160 als een hoefijzer met ongelijke uiteinden. Het frontgebouw aan het Rijswijksche plein, 34 meters breed, heeft links van den beschouwer aan den Trekweg een vleugel ter lengte van 35 meters, terwijl rechts langs den Rijswijkschen weg een 26 meters lange vleugel in hoofdzaak door de gymnastiekzaal wordt gevormd. De school bevatte behalve deze zaal 14 ruime schoollokalen benevens een vertrek voor het hoofd. De linker vleugel, bevattende 8 schoollokalen, werd als archief bewaarplaats ingericht. De geheele vleugel werd daartoe door een brandmuur afgescheiden, waarin drie ijzeren branddeuren zijn aange bracht. Deze brandmuur echter is om redenen van zuinigheid niet tot het dak doorgebouwd, maar slechts tot de zoldervloer, wat niet genoeg betreurd kan worden, omdat hierdoor de geheele brandvrije afsluiting illusoir is geworden. Gelukkig zal dit op den duur nog wel eens ver holpen kunnen worden. In dezen depotvleugel, waarvan de fundamenten zeer zijn versterkt, werd beneden een hout-granieten vloer, op de eerste étage en op de zolderverdieping een betonnen vloer gelegd. Tevens werden de houten en glazen afscheidingen tusschen drie lokalen op elke verdieping weg gebroken. Zoodoende werden twee groote depotruimten, 22 meters lang, 7 breed en meer dan 4 hoog verkregen benevens beneden en boven nog een ruim lokaal. De depotruimten werden van helaas houten, ook dit weder een gevolg der zuinigheid tusschenverdiepingen voorzien en met ijzeren rekken gevuld, die per verdieping, waarvan er dus vier boven elkander zijn, ongeveer 675 meters plankruimte bieden. Hierdoor is dus een bergruimte van 2700 meters verkregen. Het afzonderlijke lokaal op de bovenverdieping is voorzien van ijzeren rekken, waarin 300 meter-planken zijn aangebracht ter diepte van 50 c.M., waarop de krantenverzameling is neergelegd. De kranten zijn door hun horizontale plaatsing gevrijwaard tegen het verzakken en buigen, dat bij de over matig groote en dikke deelen vroeger maar al te dikwijls voorkwam. In den depotvleugel bevindt zich verder beneden een ruime sorteerkamer, waar tafels langs de wanden ter lengte van 12 meters gelegenheid geven archiefstukken of prenten ter sorteering uit te leggen. Een kleine kamer, waarin nog een archiefkast staat, een lift voor stukken en 14 ruime muurkasten zijn verder in den depotvleugel, waarlangs goed verlichte, 2 meters breede gangen loopen, te vinden. Thans is er dus plaats voor 3000 strekkende meters archief en bibliotheek. Van den Zwarteweg kwamen, zooals gezegd, 1600 meters mee; van het Rijksarchief zoowel als van het Stadhuis en andere gemeentelijke bureaux werden nog stukken ter lengte van ongeveer 450 meters overgenomen, zoodat thans ongeveer 2050 meters bezet

Nederlandsch Archievenblad | 1927 | | pagina 8