102 Lier (De), Moordrecht, Muiden, Muiderberg, Naarden, Numansdorp, Oostzaan en Oostzaandam gem. Zaandam), Ouderamstel, Oude water, Philippine,Purmerend, Rotterdam,Rijp,Rijswijk,Schagen,Schiedam, Sloten, Tholen, Tonge (Nieuwe-), Utrecht, Vere, Vlaardingen, Vlis- singen, Voorburg, Vrouwenpolder, Waddingsveen (Noord-), Waddings veen (Zuid-), Wassenaar, Weesp, Westzaan, Woerden, Wormer, Wijde- wormer, Woubrugge, IJselstein, Zierikzee, Zoeterwoude en Zutphen. Van de overige betrokken gemeentebesturen vernam de Com missie niets, behalve van twee, nl. Zwammerdam en Dordrecht, die mededeelden, dat zij de archieven niet terug begeerden, terwijl B. en W. van Middelburg, die eerst te kennen hadden gegeven de archieven der voormalige weeskamer van Middelburg (stad) en van Middelburgs-ambachten gaarne terug te zien, bij het vernemen van den omvang dier archieven op grond van plaatsgebrek bezwaar maakten. De overgebleven archieven werden dus, tegelijk met „het eigenlijk gezegd archief" der Algemeene Commissie, dit laatste vergezeld van een toelichtende omschrijving der onderdeelen, bij schrijven van den 27en Augustus 1880 door haar ter beschikking gesteld van den Minister van Financiën, met uitzondering van dat van Amsterdam, dat inge volge art. 4 der wet van 14 November 1879 Stblno. 196), inhoudende het vergelijk met de hoofdstad, weer daarheen zou worden over gebracht. Deze plaatselijke Weeskamerarchivalia waren, in tegen stelling met het archief der Algemeene Commissie, dat aan het Departement berustte, nog steeds geborgen in dezelfde localiteiten boven het Gerechtshof, destijds gehuisvest in de Rolzaal op het Binnenhof. Zij besloegen daar „twee groote zolders, een toren kamertje en een zolderkamertje", waarvan als gevolg van de plaats gehad hebbende verzending begin November 1880 reeds het toren kamertje en de bovenste zolder waren ontruimd, terwijl op de andere zolder nog de beide archieven van Middelburg en Middelburgs- Ambachten in 17 kasten en een rek waren achtergebleven, en het zolderkamertje nog gevuld was met de archieven, die nog geen bestemming hadden gevonden. Deze betroffen blijkens opgave van de Commissie van 27 Augustus 1880 archieven van gemeenten in Noord-Brabant: Willemstad; in Gelderland: Culemborgin Zuid-Holland: Aarlanderveen, Alphen, Beierland (Zuid-), Bode graven, Delft (Hof van), Dirksland, Dordrecht, Hellevoetsluis en (Weer- gors), Leimuiden, Molenaarsgraaf, Nieuwenhoorn, Nieuw-Helvoet, Nieuw koop, Nieuwveen, Oegstgeest en Poelgeest, Oudshoorn, Puttershoek, l) Deze vertrekken, die weleer aan OLDENBARNEVELT en zijn lotgenooten tot gevangenis dienden, zijn thans tot één samengetrokken, dat nog den naam „Wees kamer" draagt. 103 Schoonhoven, Stein (Reeuwijk), Stompwijk, Voorschoten, Warmond, Wijngaarden en Rubroek, Zegwaard, Zoetermeer en Zwammerdam; in Noord-Holland: Aalsmeer, Amstel (Nieuwer-), Bergen, Bever wijk, Bovenkarspel, Edam, Helder, Lutjebroek, Medemblik, Monni kendam, Noordscharwoude, Oudkarspel, Uitgeest, Warmenhuizen in Zeeland: St. Annaland, Bath, Biggekerke, Blois, Bommenede, Brouwershaven, Bruinisse, Brijdorpe, Burgh, Buttinge, Duivendijke, Eikerzee, Ellemeet, Eversdijk 's-Gravenpolder, Haamstede, Hoogelande, St. Jansland, St. loostland, Kapelle en Biezelinge, Kattendijke, Kerkwerve, Koudekerke, Krabbendijke, Lillo, St. Maartensdijk, Maire, Melis- en Mariakerke, Middelburg en Middelburgsambacht, Nieuwerkerk met Kapelle en Botland, Nieuwland, Noordgouwe, Oosterland, Ouwerkerk, Poortvliet, Poppekerke, Renesse, Rengerskerke en Zuidland, Ritthem, Schoore, Souburg (Oost-), Souburg (West-), Stavenisse, Valkenisse, Vosmeer (Oud- en Nieuw-), Waarde, Welland, Wemeldinge, Wester- schouwen, Westkapelle, Westkerke, Wissekerke, Zonnemaire, Zoute- lande en Zwake Het blijkt echter, dat de Minister van Financiën met deze aan winsten van zijn archief niet al te zeer was ingenomen en naar een gelegenheid uitzag, ze van de hand te doen. Deze liet niet op zich wachten. Reeds den 4en Augustus 1880 had de Commissaris des Konings in Noord-Holland, die vernomen had, dat „onderscheidene gemeentebesturen" in zijn ressort hun archieven niet hadden opge vraagd, zich om nadere inlichtingen tot den Minister gewend, terwijl onder datum van den 10en d.a.v. van den Archivaris in de provincie Zeeland J. P. van Visvliet, eveneens er van bewust, dat slechts „enkele gemeenten" aldaar de archieven terug begeerden, een gelijk verzoek inkwam. De uitslag van de briefwisseling was, dat de Commissaris onder l) In de lijsten van door de Commissie verzonden en door het Departement overgenomen archieven is een kleine leemte. Maassluis komt noch in de eene, noch in de andere voor, hoewel uit de correspondentie en de notulen blijkt, dat er waarden zoowel als archieven werden aangetroffen, terwijl een lijst van overgenomen archieven, gevoegd bij het |aarverslag van 1869, ook dat van Maassluis vermeldt. Hetzelfde geldt voor Nieuwerkerk a. d. I|sel, Hoogmade en Koudekerk en tevens voor een paar Zeeuwsche gemeenten. In Serooskerke waren bijv., hoewel een afzonderlijk fonds voorhanden was, de papieren met die van Vere, Arnemuiden, Oost-Kapelle en Vrouwenpolder bijeengebracht. Zoo was het ook gesteld met het archief van Wolfaartsdijk, dat met dat van Goes en eenige andere weeskamers bijeen was, maar dat de belangstelling van de Commissie niet gaande maakte, daar er geen waarden aanwezig bleken. Bij Zevenbergen was het anders gesteld. Krachtens K. B. van 26 Mei 1821, no. 33, zijn de fondsen en effecten, waarvan „de eventueel daarop regt hebbende personen aan weesmeesteren onbekend waren", onder het beheer van het Domein gebracht, terwijl de Minister van Financiën bezwaar maakte, dat deze waarden door den ontvanger der registratie te Zevenbergen aan de Commissie werden afgedragen, waarom de Commissie ook de archieven ter plaatse liet berusten.

Nederlandsch Archievenblad | 1935 | | pagina 13