivaris, tot rijksarchivaris. Uit Den Haag is mededeeling ontvangen van de definitieve goedkeuring van de plannen tot uitbreiding van het rijksarchief in Limburg alhier, waarvoor naast een noodzakelijk nieuw gebouw, het bestaande oud-franciscaner-klooster voor een groot gedeelte wordt gerestaureerd. De ministerieele commissie van het Werkfonds heeft goedkeuring gehecht aan het plan van deze verbouwing, restauratie en nieuwen bouw en de gelden, noodig voor dit werk, beschikbaar gesteld uit het Werkfonds. Aan het nemen van deze beslissing hebben de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, defensie, financiën en sociale zaken, medegewerkt. De kosten van het werk worden begroot op plm. 160.000, waarvan omstreeks 80.000 aan loonen zullen worden besteed. De plannen van den rijksgebouwendienst zijn ontworpen door Ir. DE LUSSANET DE LA SABLONIÈRE, waarbij o.a. Monumentenzorg, de algemeene rijksarchivaris en de waarnemend archivaris in Limburg, Dr PANHUYSEN, tot algemeene overeenstemming zijn gekomen. De plannen voor de uitbreiding van het rijksarchief in Limburg waren al reeds ruim 20 jaar geleden in de pen en de noodzakelijkheid van meer ruimte voor het groote en rijke rijksarchief in Limburg, dat tot nu toe was gehuisvest in de voormalige Franciscanerkerk, werd hoe langer hoe grooter. Zoowel om de waarde voor de wetenschap, die het bewaren van kostbare, histo rische documenten op een veilige en overzichtelijke wijze zeer noodig heeft, als om de beteekenis als werkobject in Maastricht, dat nog steeds met groote werkloosheid te kampen heeft, is de genomen beslissing van groote beteekenis. Voor de uitbreiding zal het hoofdgebouw van het voormalige Franciscaner klooster aan de St. Pieterstraat (naast de voormalige Franciscaner kerk) dat honderden jaren voor militaire doeleinden (als militair ziekenhuis en als kazerne) in gebruik is geweest, oordeelkundig worden gerestaureerd. Er komt aan de Zuidzijde van het bestaande kloostergebouwencomplex een nieuw gebouw. Aan den westkant is een uitstekend geslaagde bouwkundige overgang gevonden naar de 15de eeuwsche kruis gang van het vroegere klooster, welke kloostergang eveneens wordt gerestaureerd. In de nieuwe huisvesting van het archief komen een leeszaal voor het publiek, een bibliotheek, behoorlijke werkvertrekken voor archivaris, chartermeester, inspecteur, ambtenaren enz. Op verschillende punten zijn flinke ruimten bestemd voor de eigen lijke archievenbewaarplaatsen. Onder een der zijden van het nieuwe gebouw zal een scherfvrije kelder worden aangelegd, waarin de kostbaarste historische documenten in tijd van luchtgevaar bij eventueelen oorlog, kunnen worden ondergebracht. De nieuwe archiefgebouwen liggen op een der mooiste historische plekjes van Maastricht, n.l. bij het vroegere Feilzusterklooster, Pater Vinktoren, Helpoort en een stuk van de oude stadsomwalling. (N. R. C.). Gemeente- en Waterschapsarchieven. Provincie Friesland. Met ingang van 1 Mei 1939 hebben Gedep. Staten den heer M. P. VAN BUYTENEN (II), volontair aan het gemeente-archief te Rotterdam, benoemd tot ambtenaar in tijdelijken dienst, toegevoegd aan den inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven in deze provincie. A I p h e n. Wijlen de heer W. M. C. REGT, in leven gemeente-archivaris van Alphen a. d. Rijn, heeft zijn bibliotheek en schriftelijke nalatenschap gelegateerd aan een particulier aldaar en bij testamentaire beschikking vastgesteld, dat de gelegateerde het bezit ten eigen bate behoorde te verkoopen. Deze particulier is thans bezig de nalatenschap te liquideeren. 't Is jammer, dat deze liquidatie niet is toevertrouwd aan een deskundige, die in staat zou zijn geweest de stukken ook op andere dan alleen geldelijke waarde te taxeeren, omdat in de thans gegeven omstandigheden de kans zeer groot is, dat eenige belangrijke bestanddeelen van de nalatenschap o.a. de zeer uitvoerige

Nederlandsch Archievenblad | 1939 | | pagina 24