156 weinig tot een betere zorg voor de archieven kunnen leiden, dat vele in de inventarissen vermelde archivalia in den oorlogs- en be zettingstijd, die er op gevolgd is, verdwenen zijn. Niet het minst heeft in dien tijd de belangrijkste categorie archieven, die der steden en plattelandsgemeenten, te lijden gehad. Tegenover de gemeenten schijnt intusschen de Beratungsstelle als orgaan van het Provinciaal Bestuur vrij sterk te staan, maar tegen over particuliere bezitters van archieven kan natuurlijk slechts vriende lijke overreding te baat worden genomen om iets in het belang van die archieven te doen. In die omstandigheden is het juist ingezien, dat de Beratungs stelle zich niet uitsluitend en in de eerste plaats bezig houdt met archiefinventarisatie, maar dat zij vooral tracht, door bezoeken ter plaatse en door vriendschappelijke samenwerking met belangstellenden in de gedenkteekenen van het verleden (en daarvoor bestaat ge lukkig veel belangstelling in het Rijnland), de noodige waardeering voor de archieven op te wekken. Men wil trachten, ze voor onder gang te bewaren door de bezitters van advies te dienen bij het inrichten van archiefbewaarplaatsen en verdere maatregelen tot ver zorging, door in sommige gevallen ook de centralisatie van meerdere archieven ter plaatse in een gemeentelijke archiefbewaarplaats, een museum en dgl. te bevorderen. Het ligt ook in het voornemen, personen zonder vakkundige opleiding, aan wie archieven zijn toevertrouwd, door geregelde voor lichting eenigermate geschikt te maken voor het beheer hunner archieven. Dat men slechts bij uitzondering wenscht over te gaan tot het deponeeren van plaatselijke archieven in de staatsdepots vindt zijn oorzaak niet alleen in de overbelasting van die depots, maar ook in de overweging, dat het gewenscht is, ter plaatse, waar de archieven gevormd zijn, de belangstelling er voor gaande te houden Het bovenstaande ontleen ik in hoofdzaak aan de bijdrage van Dr. Kisky. Lezenswaard is ook die van Dr. Vollmer, waarin hij de vereeniging van plaatselijke musea en archieven bepleit, doch niet zonder met klem op te komen voor het zelfstandig karakter van de laatstgenoemde. De tentoonstelling van archiefstukken in musea, 157 waarvoor sommige categorieën zich wel leenen, mag nooit tenge volge hebben, dat zij gescheiden worden van de archieven, waartoe zij behooren, en tot museumstukken gemaakt worden. Het is te hopen, dat de Archivberatungsstelle bij de uitvoering van haar op goede beginselen berustende programma op den duur over een grooteren staf van vaklieden zal kunnen beschikken dan thans het geval is. MARTENS. De Archieven van de Unie van Zuid-Afrika. Eenige jaren geleden deed ik in ons blad eenige mededeelingen over de Archiefwet van de Unie van Zuid-Afrika als gevolg van de omstandigheid, dat ons correspondeerend lid de Heer C. Graham Botha, Hoof-Argivaris van de Unie, te Kaapstad ons eenige desbetreffende bescheiden had toegezonden, welke bescheiden het ons de moeite waard leek in extenso in ons blad af te drukken. In aansluiting daaraan wil ik thans met groote ingenomenheid de aandacht vestigen op een sedert door ons ijverig correspondeerend lid toegezonden geschrift van zijn hand Die Openbare Argiewe van Suid-Afrika 1652-1910. Kaapstad, Cape Times Beperk, 1928. Dit geschrift bevat niet alleen den tekst van de „Publieke Archieven Wet 1922 en de „Regulasies betreffende die beschikking oor waar- deloose dokumente en die oorplaasing van openbare argiewe na argiefdepots de beide bovenbedoelde in ons blad afgedrukte stukken, het is veel meer, en het geeft, gebaseerd op de ernstige reeds jaren lang door den Archivaris van de Unie gedane voorstudiën, en niet het minst ook steunende op hetgeen door hem op zijn archiefreizen door Europa en Amerika en daarbij zeker ook in ons land gezien is 2), een voortreffelijk voorbeeld van een „Archiefgids" voor Zuid-Afrika, zooals wij er ook voor ons land binnen niet te langen tijd een hopen te bezitten. Uit het Voorwoord lichten wij de volgende woorden, die de bedoeling van den schrijver duidelijk weergeven, en die ook voor de samenstellers van onzen Archiefgids beachtenswaardige wenken bevatten: „Doel van hierdie publikasie is om aan te toon watter Staats- en Departementale dokumente in ieder provinsie voorhande is, sonder om die leser met 'n massa van besonderheden te belas, In Sleeswijk-Holstein, waar aan den nood der niet aan den Staat behoorende archieven door een eenigszins andere organisatie wordt tegemoet gekomen dan in het Rijnland, denkt men er ook zoo over (zie noot 1 op blz. 15, bij het artikel van Dr. KlSKY). Merkwaardig is de beschouwing van Dr. RICHTER, den staatsarchivaris te Kiel, over deze zaak, waarin hij o.m. betoogt, dat de staatsarchieven, willen zij hun wetenschappelijk karakter behouden en verhoogen, ontlast moeten worden van de minder belangrijke onderzoekingen, waartoe de bewaring van lokale archivalia aanleiding geeft. Zie Ned. Archievenblad 1926/1927, blz. 166 vlg. 2) Zie zijn hoogst belangrijke, ook reeds in mijn vorige artikel vermelde Report Canada^m? Var'°US Archive Centres in Europe, United States of America and

Nederlandsch Archievenblad | 1930 | | pagina 9