170 Kleinere Bijdrage. 171 L. L. Boekbesprekingen. Ook in dit geval had dus alleen een stichtingsbrief, of een ander stuk, waarmede bewezen kon worden, dat de stichting was ingesteld door of namens een openbaar vertegenwoordigend lichaam, een vrijstelling van het betalen van de Doode Hand belasting kunnen opleveren. Voor besturen van stichtingen en andere belanghebbenden kan uit deze geschiedenis nog eens blijken, dat een goed bewaard en deskundig beheerd archief ook een finantiëel belang van die instellingen is. B. VAN 'T HOFF. Zorg voor de archieven van de Friesche Synode in de 18de eeuw. Uit het Compendium der kerkelijke wetten van Friesland, Tweede Druk, Leeuwarden. H. A. de Chalmot, 1771, nemen wij over de volgende bepalingen, die een duidelijk beeld geven van de zorg, waarmede toen reeds voor bedoelde gewichtige archief stukken werd gewaakt. In Compendium, blz. 139 staat over de „S y n o d a I e schriften" het volgende te lezen Art. i. De Synodale acten hujus Provinciae, zullen uitgeschreeven zijnde, in alle de lespective Classen, en van 't Collegie der Deputaten, in een Boek gehouden en bewaart worden, en zal door de Scriba Sijnodi ook een affschrift daar van aan het Collegie der Ed. Mog. Heeren Gedeputeerden jaarlijks worden overgelevert. Art. II. Alle de Classen, en het Collegie der Deputaten Synodi, zullen een Extract-boek der Synodale Resolutiën deezer Provintie tot hun eigen kosten hebben en onder houden; doch Hun Ed. Mog. de Gedeputeerde Staten en de Canonicus elk één tot laste van den Lande, welke alle door de Canonicus alle twee jaaren zullen worden gesuppleert. Art. III. De Acten der correspondeerende Synoden zullen van de Correspondenten in handen van de Scriba Synodi gestelt worden, die dezelve zal overleveren aan de Deputaten Synodi, welke dezelve zullen opsluiten en bewaaren in hunne Kaste, en niet als onder recipis overleveren, aan onze Gecommitteerden tot de correspondeerende Synoden. Art. IV. Word dienstig bevonden, dat beneffens Hun Ed. Mog. en de Deputaten Synodi, ook de respective Classen tot haare kosten hebben en bewaaren een Extractboek der correspondeerende Synoden. Art. V. De Acten d er Nationale Sijnoden zullen niet alleen alle Dienaars hebben, maar wel ten voornaamsten beneffens de Deputaten Sijnodi, alle de respective Classen, Art. VI. Alle de Synodale Schriften, waar van gewag gemaakt word in den 27, 28 en 36. art. hujus tituli, en die verder van tijd tot tijd zijn ingekoomen, en nog moogen inkoomen, zullen van de Deputaten Synodi in hunne kaste bewaart, en in 't Index door dezelve van de Synodale Schriften te houden, geregistreert worden. Art. VII. Niemand zal eenige Synodale Schriften moogen ligten ex cassa Deputatorum, als onder recipis getekent in het Recipisboek, dat daartoe a Deputatis bestelt en gehouden moet worden. Compendium, blz. 252 bevat „Van den Canonicus" het volgende Art. I. Zullen de Extractboeken der Synodale Resolutiën alle twee jaaren den Canonicus worden toegezonden, om de Synodale Resolutiën te excerperen, aan te tekenen, en onder haare tituls te brengen in gemelde Extractboeken, en alzo te suppleren 't geene daar aan deficieert, en zal zijn arbeid en dienst in deezen vergolden worden. Art. II. Zal de Canonicus desgelijks suppleren 't Extractboek van hun Ed. Mog. de Gedep. Staaten, en tot recompense van zijn dienst aan 't Collegie van hun Ed. Mog. is aan dezelve 's jaars toegelgt 25 Car. Guld.; volgens Resol. van hun Ed. Mog. Art. III. De Canonicus is geordonneert door hun Ed. Mog., om ten kosten van 't Land aan te leggen en te onderhouden een authentiecq Extractboek, waar na in 't toe- koomende alle de ingeslopene vitia in de andere Extractboeken zullen kunnen worden verbetert, en de defecte gesuppleert; en zal het zelve met de Dood van de Canonicus worden overgelevert aan 't Collegie der Ed. Mog., om 't zelve aan de nieuwverkorene Canonicus weder ter hand te stellen volgens Resol. der Ed. Mog. Hrn. Gedep. Staaten, den 18 Febr. 1721. Art. IV. De Canonicus zal een Synopsis of Repertorium bij een stellen van de Resolutiën en Placaaten van hun Ed. Mog.de Heeren Staaten en Gedeputeerden deezer Provintie ten respecte van de Kerk genomen en geëmaneert; mits dat de Deputaten Synodi eerst besorgen en bevorderen bij hun Ed. Mog., dat zy alle zodanige Resolutiën en Placaaten moogen magtig worden. Dr. A. VAN DE Ven. Het Oud-archief van de gemeente Zalt- bommel. N. van de Garde en Co's drukkerij, Zaltbommel, 1935. Vermoedelijk ben ik niet de eerste, wien de eer te beurt valt, door den redacteur van ons tijdschrift te worden aangezocht om

Nederlandsch Archievenblad | 1936 | | pagina 30