182 vormen een doelvermogen. Object van het recht van den kerkheer zijn niet het kerkgebouw en de kerkegoederen, maar is de kerk als instelling, als stichting. Zoo komt zij dan ook in de bronnen tegelijk voor als subject en object van recht. De verhouding van den kerkheer tot de kerk bestaat geenszins zooals men 't gewoonlijk voorstelt en zooals ook de heer Post leert in de bevoegdheid om over kerkgebouw en kerkegoederen vrijelijk te beschikken; maar bestaat in het recht en den plicht om te zorgen, dat de kerkelijke instelling aan haar doel beantwoordt. Dit staat op het eerste plan Op het tweede plan staat het financieele profijt, dat de kerkheer van zijne kerk kan hebben, als hare inkomsten meer opleveren dan voor den eeredienst noodig is. Het bijzondere van het eigenkerken recht is, dat hij dat meerdere te zijnen nutte mag aanwenden en het niet behoeft op te leggen ten behoeve van de kerk. Hierdoor krijgt inderdaad de kerkelijke instelling voor hem vermogenswaarde, wordt zij eene bron van inkomsten, eene „affaire", die hij heeft te „drijven", te „exploiteeren", maar om een term uit het oude voogdij-recht te gebruiken „met behouden goed": d.w.z. dat hij de bezittingen der kerk niet mag verminderen of aan hare bestemming onttrekken. Doordat de kerkelijke instelling vermogenswaarde heeft, kan hij haar ook verkoopen of verruilen. Later is het recht van den kerkheer ingekrompen, zoodat daar van niet veel meer overbleef dan een recht om den pastoor te be noemen of ter institutie voor te dragen. De heer Post spreekt dan van een „bloot-eigendom" van den kerkheer. Hier komt wel zeer sterk uit, tot welke rare constructies men verleid wordt, als men het recht van den kerkheer beslist wil wringen onder het eigendomsrecht. Wie heeft er ooit gehoord van een blooten eigendom, die bestaat in een benoemingsrecht? Dergelijke constructies behooren thuis in den tijd van de „Begriffsjurisprudenz", maar passen niet meer in onzen tijd, waarin ook de rechtswetenschap eene beschrijving wil zijn van het werkelijke léven. En den historicus moeten zij eerst recht een gruwel zijn! Amsterdam. L. J. VAN APELDOORN. Berichten. 183 Algemeen. Prof. W. Nol et. Prof. W. NOLET, Professor aan het Seminarie te Warmond, is benoemd tot Pastoor van de parochie van St. Petrus en Paulus (De Papegaai) aan de Kalverstraat te Amsterdam. Examen archiefambtenaar. Voor het diploma van wetenschappelijk archiefambtenaar der tweede klasse is geslaagd Me|. M. A. P. ROELOFSZ, te 's-Gravenhage. Rijksarchieven. Algemeen Rijksarchief. Te 's-Gravenhage overleed op 22 Augustus, 67 jaar oud, de binder aan het Algemeen Rijksarchief, G. VAN Dl|K. Sedert 1915 was VAN Dijk aan deze instelling werkzaam en gedurende 15 jaren heeft hij dus mede- geholpen den materieëlen toestand der verzamelingen te verbeteren. Hij was een bekwaam vakman, die ijverig en zorgvuldig zijn werk verrichtte. Zijn bezigheid is vooral ten goede gekomen aan de deerlijk gehavende archieven uit West-lndië, die bijzondere voorziening vereischten. Dank zij VAN DlJK'S arbeid is het thans mogelijk de voor naamste reeksen dezer bescheiden te raadplegen, zonder dat voor erger beschadiging gevreesd behoeft te worden. De begrafenis had op Dinsdag 26 Augustus op Nieuw Eik en Duinen plaats. Een aantal ambtenaren van het Algemeen Rijksarchief waren daarbij tegenwoordig in verband met den vacantietijd natuurlijk niet vele en nadat de kist, onder meer gedekt door een krans van de gezamenlijke ambtenaren, in de groeve was afgedaald, heeft de waarnemende Algemeen Rijksarchivaris, Mr. EBELL, een eenvoudig woord van afscheid gesproken. Rijksarchief in Gelderland. Met ingang van 1 Juni 1930 is benoemd tot klerk F. M. HENDRIKS, tot dusverre bediende. Gemeente- en Waterschapsarchieven. Provincie Noord-Brabant. Gedeputeerde Staten hebben Mr. A. R. M. MOMMERS benoemd tot tijdelijk ambtenaar ten dienste van den Inspecteur. Kerkelijke- en andere Archieven. Archieven van de Oud-Katholieke Kerk. In de Synode van dezen zomer heeft Dr. A. VAN DE VEN op uitnoodiging van de Synodalen Raad gesproken over archiefverzorging en archiefbeheer in de verschillende gemeenten. Koninkliik Huisarchief. Op 65-jarigen leeftijd is te's-Gravenhage over leden de Heer F. DE Rl|DER, bode-amanuensis bij het Kon. Huisarchief. Op Woensdag 30 Juli had op Nieuw Eik en Duinen de teraardebestelling plaats. De Directeur van het Kon. Huisarchief, Dr. N. japikse, heeft daarbij een woord van afscheid gesproken, en er onder meer aan herinnerd, dat H. M. de Koningin aan den overledene verliest een voorbeeldig officiant, wiens nagedachtenis nog lang zal blijven voortleven. Aan den heer K. A. W. BöERR, die 1 dezer 40 jaar in koninklijken dienst was, waarvan de laatste 17 jaar als concierge van het Koninklijk Huisarchief, heeft de Koningin het eere-kruis van verdienste der Kon. Huisorde in zilver toegekend, dat hem gisteren door den directeur van het Koninklijk Huisarchief is uitgereikt. N. R. C. Afgesloten 13 September 1930.

Nederlandsch Archievenblad | 1930 | | pagina 22