44 45 Het Ned. Archievenblad. De Vereeniging van Archivarissen, die het Nederlandsch Archievenblad uitgeeft, heeft verzocht deswege voor een Rijkssubsidie in aanmerking te mogen komen. Het periodiek bestaat reeds 36 jaar, maar de zwakke financiën van de vereeniging laten niet meer toe de uitgave in den omvang als tot nu toe voort te zetten, Met een subsidie van f 200. per jaar zal zij geholpen zijn. Boven dien zou zij een register willen uitgeven op de eerste 40 jaargangen, waarvoor zij f800.— subsidie noodig heeft, te verdeelen over 4 jaren. Het subsidie zou dus over deze eerste periode f 400.— per jaar bedragen, daarna f200. Ondergeteekende doet het voorstel deze bescheiden bedragen beschikbaar te stellen. Ned. Economisch Historisch Archief. - Deze vereeniging ontving vroeger een Rijkssubsidie van f 7300.— welk bedrag een aantal jaren geleden gehalveerd werd, waardoor zij in haar jaarlijksche verrichtingen zeer belemmerd is. De onderge teekende meent, dat er aanleiding is dat subsidie weer eenigszins te verhoogen en te brengen op f 6000. Bureau voor ikonographische documentatie. Er bestaat een Nederlandsche commissie voor ikonographische documentatie, die zich ten doel stelt een zoo volledig mogelijk overzicht te krijgen van schilderijen, teekeningen, prenten enz., die historische waarde hebben, omdat zij feiten, plaatsen, personen enz. voor stellen, die door tijdgenooten zijn afgebeeld. De schenking van een omvangrijke en waardevolle verzameling op dit gebied is in uitzicht gesteld. Het ligt in de bedoeling, dat deze collectie den grondslag zal vormen voor een iconographisch bureau, dat onder toezicht van deze commisie zal staan, fen einde dit bureau te kunnen laten functioneeren is een bedrag van f 2500.— noodig, hetwelk thans wordt uitgetrokken". De begrooting is in de Vergadering van de Tweede Kamer op 4 December 1,1. aangenomen, zonder dat, hetzij in het Voorloopig Verslag, hetzij bij de mondelinge behandeling van een der bovenstaande punten is gerept. Examens Archiefambtenaar. Voor het diploma van wetenschappe lijk archiefambtenaar der eerste klasse zijn geslaagd de dames Dr. A. C. KERSBERGEN te Rotterdam, S. VAN ZANTEN |UT te 's-Gravenhage, Dr. G. KURTZ te Utrecht en A. MARIS te Arnhem. Voor dat van wetenschappelijk archiefambtenaar der tweede klasse is geslaagd Mej. A.M. WlTTENAAR te 's-Gravenhage. Rijksarchieven. Rijksarchief in Limburg. Met ingang van 1 November 1930 is be noemd tot hoofdcommies de heer j. M. VAN DE VENNE, tot dusverre commies. Gemeente- en Waterschapsarchieven. Gemeente Zutphen. In de Raadsvergadering van 8 December 1930 is Mej. W. E. SMELT definitief benoemd tot Archivaris der gemeente. Aan het raads- verslag in de Zulphensche Courant ontleenen wij het volgende: „De Heer TlEDERIK vraagt, als de juffrouw uitgewerkt raakt aan zoo'n archief, of B. en W. haar dan ook andere werkzaamheden kunnen opdragen. De Voorzitter licht toe, dat waarschijnlijk meer dan een menschenleeftijd van harden arbeid zit in deze archiefwerkzaamheden. Gemeente Rotterdam. Op 13 November 1930 heeft de heer W. L. POELMANS onder vele blijken van belangstelling zijn zilveren jubileum als Ambtenaar aan het Gemeente-archief herdacht. De'gemeente-archivaris Dr. WlERSUM bood hem namens de gemeente een geschenk onder couvert aan, en namens vele bezoekers een ameublement en een geschenk onder couvert. Bij de huldiging waren ook Mej Dr. MOQUETTE en Mr. BiiLSMA, eertijds aan het gemeente-archief te Rotterdam ver bonden, tegenwoordig. Gemeente Haarlem. In de Raadsvergadering van 10 December 1.1. werd zonder discussie aangenomen het voorstel van B. en W. om de Janskerk tegen een bedrag van f35000.— van de Diaconie der Ned. Hervormde Gemeente aan te koopen, en om na restauratie en verbouwing waarmede resp. f 11000. en f 42000.— zullen zijn gemoeid dat kerkgebouw geschikt te maken voor de huisvesting van het gemeente-archief. In dezelfde raadsvergadering werd gehandeld-over de instelling van een nieuwe adjunct-commies-plaats aan het gemeente-archief. Het lijkt ons van belang hier letterlijk over te nemen hetgeen het in het Haarlem's Dagblad opgenomen raadsverslag over dit punt bevat: „Bij post 361 van het gemeentearchief kwam in behandeling het voorstel van de heeren Loosjes c.s., om thans over te gaan tot aanstelling van een adjunct-commies. De heer SLINGENBERG (Vrijz.-Dem.) wethouder, deelde mede, dat, toen bleek, dat er voor de begrooting van 1931 bezuinigd moest worden, door B. en W. besloten is de benoeming van een adj.-commies op het archief voorloopig nog even uit te stellen. De adj.-commies blijft evenwel op de personeelsformatie staan. De heer VAN LlEMT (R -K.) Dat is zuinigheid die de wijsheid bedriegt. De archivaris heeft thans slechts een klerk, dat is absoluut onvoldoende. Er zitten thans menschen op het archief te snuffelen in dingen waar ze niet mogen aan komen, alleen omdat er geen voldoende toezicht is. De heer LOOSIES (Vrijheidsbond): hangt de financieele toestand te Haarlen op f2400? Dat is niet aan te nemen Als het archief naar de janskerk gaat verhuizen, is het gewenscht, dat de nieuwe man zich al wat heeft ingewerkt. Mr. SLINGENBERG (V.D.): Vele kleintjes maken één grooteDaarom is 'n bezuiniging van f2400 van beteekenis. Op het archief komen per dag misschien 2 of 3 menschen. Het is belachelijk te zeggen, dat de uitbreiding van het personeel geen dag en geen nacht kan wachten. De heer jOOSTEN (S.D.A.P.): Het lijkt mij gevaarlijk nu reeds van de personeelsformatie te gaan afwijken. Het voorstel van den heer Loosjes c.s. werd aangenomen met 20 tegen 14 stemmen." Koloniale archieven. Een gemeentel ij k documenten- archief voor Batavia. Mr. P. C. BLOYS VAN TRESLONG Prins, adjunct-landsarchivaris, heeft het plan gevormd, in zijn kwaliteit van lid van den gemeenteraad van Batavia, een voorstel in te dienen om over te gaan tot instelling van een gemeentelijk archief van historische documenten nopens Batavia. De bedoeling van dit archief wordt in het Bat. Nbl. toegelicht. Er zouden allereerst in ondergebracht kunnen worden de oude registers van den burger lijken stand, die thans nog berusten bij het residentiekantoor. Verder zou men er alle mogeliike gegevens omtrent de historische monumenten van oud-Batavia in moeten onderbrengen; zoo is tot dusver bij het verdwijnen van schilderachtige plekjes geen moeite gedaan om deze voor het nageslacht te bewaren, door er bijv. foto's van te laten vervaardigen, etc. etc. Ook zijn in het landsarchief vele bijzonderheden omtrent Batavia aanwezig, waarop een gemeentelijke archivaris klappers zou kunnen aanleggen. Aan het landsarchief ontbreekt immers de tijd om zich speciaal met de Bataviasche aangelegenheden bezig te houden. Voorts zouden ook de plannen tot opgraving van COEN'S gebeente gemakkelijker kunnen worden uitgevoerd, indien Batavia, zooals alle groote gemeenten in Nederland, een gemeentelijk archief bezat. Men zou zich dan althans niet bezig behoeven te houden met de vraag, wie deze taak eigenlijk op zich behoort te nemen, N. R. C.

Nederlandsch Archievenblad | 1931 | | pagina 28