68 tot hun recht verstand dient te weten. De indeeling, het is waar, brengt ons bij het eerste vluchtig doorbladeren van den inventaris wel eens de vraag op de lippen, of wij archivarissen soms geen gevaar loopen van in de fout te vervallen van de vertoogen en preeken der kerkleeraars van vroeger tijd, voor wier deelen en onderdeelen het alphabeth van elke oude en nieuwe taal te kort schoot. Edoch zoover is het gelukkig nog bij niemand van ons gekomen, en bij het gebruik ook van dezen inventaris springt het nut van een rationeele indeeling alras in het oog en geniet men er het profijt van. Of dan dit werk vlekkeloos is en zonder rimpel? Misschien zou Mr. Meerkamp van Embden zelf wel een abuis hier en een vergissing daar weten aan te wijzen, misschien dat ik zelf, zoo ik er opzettelijk naar zoeken wilde, wel het een of ander zou vinden, maar tot zulk werk gevoel ik geen lust. Liever gedraag ik mij naar het woord van den even verstandigen als humanen dichter: ubi plura nitent in carmine, non ego paucis offendar maculis, guas aut incuria fudit aut humana parum cavit natura. Wij wenschen onzen collega geluk met zijn wel volbrachten arbeid en danken hem hartelijk voor hetgeen hij ons Zeeuwsch- Vlamingen heeft geschonken. J. DE HULLU. Berichten. 69 Algemeen. Staatsbegrooting voor 1930. - Bij art. 162 (Personeelsuitgaven Rijks archieven) staat in de Memorie van Toelichting van de Tweede Kamer het volgende vermeld „Gerekend is op de bevordering van een commies tot hoofdcommies, ingaande op 1 November 1930 en van een bediende tot klerk, ingaande 1 |uni 1930. Van deze bevorderingen is in totaal f74 noodig. Verder is f 1650 uitgetrokken om met ingang van 1 April 1930 een fotograaf met den rang van klerk aan te stellen, die belast zal warden met het maken van photografische copiën van archiefstukken. Deze werkzaamheden hebben zich lang zamerhand zoodanig uitgebreid, dat zij niet langer kunnen worden verricht door een der thans aanwezige archiefambtenaren." Bij art. 163 lezen wij het volgende„Aankoop archief F a g e I". In het Alg. Rijksarchief berust sinds 1920 het archief van de familie FAGEL, hetwelk door den toenmaligen eigenaar, den laatsteri mannelijken nakomeling van het geslacht PAGEL voor den tijd van tien jaren aan het Rijk in bruikleen was afgestaan. Dit familie-archief, na dat van de Koningin het belangrijkste van ons land, bevat o.m. de correspondentie van de verschillende leden der familie FAGEL, die van 1670 tot 1796 achtereenvolgens griffier der Staten-Generaal waren, met Nederlandsche gezanten in den vreemde en Ministers in het buitenland. Ook uit den tijd van het rassemblement, van den erfprins, den lateren Koning WILLEM I, te Lingen zijn vele stukken in dit archief aanwezig. De tegenwoordige eigenaren wenschen het bruikleen na 1930 niet langer te bestendigen, maar de collectie te verkoopen. Zij dreigt dus te worden ver spreid over allerlei verzamelingen in het buitenland, in het bijzonder in Amerika, en zal voor de belangstellenden in onze vaderlandsche historie niet meer te raadplegen zijn. Dit zou als een nationaal verlies moeten worden beschouwd. Daarom heeft de o.g. stappen gedaan om deze collectie voor ons land te behouden. Hij is daarin in zooverre geslaagd, dat de erven FAGEL zich bereid hebben verklaard de collectie voor f 20.000 aan het Rijk af te staan. Ten einde dit aanbod te kunnen aanvaarden vraagt o.g. dit bedrag hierbij aan." Het Voorl oopig Verslag bevat aangaande de artikelen betreffende het archiefwezen geen opmerkingen. In de Memorie van Antwoord wordt bij art. 163 het volgende mede gedeeld: „Ten einde het brandgevaar van het Kanselarij gebouw te Leeu warden en de daarin aanwezige kostbare verzamelingen zooveel mogelijk te beperken acht de Rijksgebouwendienst het noodig voor verschillende licht- en boogopeningen ijzeren luiken en deuren aan te brengen, en de centrale verwarmingsinstallatie van het hoofdgeboow uit te breiden tot den aanbouw, die thans nog door kachels verwarmd wordt. De kosten dezer veiligheidsmaatregelen worden in totaal op f 2850. geraamd." Examens archiefambtenaar. Voor het diploma van wetenschap pelijk archiefambtenaar der eerste klasse is geslaagd den Heer W. FORMSMA te Grijps- kerk (Gr.), voor het diploma van wetenschappelijk archiefambtenaar der tweede klasse zijn geslaagd Mej. Dr. A. C. KERSBERGEN te IJselmonde en de Heer A. EEKHOF |r. te 's-Gravenhage. Rijks- en Provinciale archieven. B ij eenkomst der Rijksarchivarissen enz. Op deze bijeenkomst, die op 22 October l.l. in het Algemeen Rijksarchief werd gehouden, kwamen onder meer de volgende punten ter sprake: 1. Bespreking van de wenschelijkheid, dat voor schriften gegeven worden omtrent het gebruik van duurzaam papier en duurzame inkt; 2. Rapport van de in de vorige bijeenkomst ingestelde commissie tot voorbereiding van eene definitieve keuze van een model van een archiefrek. Algemeen Rijksarchief. Aan de gevolgen van een haar op 22 October overkomen auto-ongeval is op 1 November 1.1. overleden de bibliothecaresse Mej. E. H. DE GELDER. Bij de teraardebestelling, die op 6 November op Oud-Eik-en-Duinen plaats had, en waarbij nagenoeg het geheele personeel van het Algemeen Rijksarchief, en van de andere in dat gebouw zetelende bureau's tegenwoordig was, heeft Prof. FRUIN een kort woord gesproken om uiting te geven aan zijn groote waardeering voor hetgeen de overledene gedurende tal van jaren voor de bibliotheek van het Alg. Rijksarchief ge weest is. In October l.l. is na een langdurig ziekbed overleden de bode VERHEEKE. Ook het heengaan van dezen vriendelijken en hulpvaardigen man wordt door allen, die dagelijks in het Algemeen Rijksarchief werkzaam zijn, ten zeerste betreurd. Met ingang van 1 October is de chartermeester Mej. Mr. G. H. C. BREESNEE bevorderd van commies tot hoofdcommies. Ook voor bezoekers van buiten aan het Algemeen Rijksarchief zal het een welkome tijdinq zijn, dat de lift in het gebouw, tot dusverre een hydraulische van een verouderd systeem, sedert kort door een moderne electrische is vervangen. Rijksarchief in Limburg. In Limburg werd 27 Nov. l.l. de 100ste geboortedag van wijlen |oannes loseph Habets, den eersten Rijks archivaris in Limburg (1881—93), herdacht. De provinciale pers huldigde zijn nagedach-

Nederlandsch Archievenblad | 1930 | | pagina 40