V. Aanwinsten en Verliezen. 32 Eenige kasten voor het bewaren en opzetten van archivalia werden geplaatst, terwijl een aanvang met verbeteringen en verfraaiing van de leeszaal gemaakt werd. Brandbluschmiddelen zijn niet aanwezig. Schoonhoven. Na een ruim tweejarig verblijf in het Algemeen Rijks-archief te 's-Cravenhage, wegens restauratie van het stad huis is het oud-archief in de maand November 1929 weer terug gekeerd. Een drietal vertrekken dienen thans als tijdelijke bergplaats. Door den aanleg van centrale verwarming is het vochtgevaar veel verminderd. Plannen voor een nieuw archiefgebouw moesten worden opgegeven. Tholen. Het vertrek, waarin de werkzaamheden van den archi varis moeten plaats hebben, wordt niet kunstmatig verwarmd en verlicht, zoodat het in het koude jaargetijde en des avonds niet altijd even goed te gebruiken is. Eenige kasten werden door een stalen Lips' boekenstelling ver vangen. Het aanbrengen van een brandvrije kluis vormt een lichtpunt bij de zeer onvoldoende voorzorgsmaatregelen tegen brandgevaar. IV. Beschrijving der Verzamelingen. Den Briel. De inventarisatie gaat rustig haar gang. Een alpha- betische klapper op de uittreksels uit de bodt-boeken is in bewerking. Deventer. Het onderzoek naar de geschiedenis der verschillende stichtingen werd voortgezet, waarbij dat van het Kinderhuis, Stappen huis, Mouwickshuis, Boevinckshuis en Meyershof voltooid werd. Dordrecht. De beschrijving der archieven van de rechtbank van den eersten aanleg en die van koophandel van 1811 1838 werd voltooid, terwijl de inventaris van deze archieven als bijlage, van de Verslagen van 's Rijks Oude Archieven zal opgenomen worden Ook de klapper op de omvangrijke supplementaire prentverzameling werd voltooid en een groote verzameling bouwkundige teekeningen en plattegronden, na grondige restauratie, bij de prentverzameling ingedeeld. Het klapperen van de doopregisters wordt voortgezet. Eenige afdeelingen van de bibliotheek werden opnieuw beschreven en gedeeltelijk vernummerd. Gouda. Het klapperen der aanwezige doop-, trouw-, en over- lijdensregisters wordt voortgezet. De trouwboeken der Ned. Herv. Gemeente, aanvangende 1574, zijn thans tot ongeveer het einde der 18e eeuw gevorderd. De retroacta van den Burgerlijken Stand werden opnieuw geïnventariseerd en in Zie thans Inventarissen van Rijks- en andere archieven I (1928), blz. 148 vlg. 33 den Inventaris der doopboeken enz. in de provincie Zuid-Holland opgenomen. De inventaris der notariëele protocollen voorzoover in het ge meentearchief gedeponeerd-werd voltooid. De inventaris zal in het ver slag van den Algemeen Rijksarchivaris over I927 opgenomen worden Ten behoeve van het Algemeen Rijksarchief werd opgave ver strekt van de charters, registers en andere stukken, betrekking hebbende op de voormalige Goudsche kloosters, aanwezig in het oud-archief, de boekerij en het museum. Kampen. De index op „Aangave in den 50en Penning", 1724- 1811, is gereed gekomen. Op de 21 deelen testamenten, 1598—1811, is het naamregister voltooid. In bewerking zijn thans de „Overdrachten". De XVlIIe eeuw is in klad voltooid; de XVIIe eeuw is in bewerking. Een afschrift werd genomen van de inhoudsopgave van het eerste ontbrekende katern, fol. 1-14, van het Digestum vetus, voorkomende onder de handschriften van Overijsselsch Regt en Geschiedenis. De inventarisatie van oud- en nieuw-archief wordt geregeld voort gezet, waarbij de inventariseering van het archief der distributie, het archief der kamer van koophandel en fabrieken te Kampen en het archief der politie te Kampen definitief gereed gekomen is. De naamlijst van huizen en landerijen is bijgehouden. Maastricht. De klappers op de doopregisters der Luthersche gemeente te Maastricht, alsook de klappers op de registers van het regiment Zwitsers of Grisons en de Evangelische gemeente te Namen, barrière-stad, werden voltooid. Hiermede werd in den loop van het jaar 1929 het bekende monumentale werk van wijlen den gemeente archivaris J. M. Nuvts, bestaande uit 38 banden klappers op de meer dan 140 deelen kerkelijke doop-, trouw-en begraafboeken van Maastricht voleindigd. Schoonhoven. Met de inventarisatie-maatregelen wordt voort gegaan. Tholen. De ordening en beschrijving van de nog losse, onge sorteerde bescheiden heeft geregeld voortgang. Dordrecht. Sommatie van den Ontvanger-Generaal G. Van Slingelandt aan de Regeering van Dordrecht, tot betaling der quote in de Verponding, 1 October 1766. u aL Z!e thanS Versld''en omtrent 's Rijks Oude Archieven L (1927), Eerste Deel Dlz. 4oO vlg. 3

Nederlandsch Archievenblad | 1931 | | pagina 22