100 101 tot stand komen. Tenslotte dankte spreker nog allen, die aam de restauratie en inrich ting hadden gewerkt. Nadat de Burgemeester hiermede het Gemeente-archief voor geopend had ver klaard, kreeg Mdj. Dr. G. iH. Kuritz het woord en sprak haar voldoening uit over de prachtige 'huisvesting van het archief, ruim, gerieflijk en brandvrij, in een aangename omgeving, die het den bezoekers en ambtenaren gemakkelijk zal maken, zich in oude tijden te verplaatsen. Met een korte uiteenzetting van de geschiedenis werd bewezen hoezeer de vroegere bewaring van het archief te kort schoot. Spreekster betreurde het slechts, door een vertraging in de leverantie, nog niet de nieuwe stalen charter- en kaarten- kasten te kunnen demonstreeren (welke ondertusschen gearriveerd zijn en zeer voldoen in het gebruik). Hierna was het woord aan Ir. de Graaf, die namens het Werkfonds het Gemeente bestuur dankte voor de samenwerking en gelukwen.schte met de ingebruikstelling van dit nieuwe gebouw. Tenslotte sprak de Algemeen Rijksarchivaris, Mr. R. Bylsma, dlie niet 'alleen een woord van lof had voor die mooie behuizing, die de Gemeente haar archief schonk, maar vooral ook voor het feit, dat men, ondanks moeilijke tijden, terug was gekomen van een eertijds gevormd plan, om archief en stadsbibliotheek onder één hoofd te vereendgen. Spreker verwachtte niet anders dan dat dit besluit, waaraan het verzoek van de Vereeniging van Archivarissen, daartoe ingediend, niet vreemd zal zijn geweest, tot welzijn van het archief zou strekken. Hierna hebben de aanwezigen, onder wie zich, behalve bovengenoemden, alle wethouders, vele raadsleden en Gemeentelijke autoriteiten, alsmede de vorige Rijks archivaris in Noordholland, Jhr. Dr. B. M, de Jonge van Ellemeet, en de waarnemend Rijksarchivaris, de heer R. D. Baart de la Faille, bevonden de vroegere gemeente archivaris, de heer H, E. Knappert, was verhinderd, doch zond een telegram van ge- lukwensohen de nieuwe inrichting bezichtigd. Waterschappen in Overijssel. De inspecteur van die gemeente- en waterschapsarchieven in Overijssel beeft in zijn verslag over 1935 de aandacht geves tigd op den slechten toestand, waarin vele waterschapsarchieven verkeeren, doordat zij ■in die particuliere woningen hunner beheerders worden 'bewaard, waardoor niet de noodige waarborgen voor een behoorlijke, laat staan brandvrije b'ergiing aanwezig zijn. In de brandvrije archiefbewaarplaats ter provinciale griffie is door die laatste verbouwing een ruimte van bijna 1000 strekkende M, vrijgekomen, waarvan zonder bezwaar voor de behoefte van den eigen dienst gedurende zeer ruimen tijd een gedeelte kan worden bestemd voor de berging van archieven van waterschappen. Deze beide omstandigheden hébben Ged, Staten van Overijssel doen besluiten den griffier te machtigen overeenkomsten aan te gaan met in de provincie gelegen water schappen en veenpolders tot het kosteloos in bewaring nemen van de archieven dier lichamen in de brandvrije bewaarplaats, waartoe eeoige bepalingen in het leven zijn geroepen. N. R. Ct. Een waterschapsarchief verbrand. Te Sdhagerbrug (N.H.) is het woonhuis van den heer J. J. Bleek, secretaris-penningmeester van bet waterschap, door onbekende oorzaak geheel afgebrand. De bewoners moesten in allerijl in nacht- gewaad de vlucht nemen. Van den inboedel kon niets gered worden. Een groot deel van het archief van bet waterschap is verloren gegaan. (Deventer Dagblad.) Buiitenlandscihe archieven. Schotse he archiefstukken naar hun oorsprong terug. Na een tijdsverloop van zes eeuwen zal eindelijk dit jaar aan de rechtmatige eigenaars een aantal documenten worden teruggegeven, die iin 1290 uit Schotland naar Engeland wer den overgebracht om aanspraken te bewijzen op den betwisten troon van Schotland na bet overlijden van Margaretha, prinses van Noorwegen, aan het einde der dertiende eeuw. Eduard III beloofde deze documenten in 1328 terug te zenden, maar vergat het en al de geslachten na hem. Tot ergernis der Schotten zijn deze stukken tot dusver in de Engelsohe archieven blijven berusten totdat dit jaar, voor het eerst sedert die samen voeging van Enigeland en Schotland, een in Schotland geboren vrouw als Koningin van beide koninkrijken zal worden gekroond. Gedurende twee maanden liggen deze 9 documenten tentoongesteld in het Public Record Office in Chancery Lane te Londen. Er waren negen Schotten, die op den troon aanspraak maakten en in een dezer stukken legden zij de verklaring af in de uitspraak van Eduard I tie berusten. Voorts zijn er verscheidene pauselijke bullen bij. De wet tot teruggave der documenten is door lord Strathcona bij het Parlement ingediend en men verwacht, dat ze vóór April door beide huizen zal zijn aangenomen, opdat de kostbare stukken vóór de kroning door een vertrouwd koerier onder veilig geleide naar Edimburg kunnen worden teruggebracht. N. R. Ct. (24 Februari 1937.) Centraal Filmarchief. In de Memorie van Antwoord van het Vide Hoofdstuk van de begrooting voor 1937 staat, naar aanleiding van een dn het Voor loopig Verslag gedane vraag het volgende: „Artikel 212. Het Filmarchief bevindt zich nog altijd in een zeer voorloopig stadium, te voorloopiiger nog sinds de verzamelingen met het oog op de groote brand gevaarlijkheid uit het gebouw van het Algemeen Rijksarchief verwijderd moesten worden en naar Delft zijn overgebracht. Wanneer zich de gelegenheid voordoet om films te verwerven, die voor de historie van onzen tijd 'hoogst belangrijk zijn, laat in het bijzonder de Vereeniging van vrienden van dit archief, voorzooverre den ender- geteekende bekend is, niet na, daarvan gebruik te maken. De instelling zelve beschikt voor het oogenblik nog niet over middelen, die voor uitbreiding van haar verzamelin gen noodig zijn. Zij heeft zelfs geen opnemingsapparaat. In dezen crisistijd heeft de ondergeteekende het niet verantwoord kunnen achten, deswege zijn begrooting met een nieuwe uitgave te bezwaren. Voorloopig beperkt de taak van den Algemeenen Rijks archivaris als beheerder van het Filmarchief zich dan ook tot het conserveeren van wat aan deze instelling toevertrouwd is en wordt. De hiervóór genoemde Vereeniging, die wel over eenige, zij het odk bescheiden, middelen beschikt, is uitgenood'igd in het bijzonder haar aandacht te geven aan de verfilming van de aanstaande huwelijksfeesten. Economise h-H istorisch Archief. Krachtens raadsbesluit van 30 October 1933 (Handel, blz. 1052, Bijl. no. 594) heeft d'e vereenigiog „Nederlandsch Economisch-Historisch Archief' alhier, voor het opbergen en sorteeren van enkele

Nederlandsch Archievenblad | 1937 | | pagina 23