56 Averechtsche Staatszorg voor Spaansche archieven. Ge, t0leZ6jS Vap tl Jaarvers,a3en van de Commissie voor 's Rijks Geschiedkundige Pubi.cat.en en van die van het Historisch Genoot- sc ap zullen zich den naam herinneren van Miss Irene Wright, die te j 'n de Spaansche archieven jaren lang onderzoekingen heeft gedaan naar bescheiden betreffende de Spaansche koloniën in menka. Van ettel.ike duizenden heeft zij photostatische opnamen doen vervaardigen ten behoeve van wetenschappelijke instellingen m de Vereemgde Staten van Noord-Amerika. Intusschen heeft zij ook voor de Nederlandsche koloniale geschiedenis belangstelling getoond o.a^ door het verzamelen van documenten aangaande het bedrijf van den admiraal der W.-l. Compagnie, Pieter Pietersz. Hfvn Hare werkzaamheid te Sevilla voor de Amerikaansche instellingen is ezen zomer belemmerd geworden door een maatregel der Spaansche regeering, dien wij hier in Nederlandsche vertaling laten olgen de strekking ervan strook allerminst met de opvattingen, die m ons land en andere Europeesche staten ten opzichte van de raadpleging van archiefbescheiden gehuldigd worden. R. B. Koninklijke beschikking. (Opgenomen in de „Gaceta" Staatscourantvan 19 Aug. 1927, Madrid). No. 1068. Met het oog op een verzoekschrift onderteekend door Miss Wrightwaarbij djt Ministerie yerzocht wopdt interpretatie van artikel 116 van het vigeerende Reglement der Archieven, krachtens hetwelk met geeischt wordt de inlevering van een duplicaat van de photo-copieen der documenten, die in zoodanigen vorm gereproduceerd moeten worden, omdat toen dit reglement gepubliceerd werd, men met kende of tenminste niet toepaste het photo-copieëren, hetwelk mogel.jk maakt, om zonder groote kosten, in tegenstelling met de photografie, te reproduceeren geheele reeksen en op die wijze te ormeeren een archief in facsimile, en omdat, daar bij de photo- copie geen enkele plaat van opneming bestaat, de verplichting tot het inleveren van een duplicaat van elke photocopie, die verkregen wordt, medebrengt een verdubbeling der kosten van het werk, met gevaar dat bij een archief zonder voldoende ruimte om de duplicaten te bewaren, deze met bewaard kunnen blijven, met het gevolg dat op die w„ze dergelijke verdubbeling onnut wordt, en omdat, wanneer er sprake van ,s photocopieën te verkrijgen van groote reeksen 57 voldoende moet zijn de inlevering van een nauwkeurige opgave der gereproduceerde of te reproduceeren documenten en de verplichting van den photocopiïst tot het inleveren van een exemplaar van het boek of tijdschrift waarvoor deze gebruikt worden, Overwegende, dat de moderne werkmethoden van reproduceering en copiëering in facsimile van documenten veroorlooven het overbrengen naar het buitenland van geheele reeksen van den eerbiedwaardigen en rijken schat van documenten, die in onze archieven berusten, met zoo groote gemakkelijkheid en geringe kosten, dat wanneer geen toevoeging wordt gegeven, waarbij voorwaarden worden gesteld betreffende de pretensies van onderzoekers, men in elk van die vreemde landen het onderzoek zal kunnen doen van den inhoud onzer archieven, tot ontluistering en nadeel van ons eigen land, Overwegende, dat op dit Ministerie de verplichting rust om zorg te dragen voor de conserveering voor Spanje van hetgeen van Spanje is en dit land tot trots strekt en tot aantrekking van geleerden, onderzoekers en belangstellenden, weshalve de noodzakelijkheid bestaat om in een strengen zin te interpreteeren de desbetreffende artikelen van het Reglement der Archieven, stellende terzelfder tijd den inhoud daarvan in overeenstemming en betrekking met de moderne werk methoden, die sedert de publicatie ervan uitgevonden zijn, ten einde te vermijden, dat het geval zich zou kunnen voordoen dat bij wijze van onderzoekingen er sprake van zoude zijn den geheelen inhoud onzer archieven in facsimile naar vreemde landen over te brengen, Uit dien hoofde en rekening houdend voor zooveel de bijzondere omstandigheden betreft, heeft de Faculteitsraad der Archieven, Biblio theken en Musea inlichtingen verstrekt Aan Zijne Majesteit den Koning (dien God behoede) heeft het behaagd te beschikken 1e. Dat het volstrekt verboden blijft copieën en photocopieën seriegewijze te vervaardigen van documenten, berustende in de archieven of in eenige andere instellingen of centrale inrichtingen van den Staat. Zulks kan slechts worden toegestaan in bijzondere gevallen en krachtens koninklijke beschikking. 2e. Dat het alleen geoorloofd zal wezen copieën of photo copieën te vervaardigen van een bepaald document of gedeelte ervan, mits men zorge, dat men zich daartoe beperkt, in zooverre dat de verzoeker zal dienen te preciseeren het deel van het reeds onderzochte document, waarvan sprake is het te photocopieëren, hetgeen men hem zal toestaan, daarbij tevens onmiddellijk verant woording gevend aan de Overheid. 3e. Dat verondersteld worden in den zin der voorgaande Zeer //lustre Heer,

Nederlandsch Archievenblad | 1928 | | pagina 34