41 40 Van de eerstgemelde archieven zijn door den Franschen Staatsraad de Haute Rive eene menigte naar Frankrijk vervoerd, waaronder alle de originele tractaten en verdere belangrijke stukken, waarvan de ondergeteekende in staat is eene behoorlijke inventaris te exhiberen; de laatstgemelde archieven, sedert 1798 en vervolgens, bestaan nog op eene volledige wijze, ten dienste van het Algemeen Bestuur der Vereenigde Nederlanden, hetgeen bij de tegenwoordige groote ver lossing van het Vaderland, aan Zijne Doorluchtige Hoogheid den Heere Prince van Oranje en Nassau is opgedragen, en blijkens Hoogstdeszelfs Proclamatie van den 2e dezer loopende maand, met zooveel bereidvaardigheid en met zulke edele gevoelens, is aanvaard geworden." Dassevael besloot zijn beschrijving van zijn staat van dienst aldus: „Of nu de ondergeteekende bereid is zijn Vaderland onder de tegenwoordige omstandigheden te dienen, zal wel niet in twijffel getrokken worden door elk één bij wien de ondergeteekende bekend is; zijne beginzelen en gevoelens waarmede hij dien Dienst zou wenschen te bewijzen, moeten en kunnen alléén op de proef blijken. De ondergeteekende is een vader van nog zeven kinderen; hij heeft zijn tijd geheel en alleen in den dienst van zijn vaderland besteed, en is dus verpligt, bij zijnen dienst, ook de geoorloofde en pligtmatige instandhouding van zijn talrijk huisgezin te bedoelen; en het komt dog niet te pas hierbij protestatiën van geheele belangeloosheid te voegen, welke de ondergeteekende uit den aard van zijn levensloop, buiten staat zoude zijn, metterdaad te kunnen betoonen." Eerlijke woorden, goed Zeeuwsch goed rond, die de juistheid van Siegenbeeks oordeel onderschrijven, dat niet plooibaarheid of vleierij hem zooveel besturen deden dienen, maar dat hij door zijn groote bekwaamheid en plichtsbetrachting voor de regeeringen van de meest uiteenloopende richtingen (Zeeuwsche Staten, jacobinisme van Vreede, gematigd Unitarisme, Staatsbewind, Raadpensionarisschap, b Zie BAKHUIZEN, a. w. blz. 9 Graaf DE Haute Rive, 's Keizers archiviste des affaires étrangères, liet 52 kisten archivalia der Staten-Generaal wegvoeren naar Parijs. Evenzoo de archieven der opgeheven ministeries en de tractaten der Republiek (met de gouden en zilveren doozen), die door het decreet van het Vertegenwoordigend Lichaam van 28 Maart 1800 onder bewaring van het Uitvoerend Bewind gesteld waren, en daarna onder de algemeene secretaris en de secretaris-archivist DASSEVAEL berust hadden. Volgens het rapport, dat de waarnemende Minister van Buitenlandsche Zaken, REINHOLD, 2 Februari 1824 aan de Koning uitbracht (Staatssecretarie, K. B. 20 Augustus 1824, nr. 84], zouden de tractaten, die in 1801 of 1802 bij de Staatssecretarie gedeponeerd werden, bij de verplaatsing der bureaux van het Gouvernement, met andere papieren der Staatssecretarie naar Amsterdam overgebracht en later aan de Franschen uitgeleverd zijn. Volgens DASSEVAEL daarentegen zijn de tractaten niet in Amsterdam geborgen geweest. Koning- en Keizerschap van een Bonaparte, de verlichte despotie van onze eerste Oranje-Koning) een begeerenswaardig hooggeplaatst ambtenaar was. Want ook Willem I stelde zijn diensten op prijs en schatte zijn verdiensten hoog. Bij Souverein Besluit van 31 December 1813 no. 38 werd Falck tot Algemeen Secretaris van Staat benoemd, in welke hoedanigheid hij de directie zou hebben over de Algemeene Staatssecratarie, het leidinggevende regeeringscentrum in de nieuwe monarchie. Bij art. 7 van genoemd besluit werd tot Griffier en Archivist dier Algemeene Staatssecretarie Steven Dassevael benoemd. Zijn vermoedelijk aan Falck overhandigde Pro Memorie schijnt bij dezen en de Souvereine Vorst in goede aarde gevallen te zijn, getuige ook zijn ruime bevoegdheden, vervat in zijn in dat besluit geïnsereerde instructie. Men oordeele: Art. 1. „Aan hem is, onder het opperbestuur van den Alge- meenen Secretaris van Staat, opgedragen de Directie ter Algemeene Staats-Secretarij." Art. 2. „Hij ontvangt van den Algemeenen Secretaris van Staat, alle de stukken, waarop door Z. K. H. besluiten zijn genomen, en zorgt dat alle deswegens noodige Extensiën ten spoedigsten worden in gereedheid gebragt, om aan de goedkeuring en teekening van Z. K. H. te kunnen worden aangeboden." Art. 3. „De geteekende stukken ontvangt hij mede van den Algemeenen Secretaris van Staat, en zorgt voor alles wat tot eene goede, prompte en geregelde expeditie behoort. Art. 4. „Meer bijzonder en personeel is hij gehouden tot de redactie en extensie van alle zoodanige stukken als welke hem door den Algemeenen Secretaris van Staat zullen worden opgedragen. Art. 5. „Speciaal is hij belast met de bezorging, verzending en comptabiliteit van het Staatsblad bij Besluit van Z. K. H. van den 18 December 1813, no. 5, opgerigt." In aansluiting aan zijn prijzenswaardige zorg voor de aan hem toevertrouwde archieven van de Generaliteit en die van het algemeen bestuur van 1798-1810, welke laatste hij mede had helpen vormen, en die nog ten tijde van Bakhuizens Overzigt (1854) onder de archieven der Staats-Secretarie bij het Kabinet des Konings bewaard werden (zie blz. 4 der inleiding en blz. 125), stond er verder nog in zijn instructie Art. 9. „Hij is verantwoordelijk voor de goede bewaring van alle Charters en Staats-papieren ter Algemeene Staatssecretary Dit woord verving liet aanvankelijke „Secretaris

Nederlandsch Archievenblad | 1935 | | pagina 26