124 en beurzen, is Van grooteren omvang. Hij bevat de beschrijving van de archieven der ambachtsgilden en hierbij aansluitend de archieven der beurzen, de archieven der schuttersgilden en het archief van de rederijkerskamer Het bloemken Jesse, Natuurlijk vormen de archieven der ambachtsgilden verreweg den hoofdschotelin de Inhoudsopgave worden niet minder dan 66 gilden opgenoemd, hoewel van vele (24) in het geheel geen archivalia bewaard zijn. Van een enkel gilde, namelijk dat van de goud- en zilversmeden, bevindt het archief zich in particuliere handen. In de hoop ook dit nog eens te kunnen verwerven heeft Dr. Unger het zeer terecht in zijn inventaris opgenomen. In de Inleiding geeft de samensteller eerst een overzicht van de lotgevallen der beschreven archieven, om dan achtereenvolgens kort en zakelijk de geschiedenis te behandelen van de vier bovengenoemde afdeelingen. Ook van deze archieven is weer heel wat verloren gegaan behalve de reeds lang totaal verdwenen archieven van verscheiden gilden is in 1870 nog het geheele archief van het schuttersgilde van St. Sebastiaan door brand vernietigdvan het archief van de rederijkerskamer Het bloemken Jesse is nog later een privilege van 1484 zoek geraakt. Zooals gebruikelijk heeft de samensteller alle daarvoor in aan merking komende stukken van vóór 1574 in regest gebracht; daar echter deze regesten grootendeels toch elders zullen worden afge drukt, zijn zij zuinigheidshalve in dezen inventaris niet opgenomen. De inventaris zelf is degelijk bewerkt, eigenlijke aanmerkingen heb ik niet; alleen zou ik als hoofdbeschrijving van een nummer geen ouden titel nemen, doch liever, zooals de heer Unger trouwens in dezen inventaris zelf ook meermalen doet, een moderne beschrijving geven en den ouden titel in een noot afdrukken. In de inhoudsopgaaf had misschien met een sterretje even aangegeven kunnen worden, van welke gilden de archieven geheel ontbreken. Ik wensch den Middelburgschen archivaris geluk met de voltooiing van deze inventarissen, die de lust en de gelegenheid tot bestu deering van de Middelburgsche geschiedenis ongetwijfeld zeer zullen bevorderen. E. W1ERSUM. Inventaire des Archives de ld Secrétairerie a' Etat Allemande par Ed. Laloire, Conservateur aux Archives Générales du Roy au me. (gepu bliceerd onder den verzameltitelInventaires des Archives de la 125 Belgique publiés sous la direction de Joseph Cuvelier, Archiviste Général du Royaume). - Bruxel/es 1929 (7. 1930). Wie als ondergeteekende reeds een lange reeks van jaren op het Rijksarchief te Brussel geregeld een paar maanden 's jaars voor historisch onderzoek komt werken, heeft wel een bizondere reden tot dankbaarheid. Dankbaarheid zoo om het vele, dat hem hier in deze ongekend rijke verzameling van historische documenten betreffende ook onze eigen landsgeschiedenis geboden wordt als vanwege de hulpvaardigheid, waarmede dit geschiedt, en de amicaliteit, waarin de geregelde bezoeker zich aldra van de zijde der HH. archivarissen mag verheugen. Er ontbreekt daar gelukkig een verkillende glazen wand tusschen publiek en personeel, zooals die op ons Haagsche Rijksarchief wordt aangetroffen. Wij Hollanders lijden toch, als genoeg bekend, aan zoo'n overdreven zucht van afscheiding, dat zulk een apart hokje voor den ambtenaar wel typisch Hollandsch is! Maar de gemoedelijkheid en de gemakkelijke toenadering tot elkander als bijvoorbeeld te Brussel bestaat, is bij ons dan ook ver te zoeken. Deze gemoedelijkheid van omgang, dit gevoel van dankbaarheid, hetwelk mij bezielt, mag noch kan me de oogen doen sluiten voor het belang, dat met het wetenschappelijk gebruik dezer archiefver zameling is gemoeid, en de critiek, die daarop met reden kan worden uitgebracht. Integendeel moet naar mijn oordeel juist de bovenver melde omstandigheid, die mij meer dan anderen in de gelegenheid stelde mezelf in te werken in hetgeen er op dit hoofddépót der Belgische archieven aanwezig en voor historisch onderzoek bereikbaar is, me rechtvaardigen, wanneer ik terwille van de reputatie der verzameling zelf een ongunstig oordeel zal moeten vellen over de waarde van den hierboven vermelden inventaris. Ofschoon dit me leed doet voor den zoo bereidwilligen heer Laloire, die vriendelijk genoeg was me zijn inventaris „en hommage" toe te zenden en me zelfs niet vergat als eenigen Nederlander te vermelden onder de buitenlandsche geleerden, die in verloop van vele jaren van het thans onder zijn beheer staand fonds voor hunne studiën hebben gebruik gemaakt. De thans verschenen inventaris der Secrétairerie d'état allemande behoort tot het kader der terecht bij ons nimmermeer gedrukte, maar in België wel zeer gebruikelijke Inventaires sommaires, die er successievelijk van de verschillende onderdeelen van het Rijksarchief aldaar verschenen of nog in bewerking zijn en waarvan nu bijna 25 jaar geleden een elftal zijn bijeengebundeld tot de nog altijd bij een eerste deel gebleven uitgave der Inventaires sommaires des Archives des anciens Gouvernements des Pays-Bas. Eigenlijk had

Nederlandsch Archievenblad | 1930 | | pagina 28