96 overzicht gegeven van de positie van de Kroon en de troonopvolging in ons land. Op duidelijke en gedocumenteerde wijze wordt de historische wording van onze huidige regeling der troonopvolging beschreven, waarbij in enkele gevallen op de onvolledigheid van onze Grondwet te dien aanzien wordt gewezen. Het moge juist zijn dat de huidige troonregeling ons door hare redactie nog geen nationaal Koningschap heeft gewaarborgd, laten wij echter hopen, dat schrijvers bedenkingen in de toekomst slechts academische waarde voor ons land mogen hebben. Onder de goed uitgevoerde tabellen trekt de eerste dadelijk de aandacht. Zeer interessant is het daarin geleverde nauwkeurige overzicht hoe Prins Willem van Oranje stamvader is van bijna alle Europeesche vorstenhuizen. Wij wenschen schrijver en uitgever een breeden kring van be langstellende lezers toe. v. F. M. VAN DE Venne en Alexander A. M. Stols. Geslachtsregister van het vorstenhuis Nassau. Gevolgd door genealogische en heraldische aanteekeningen betreffende de geslachten Nassau, Mecklenburg, Lippe Biesterfeld en Bourbon Parma, door D. van Alff, W. baron vanIitersum, R, T. Muschart en Dr. Th. R. Valck Lucassen. 1937. A. A. M. Stols' Uitgeversmaatschappij, Maastricht. Uit de inleiding blijkt reeds dat de uitgevers zich de mede werking hebben verzekerd van bekende goede krachten op genea logisch- en heraldisch gebied, waardoor het fraai uitgevoerde werk, zooals het thans voor ons ligt, al dadelijk het kenmerk van ernstige en nauwkeurige behandeling vertoont. Een gunstig gevolg daarvan is, dat de stamreeksen niet verder zijn opgevoerd dan tot bewezen genealogische feiten; dit is een zeer toe te juichen standpunt. Bovendien laat de bewerking volledig ruimte voor wat verdere opsporingen nog aan het licht zullen kunnen brengen. Het laatste woord is daarover nog niet gesproken, en de nadere bevestiging o.a. van den opzet in het Nederlandsch Adelsboek van 1913, waarbij de vermoedelijke afstamming tot den major domus van Koning Dagobert 1 teruggaat, zullen wij, met de schrijvers, aan toe komstige navorschers overlaten. De wijze van behandeling voldoet ten volle aan de eischen voor 97 praktische bruikbaarheid en de samenstellers mogen met voldoening de woorden van Jan Orlers in zijn „Besluijt aen de Lesers", tot het belangstellende publiek van dezen tijd herhalen„doet profijt met het ghene ick u behandicht hebbe". Een paar opmerkingen mogen ons veroorloofd worden Op bladz. 120 is boven het Besluit van 14 Januari 1814, No. 133 (Staatsblad No. 9) het wapen afgedrukt van het Koninkrijk der Neder landen zooals dat is vastgesteld in 1815. Boven dit Besluit No. 133, dat in zijn geheel had kunnen worden vermeld zooals dat bij de volgende Besluiten werd gedaan, behoorde het wapen van Koning Willem I zooals dat daarbij werd vastgesteld, opgenomen te zijn. Het afgedrukte wapen kon dan boven het Besluit van 24 Augustus 1815 No. 71 een plaats vinden, terwijl afbeeldingen naar aanleiding van de Besluiten van 1907 en 1909 volledigheidshalve boven die Besluiten konden worden opgenomen. Bij de samenstelling van den Index is niet overal gehouden aan den regel, dat bij de Fransche familienamen het lidwoord bij den naam behoort. We vinden dien regel willekeurig al dan niet toegepast: de La Trémoïlle is vermeld bij La Trémoïlle met weglating van „de", en bovendien (o.i. overbodig) op de T met weglating van „de La'L de La Tour (waarom de 1 klein gedrukt, zie ook bladz. 61) wordt alleen vermeld op T en niet op de juiste plaats op L. Bij de La Serre wordt „de La" weggelaten, bij de La Tour niet. de La Serre hoort op L en niet op S. Evenzoo Du Puget op D en niet op P. De vertaling van „de" bij Fransche namen wordt wel gevolgd o.a. voor: Charlotte van Laval-Montfort (60), Graaf van Coligny (60), Jacobus van La Marche (100, 101), maar niet bij Charlotte Catharina de La Trémoïlle (60), Louise de Coligny (60) en Hendrik de La Tour (61.) Croy-Roeux staat op C met verwijzing naar 26 en 82, en op R (met weglating van Croy) met verwijzing alleen naar 82. Zie ook bladz. 26 en 82 het verschil in titel „Rijksgravin" en „Gravin Croy-Roeux." In den Index wordt „de" alleen opgenomen bij de La Tour. v. F.

Nederlandsch Archievenblad | 1937 | | pagina 21