102 103 omvangrijke archieven van groote Haagsche ondernemingen, tot 1 October 1936 kos teloos gebruik gemaakt van loCalitieiit in de gemeentelijke schoolgebouwen Colensostraat no. 2 en 'Hilversumsc'hestraat no, 8. De vereemdging beeft verzocht dieze localiteit ook verder te mogen blijven gebruiken. Burgemeester en Wethouders zijn, evenals de Commissie voor de Plaatselijke Werken en Eigendommen, van oordeel, dat er vol doende aanleiding voor bestaat de vereenig,ing tot ■wederopzegging, doch uiterlijk tot 1 October 1939 de beschikking over de localiteit te laten 'behouden. Zij hebben daarom de eer dien Raad voor te stellen aan die vereeniging „Neder- landsch Econamdsch-Historiscih Archief" alhier, voor het opbergen en sorteeren van archieven, kosteloos dn gebruik te geven de lokalen op de zolderverdieping van het gemeentelijk schoolgebouw Colensostraat no. 2 en een deel van den zolder van het gemeentelijk schoolgebouw Hilversumsdiestraat no. 8, beide localiteiten tot weder opzegging, doüh uiterlijk tot 1 October 1939 en op de door hen vast 'te stellen voor waarden. 'sdjraven'hage, 27 November 1936. Internationaal Instituut voor sociale geschiedenis. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, vooral uit wetenschappelijke kringen, is van middag te Amsterdam het Internationaal instituut van sociale geschiedenis, Keizersgracht 264, officieel door den burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, geopend. Allereerst voerde het woord de 'heer N. de Lieme, voorzitter van het Instituut. Hij dankte het gemeentebestuur voor die schenking van het gebouw, waardoor, zoo zeide spr., een ruim en goed ingericht gebouw voor het ordenen van boeken en archieven en voor bet verrichten der werkzaamheden verkregen is. Voor de gastvrijheid tot nu toe genoten van het Ned'erlandsch Economisch Historisch archief bracht spr. dank. Kort samengevat, is de taak van de stichting de kennis en de wetenschappelijke studie van de nationale en internationale sociale geschiedenis te bevorderen, materiaal te verzamelen, dat hiervoor dienstig kan zijn, deze verzamelingen toegankelijk te stellen voor het publiek en bet steunen en uitgeven van wetenschappelijke publicaties op 'het gebied van de sociale geschiedenis. De centrale arbeiders-levensverzekering werkt hieraan behalve financieel mede door bare zich nog steeds uitbreidende bibliotheken ter beschikking te stellen. Het materiaal, dat wordt verzameld en verwerkt, de publicaties, die worden voor bereid en gedaan, verrijken en dienen d'e kennis van bet maatschappelijk leven, waartoe ook het materiaal dat betrekking heeft op de arbeiders-beweging in al haar vertakkin gen, mag worden gerekend. Rede van den burgemeester van Amsterdam. De burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, zeide dat de hoofdstad een niet-commercieele 'instelling rijker geworden is, welker werkzaamheid een internationaal karakter draagt. Aan de vele wetenschappelijke instellingen, welke Amsterdam telt, is weer een nieuwe toegevoegd, die zich zal bewegen op een nieuw, ten deele nog onont gonnen terrein. Reeds thans zijn in de bibliotheek meer dan honderdduizend deelen bijeengebracht en is een begin gemaakt met het aanleggen van een verzameling dagbladen, brochures, pamfletten, manifesten en andere drukwerken, welke voor de geschiedenis van de denk- beelden van de laatste drie eeuwen van belang zijn. Deze werken beslaan de meest uiteenloopende onderwerpen. Naast een verzameling over de Fransche revolutie tek zij werken over de Engelsche sociale geschiedenis. Naast de boeken van de velen, die zich in hun utopieën een betere wereld droomden, vindt men beschrijvingen van revoluldon- naire woelingen. Bijznder aantrekkelijk zijn ook die archieven, welke bet instituut reeds 'heeft ver worven van personen, die een leidende rol in de geschiedenis van het menscibelijke leven hebben gespeeld. Door het uitgeven van een Review en een Bulletin stelt bet instituut zich voor de aandacht 'te vestigen op hetgeen de verzameling bevat, Met den wensch, dat de instelling bevorderlijk zal zijn voor de ontwikkeling van den jongsten tak der sociale wetenschappen, verklaarde spr. het internationaal instituut der sociale geschiedenis geopend. Rede van den directeur, prof. mr. N. W. Posthumus. Na de rede van den burgemeester gaf de directeur van het instituut, prof. mr. N. W. Posthumus, een overzicht van de werkzaamheden en de beteekenis van het instituut, Hij begon met dank te brengen aan de Centrale Arbeidersverzekering, Het instituut is in de eerste plaats reddingmaatsChappij, een instelling die er naar streeft, zeldzame geschriften of collecties op soGiaal-historisoh gebied, die verloren dreigden te gaan, voor den ondergang te behoeden. Deze functie zal vooral in d'e eerst volgende jaren nog telkens op den voorgrond moeten treden, omdat er juist in deze onrustige tijden tal van het indertijd door hen verzamelde willen of moeiten ontdoen. Het instituut brengt van archieven-correspondenties, handschriften of andere ge schreven stukken of verzamelingen daarvan bijeen, die uit sociaal-historisch oogpunt van waarde zijn. Op dit gebied in hot bijzonder ligt de internationale werkzaamheid van het instituut. Het derde onderdeel van de taak van het instituut bestaat in het publiceeren van historisch materiaal in een groote publicatie. Prof. Posthumus deelde daarna het een en ander mede omtrent de inrichting van het instituut. Er bestaan twee algemeene afdeelingen, de studiezaal en de krantenzaal. In de laatste worden .slechts oudere periodieken ter lezing gegeven, de krantenlezer wordt geweerd en de bezoeker hier slechts toegelaten indien hij stof voor een kleiner of grooter onderzoek komt bijeenzoeken. Het is de dikwijls groote omvang van deze bladen en hun ietwat moeilijke han- teering die tot de oprichting van een afzonderlijke zaal aanleiding heeft gegeven. Behalve deze twee zalen kent het instituut een aantal z.g. kabinetten, waarin telkens de sociaal-historische literatuur vam een bepaald land of van een groep van landen ondergebracht is. Elk dezer kabinetten staat onder een wetenschappelijk medewerker, wiens taak het is bezoekers voor te lichten, en daarnaast zelf wetenschappelijke publi caties in review en elders te publiceeren. Een afdeeling „pers en openbare meening" 'is bovendien in de kiem aanwezig. Door deze ineenvoeging van werkzaamheden kan het instituut een centrum van weten schappelijk onderzoek worden, waarvan de universiteit van Amsterdam en haar stu denten de vruchten kunnen plukken.

Nederlandsch Archievenblad | 1937 | | pagina 24