190 191 concrete voorstellen in te dienen over de vraag, hoe op den duur de samenwerking tusschen Rijk en Kerk het meest vruchtdragend zal blijven. Over de gaarder s- archieven kwam men niet tot een bepaalde conclusie. Wel was men het er over eens, dat die stukken uit de gaardersarchieven, die in nauw verband staan met de rechterlijke en de oude burgerlijke-standsarchieven naar de Rijksarchieven dienen te worden overgebracht. Algemeen R ij k s a r c h i e f. Bij Kon. besluit van 24 |uni is, met ingang van 1 Juli, bij het Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage 1Ü. in verband met reorganisatie van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, aan A. 'T HART, commies, op zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig verleend; 2'. benoemd tot commies H. BONDER, thans commies bij het Rijksarchief in Drenthe, te Assen. Rijksarchief in Groningen. Met ingang van 1 Juli 1927 is aan FOKKENS, concierge-binder, wegens reorganisatie van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. Rijksarchief in Drente. Met ingang van 1 Juli 1927 is J. KOSTER, klerk-concierge, in dezelfde functie overgeplaatst naar het Rijksarchief in Groningen. Gemeente- en Waterschapsarchieven. Waterschappen in Noordholland. In het thans ter Provinciale Griffie ter visie liggend Ontwerp-Algemeen Reglement voor de waterschappen in de Provincie Noordholland bepaalt art. 163 voor den secretaris; „Voorzoover de zorg daarvoor niet anderen is opgedragen, is het archief onder zijne bewaring. Bij schorsing, ontslag of overlijden van den secretaris wordt het archief ten spoedigste door den voorzitter van het College van Dagelijksch Bestuur over genomen en voorloopig bewaard. Hiervan wordt proces-verbaal opgemaakt, waarvan afschrift wordt gelaten aan den belanghebbende of zijne erfgenamen". DE J. V. E. Gemeente- en waterschapsarchieven in Zeeland. In plaats van wijlen den Heer DE WAARD is Mr. L. E. DE BRAKKE te Middelburg door Gede puteerde Staten aangewezen om den Inspecteur in zijn werkzaamheden bij te staan. Gemeente Kampen. Tot tijdelijk ambtenaar aan het gemeente-archief is benoemd de Heer JOH. DON, tot dusverre Assistent aan het archief der gemeente den Briel. Koloniale archieven. In de Haagsche Courant van 15 Augustus l.l. lezen wij het volgende bericht uit de Indische bladen, dat van vérstrekkende beteekenis kan worden voor het Oost- Indische archiefwezen „Ingesteld: een commissie van toezicht op het Landsarchief, tot taak hebbende toezicht uit te oefenen op den toestand en het gebruik van dat archief in het algemeen, zoomede op de werkzaamheden van den Landsarchivaris en eventueel andere op dat archief werkzaam gestelde personen, zullende die commissie jaarlijks aan den G. G. een verslag van haar werkzaamheden over het afgeloopen jaar hebben in te dienen, met vermelding tevens van haar bevindingen in 's Landsarchief na een ter plaatse ingesteld onderzoek. Aangewezenin de bovenbedoelde commissie tot lid tevens voorzitter, Prof. Mr, A. H. M. VAN KAN, hoogleeraar aan de rechtshoogeschool te Batavia, voorzitter der Faculteit, tot lid Dr. F. D. K. BOSCH, chef van den oudheidkundigen dienst en P. Gediking, bibliothecaris van het Kon. Bataviaansch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen en tot secretaris mr. P. A. IDENBURG, wd.secretaris van den Raad van N—I." Kerkelijke en andere archieven. Godshuizen te Middelburg. In plaats van wijlen den heer DE WAARD heeft het Bestuur Mej. A. VERSPRILLE te Middelburg benoemd tot archivaris. Buitenlandsche archieven. Verbrande archieven in Weenen. De vernieling van het Paleis van Justitie te Weenen heeft voor de beoefening van de Geschiedenis der Joden in Oostenrijk en de voormalige Kroonlanden ernstige gevolgen gehad. Honderdduizenden akten met loodschen inhoud, van zeer belangrijke historische waarde, zijn door de vlammen vernield. In de archieven bevonden zich daar alle stukken betreffende de Joodsche bevolking in Gallicie en de Boekowina uit de jaren 1772—1880, benevens alle akten betreffende de Joden in Moravië, Bohemen, Silesie, Transsylvanië en alle Oostenrijksche provincies met inbegrip van Weenen. Zeer belangrijk waren de akte stukken van het voormalige „|udenamt". Ook zijn verbrand de stukken over de Joodsche geschiedenis in Venetië en de overige eens door Oostenrijk bezeten Italiaansche provincies. Ook het Politiearchief van JOSEF II is vernietigd, dat talrijke geheime stukken bevat over Joodsche en andere politieke persoonlijkheden. Ook zijn alle protokollen van den Ministerraad over Joodsche zaken vernield, (/üd. Rundschau). v. Z. Het archief van Riga. Het Russische volkscommissariaat van buiten landsche zaken heeft dezer dagen aan den vertegenwoordiger der Letlandsche regeering ter hand gesteld de archieven der stad Riga van de 13de tot en met de 18de eeuw, die in het jaar 1916 uit Riga naar St. Petersburg waren overgebracht. Door de Let landsche regeering was reeds sedert geruimen tijd aangedrongen op teruggave van dit archief, waarin zich belangrijke historische documenten bevinden. N. R. C. Raadpleging van archieven. Commissie voor 'sRijks Geschiedkundige Publicatiën. H. M. de Koningin heeft Dr. N. JAPIKSE benoemd tot Commandeur in de Huisorde van Oranje. Krijgsgeschiedkundig Archief. Op 31 Mei l.l. heeft de aftredende Directeur, de 86-jarige Luitenant-Generaal F. DE BAS in de werkkamer van den Chef van den Generalen Staf van zijn omgeving afscheid genomen. Bij die gelegenheid heeft de Chef van den Staf, Luitenant-Generaal VAN DER PALM namens de aan de Staf verbonden officieren en ambtenaren aan den scheidenden directeur aangeboden een herinneringsbord, vervaardigd door „De Porcelijnen Fles", lot opvolger van Generaal DE BAS is benoemd Luitenant-Kolonel C. C. DE GELDER. Afgesloten 31 Augustus 1927.

Nederlandsch Archievenblad | 1927 | | pagina 24