162 Dat de brandweer, zoowel als het water van den Trekvliet zoo in de onmiddellijke nabijheid zijn, is natuurlijk een zeer gunstige omstandigheid. voltooid, zal wanneer dit over eenige maanden het geval is, aan de eene wand een rek bevatten geschikt om 205 prentendoozen te bergen, waarvan er ongeveer 100 in gebruik zullen zijn, terwijl langs de andere wand 48 laden zijn aangebracht om de snel aangroeiende collectie fotografieën te bevatten. Ook hier is groote reserveruimte, terwijl jater ook eeri deel der verzameling onder de tafels der tentoon stellingszaal geborgen zal kunnen worden. Twee groote tafels geven in de prentenkamer ruimschoots gelegenheid prenten voor bezoekers uit te leggen. Door een tusschendeur is onmiddellijk uit de prentenkamer de tentoonstellingszaal te bereiken, een ruimte 15 meters lang en 8'/2 meter breed, door zes ramen zeer goed verlicht. Hier geven ver schillende eenvoudige tafels met opstanden gelegenheid 40 meters tafelruimte en 65 meters wandvlakte voor expositie te benutten, waarvan dan ook reeds meermalen is gebruik gemaakt. Bovendien is de fraaie Bilderdijkverzameling van Dr. J. F. M. Sterck hier perma nent opgesteld. De zaal heeft een eigen ingang met portaal aan den Rijswijkschen weg, terwijl er een ruime bergkamer en toiletten mee zijn verbonden. Dit maakt, dat ook gedurende de uren, dat het archief niet geopend is, de tentoonstellingszaal kan geopend blijven, terwijl het archiefgebouw zelf dan niet behoeft betreden te worden. Op de bovenverdieping van het administratiegebouw komen door gaans geen bezoekers. Men vindt er de kamer voor de bibliotheek assistente, die met een branddeur onmiddellijk toegang geeft tot de depotverdieping, die geheel voor de bibliotheek is gereserveerd. Hier door is de voortdurende verzorging der boekerij mogelijk gemaakt zonder dat de betrokken ambtenaar zelfs steeds tusschen de boeken rekken behoeft te zitten. Een der bovenvertrekken is verder bestemd voor twee der weten schappelijke ambtenaren, die zich bijna uitsluitend met de inventarisatie bezig houden. De voormalige kamer van het hoofd is betrokken door de beide dames die, bezoldigd door de Vereeniging die Haghe ge regeld aan verschillende klappers voortwerken. Daarnaast bevindt zich de kamer voor den archivaris, die met een tusschendeur verbinding heeft met een reserve-vertrek, dat thans als wachtkamer en als foto grafisch atelier goede diensten bewijst. En tenslotte wordt de reeks lokaliteiten besloten door een mooie, zeer goed verlichte binderij, waar werktafels ter lengte van meer dan 8 meters den beiden binders ruimschoots plaats bieden en waar ook de persen en snijmachines goed kunnen geplaatst worden. Het geheele gebouw dat, zooals na een jaar bewoning reeds is vastgesteld kunnen worden, volkomen droog is, wordt centraal verwarmd 163 van een buiten het gebouw op de binnenplaats gelegen stookruimte uit. Deze verwarming is zoodanig ingericht, dat tijdens abnormaal vochtige zomers alleen de depotvleugel verwarmd kan worden, terwijl ook voor de tentoonstellingszaal met de belendende prentenkamer, indien ze soms op een-Zondag of 's avonds gebruikt moeten worden, afzonderlijk kan gestookt worden. Door het geheele gebouw is een electrische verlichting aange bracht, ook in de depóts waar ten behoeve van de reiniging met een stofzuiger een groot aantal stopcontacten is geplaatst. Alles samen zijn er 261 lichtpunten. De stroom wordt eiken middag bij het ver laten van het gebouw afgesloten, zoodat het ontstaan van brand door kortsluiting tijdens de uren, dat in het gebouw niemand aanwezig is, schijnt uitgesloten. Tenslotte verdient vermelding, dat het gebouw aan drie zijden volkomen vrij stond, terwijl alleen het portaal voor de tentoonstellings zaal tegen de bureaux van de politie en brandweer aan den Rijswijkschen weg was aangebouwd. Maar een zoo losse samenhang met een zoo veiligen buurman scheen onbedenkelijk. Helaas is enkele maanden geleden een complex woningen voor brandwachts aangebouwd tegen de rijwielbergplaats, die op haar beurt weer tegen den depotvleugel aanstaat. Dit is zeer te betreuren, maar toen de brandweer verklaarde, dat er door deze nabuurschap geen vermeerdering van brandgevaar te duchten was, moest de archivaris, zij het geenszins overtuigd, zijn protesten wel staken. Zoodat, naar men, hoop ik, uit het bovenstaande zal hebben begrepen, voor de onder het beheer van den Haagschen gemeente archivaris gestelde verzamelingen een over het algemeen zeer goede, ruime en veilige behuizing is verkregen, die voor een bijkans onaf zienbare reeks van jaren voldoende zal zijn, Over het algemeen, want stellig kunnen op het gebouw ook vele en gegronde aanmerkingen gemaakt worden. Want het is en blijft een school, die verbouwd is en zulk een gebouw kan nimmer de betrekkelijke volmaaktheid be reiken, die aan sommige voor het doel gebouwde bewaarplaatsen eigen is. Ten eerste is de brandveiligheid geenszins volkomen, doordat ten slotte depot en administratieruimten in één gebouw en onder één dak zijn samengebracht. En vooral doordat de scheidende en be veiligende brandmuur niet over de juist voor brand meest gevaarlijke zolderverdieping is doorgetrokken. Dan bevat het depot nog teveel 2

Nederlandsch Archievenblad | 1927 | | pagina 10