62 op een goede brandvrije archiefruimte aan tot berging van het waarde volle archief dezer gemeente. Tholen Het archiellocaal is ondergebracht op de eerste dieping van het gebouw ten zuiden van en annex met het oorspron kelijke Raadhuis, Hoogstraat 14, waarin in de gel,]kvloersche ver ping het Kantongerecht is gevestigd. Verhuizing had dus nog met plaats. De kamer van den archivaris wordt niet verwarmd, noch verlicht, zoodat deze er des winters slechts korten t„d kan werken Het meubilair is niet voldoende, er is b.v. slechts een stoel; komt er bezoek dan wordt „daarin tijdelijk voorzien'Eemge snelb usch- apparaten zijn aangebracht in de gang, voerende naar de verschil lende localiteiten. In de nabijheid van het Raadhuis ,s een brandkraan' terwijl een ouderwetsche brandspuit geborgen staat in een deel koor der Ned. Herv. Kerk. Waalwijk. In October werden de archivalia van het oude naar het nieuwe raadhuis overgebracht en in de brandvr„e kluis geplaatst. Alle gemeente-archieven, evenals die van Baar wi, Besoyen, benevens het polderarchief van Waalwijk z„n nu geborgen in drie dubbele en vijf enkele stalen kasten, bevattende *tn kende meter plankruimte, waarvan ongeveer me er Door bijplaatsing van kasten kan nog 48 meter strekkende ruim verkregen worden. Het depot is voldoende droog en kan uitsteken verwarmd en verlicht worden. De lengte is 10, de breedte 6 en hoogte 3 meter. Aan de bewaarplaats grenst de kamer van archivaris. IV. BESCHRIJVING DER VERZAMELINGEN. A1 p h e n Op verzoek van den Kerkeraad en van de Kerkvoogdij der Nederd. Herv. Gemeente ordende de archivaris de resp. archieven. Het Kerkeraads-archief bevat 420, dat van de Kerkvoogd,, 745 num mers De hulp van den archivaris werd ingeroepen ten behoeve van dezelfde archieven van Aarlanderveen, die zeer dooreen waren ge mengd, waardoor men niet wist wat er al of met aanwezig wa Met de ordening is een begin gemaakt. Einhoven. Het Rechterlijk Archief 1838-1876 werd geheel geordend en omvat 1. Zegelplichtige acten 1838-1876; 2. Registers van eedsaflegging 1858-1861; 3. Proces-verbaal van overdracht van acten van het vrede gerecht en kantongerecht met bijlagen 1857-1878; 63 4. Geregeld audientieblad van het KantongeJecht 1838-1861' 1863-1871 5. Ongeregelde audientiebladen van het Kantongerecht 1838- 1855, 1858-1861, 1863-1871. Een hoeveelheid archivalia, tot dusverre op zolder geborgen, werd geordend. Het Eindhovensche raadslid Hermans schreef hierover in 1869: „Eene groote hoeveelheid paperassen tot bundels gebonden en tevens gerangschikt zijn op een afzonderlijk locaal op den zolder gebragt, bestaande in verschillende documenten van de vier dorpen Woensel, Gestel, Strijp en Stratum met nog eenige weinig beduidende van onze Gemeente". Deze stukken hadden sedert een echt zwerversbestaan, daar zij telkens werden verplaatst en meer en meer door elkander geraakten bij het zoeken naar ruimte voor andere doeleinden. Bij de ordening bleek nu, dat zij niet zoo „weinig beduidend waren als destijds werd beweerd; het bleek n.l. dat de stukken hoofdzakelijk de oude gemeente Eindhoven betroffen en slechts voor een zeer gering deel de thans geannexeerde gemeenten. De ordening is flink voortgezet onder voor lichting en medewerking van den Rijks-archivaris te 's Hertogenbosch. Regelmatig werd hulp verstrekt aan personen en instellingen, die nasporingen hadden te verrichten, alsmede voor studiedoeleinden. Hulst. De ordening en groepeering der stukken in de groote kluis (oud archief) is zoo goed als voltrokken. Uit de kleine kluis (archief na 1813) zal een gedeelte naar de groote moeten worden overgebracht wegens plaatsgebrek; de archieven, welke daarvoor in aanmerking komen dateeren van voor 1850. Deze verplaatsing zal slechts mogelijk zijn, wanneer eenige rekken worden aangeschaft. Een aanvang werd gemaakt met het klapperen der oude trouwregisters, aanvangende 1605. Op de doopboeken (1605-1785) bestaat reeds een klapper, welke door den gemeente-secretaris Joseph Rottier (1851 -1891), die veel voor het archief heeft gedaan, in twaalf jaar tijds werd samen gesteld. Ook werd begonnen de stadsrekening van 1326 correct af te schrijven, daar deze nog nimmer werd gecopieerd. Op grond, dat deze rekening, evenals die van 1341, talrijke belangrijke gegevens bevat betreffende het verleden der stad, is een juiste overname, gevolgd door publicatie in druk zeer gewenscht. P urm er. Behalve inzage van eenige stukken werden inlichtingen verstrekt betreffende oude overeenkomstan en de legende van de afbeelding in het wapen van De Purmer. Schoonhoven. Het nieuw archief werd globaal geordend, zoodat het voor den dienst bruikbaar is. Met inventarisatie van het

Nederlandsch Archievenblad | 1934 | | pagina 38