172 „archiefbewaarplaats" de plaatsen waar bij het in werking treden van deze Wet publieke archieven berusten, of de plaats waarnaartoe publieke archieven daarna met goedkeuring van de Minister over gebracht worden „Minister" de Minister van Binnenlandse zaken of een andere Minister die door den Goeverneur-Generaal met de uitvoering van deze Wet belast wordt; „de publieke archieven" alle zulke publieke gedenkschriften, dokumenten en ander histories materiaal van enige soort, aard en beschrijving, als berusten bij een publiek departement hetzij van het Unie Goevernement of van een provinciale administratie of als reeds naar een archief bewaarplaats zijn overgebracht; maar de uitdrukking „de publieke archieven" sluit niet in een dokument dat krachtens de bepalingen van een andere wet in de bewaring van een biezondere ambtenaar berust; „de publieke archieven van de Unie" de publieke archieven ingesteld door de verschillende departementen van het Unie Goever nement sedert de datum van de totstandkoming van de Unie; „de provinciale publieke archieven" de publieke archieven ingesteld door een provinciale administratie sedert de datum van de totstand koming van de Unie en tevens de publieke archieven van de Goevernementen van de kolonies vóór de totstandkoming van de Unie die nu de provincies van de Unie uitmaken. 8. Deze Wet kan voor alle doeleinden aangehaald worden als de Publieke Archieven Wet, 1922 en treedt in werking op de eerste dag van Julie 1922. BIJLAGE II. REGULASIES BETREFFENDE DIE BESKIKKING OOR WAARDELOSE DOKUMENTE EN DIE OORPLASING VAN OPENBARE ARGIEWE NA ARGIEF-DEPOTS. 1'n Komitee sal aangestel word om ondersoek te stel in en verslag te Iewer oor die beskikking van waardelose dokumente. Die komitee sal uit drie lede bestaan en sal as volg saamgestel wees: 1. Die Hoofargivaris of sij plaasvervanger, wat sal optree as voorsitter en oproeper. 2. 'n Lid wat goedgekeur is deur die Minister op die aanbeveling van die Argiefkommissie. Sodanige lid sal aangestel word om diens te doen óf spesiaal vir 'n noukeurig vermelde ondersoek óf in die algemeen vir 'n noukeurig vermelde tijd soos die Minister mag vasstel. 3. a. As dokumente van enige goevernementsdepartement of prowinsiale administrasie wat nie in 'n argief-depot is nie in 173 oorweging is, 'n beampte wat deur die hoof van daardie departement of prowinsiale administrasie benoem is en wat spesiaal vertroud is met die documente. b. As documente wat in 'n argief-depot is betrokke is, 'n persoon wat aangestel is deur die Minister na raadpleging met die Hoofargivaris. 2. Daar sal departementaal, met soveel besonderheid as wat redelik en uitvoerbaar is, voorberei word, om voor hierdie komitee gelê te word, 'n skedule van die dokumente of klasse van dokumente wat voorgestel is om oor beskik te word, wat sodanige besonderhede moet bevat aangaande die aard en inhoud daarvan, dat dit maklik sal wees om te besluit of dit wenslik is of andersins om oor huile te beskik. 3. Die komitee sal alle maatreëls neem om te verhoed teen die insluiting in die skedules van enige dokument wat tereg geag word as van historiese, genealogiese of oudheidkundige nut of belang, of wat enige belangrike inligting bevat wat nie elders verkrygbaar is nie, em mag die skedule vir daardie doel wysig. 4. Die skedule van dokumente en stukke wat oor beskik moet word, tesame met 'n verslag oor die redes waarom vernietiging aan beveel word, moet, wanneer sodanige skedule betrekking het op openbare argiewe alreeds in 'n argief-depot, voor die Minister gelê word vir goedkeuring, en wanneer sodanige skedule betrekking het op doku mente van enige goewermentsdepartement of prowinsiale administrasie wat nie in 'n argief-depot is nie, moet die skedule voor die betrokke Minister van die Departement of Administrateur van die provinsie gelê word vir goedkeuring. 5. Wanneer sodanige goedkeuring te kenne gegee is moet n kennisgewing in die Staatskoerant gepubliseer word, bekragtig deur die handtekening van die permanente hoof van die Departement van Binnelandse Sake, en wat aandui dat dit voorgestel is om die doko- mente te vernietig wat uiteengesit is in die skedule, waarvan afskrifte bij elke argief-depot vir sestig dae ter insage sal lê. 6. Na verloop van sestig dae vanaf die uitvaardiging van sodanige kennisgewing sal die nodige stappe geneem word deur die depar tement of prowinsiale administrasie, as daar geen beswaar teen gemaak is nie, om die dokumente waarna in die skedule verwijs word behoorlik te vernietig. In die geval dat 'n beswaar ingedien word sal die Minister oor die saak besluit. 7. Nieteenstaande die bogemelde bepalinge, mag die Argief kommissie skedules goedkeur van dokumente van 'n kortstondig aard, wat vernietig mag word deur die betrokke departement of prowinsiale administrasie sonder om die na die komitee te verwijs.

Nederlandsch Archievenblad | 1927 | | pagina 15