161 zijn. De oogenblikkelijk beschikbare reserve bedraagt dus nog bijna 1000 meters, waarmede naar mijne berekening ongeveer 15 jaren zal kunnen worden volstaan. Dan zullen in de depotruimten nog planken zoowel als enkele rekken bijgevoegd kunnen worden, terwijl de muur kasten gevuld en zelfs in de gangen van den archiefvleugel rekken geplaatst kunnen worden. Zoo zal nog een ruimte van 400 meters gewonnen worden, wat dan weer voor een aantal jaren voldoende zal zijn. Daarna zal men moeten verbouwen. De fundeering is, naar men mij verzekerd heeft, sterk genoeg om nog een verdieping te dragen, waar ongeveer 2000 meters geplaatst zullen kunnen worden. Dat zal weer voor tientallen jaren voldoende zijn en tenslotte kan op de binnenplaats nog een geheel nieuwe vleugel gebouwd worden, die stellig 4800 meters zal kunnen bevatten. Op den duur zullen ter plaatse waar nu de archieven gehuisvest zijn dus meer dan 10.000 meters geplaatst kunnen worden, vijfmaal meer dan thans aanwezig is en hiermede is naar mijne meening een oplossing verkregen, die men blijvend kan noemen. Het middengebouw, bevattend zes schoollokalen en een kamer is voor de voor publiek en ambtenaren bestemde lokaliteiten ingericht. Hiervoor zijn vier lokalen in tweeën verdeeld, terwijl twee, als lees zaal en binderij onverdeeld zijn gelaten. De indeeling is aldus, dat het publiek, dat van een der ver zamelingen gebruik wenscht te maken, beneden kan blijven. Daar vindt men behalve de bediendekamer, tevens vestiaire, de leeszaal met het bureau, kamers voor de historisch-topografische prentenver- zameling en voor de letterkundige verzameling en tenslotte de tentoonstellingszaal. De leeszaal, die 7 bij 7 meters groot is, geeft aan drie lange tafels plaats voor zestien bezoekers. In een der hoeken is een schrijf tafel voor den controleerenden ambtenaar geplaatst, terwijl verscheidene klappers en boeken langs de wanden een plaats hebben gevonden. Door een glazen wand van de leeszaal gescheiden is het bureau, waar een der conservatoren zit om desgewenscht aan de bezoekers nadere inlichtingen te verschaffen. De kamer voor de letterkundige verzameling bevat een eenvoudig rek, waarop plaats is voor 180 doozen. Hiervan zijn er thans 115 in gebruik, zoodat ook hier voor jaren voldoende ruimte is, terwijl later eventueel een tweede rek, evengroot als het eerste, zou kunnen bijgeplaatst worden. Twee lange tafels geven gelegenheid aan be zoekers stukken uit deze verzameling te toonen. De prentenkamer, waarvan de inrichting nog niet geheel is

Nederlandsch Archievenblad | 1927 | | pagina 9