104 Zij, die dit verslag nauwkeurig hebben bestudeerd, en ook een dieperen blik hebben mogen werpen in het archief van Huis Bergh, zullen, evenals de tegenwoordige bewerker, niet kunnen nalaten hun bewondering uit te spreken over het werk van Tadama. Om van een archief van dien omvang (circa 130 M. plankiengte) een bruikbaren in ventaris te maken in den tijd van nog geen jaar, vereischt een werk kracht en doorzettingsvermogen, gepaard met veel inzicht, waarvan men met eerbied moet gewagen. A. P. VAN SCHILFGAARDE. De nieuwe bewaarplaats van het Nederlandsch Centraal Filmarchief. Gaarne voldoe ik aan het verzoek van den Redacteur van dit blad om hierin een en ander mede te deelen over deze verzameling, die op dit oogenblik nog eenig in Europa mag genoemd worden, maar dit vermoedelijk niet lang blijven zal. Opgericht in 1919 heeft de vereeniging Nederlandsch Centraal Filmarchief tot op heden 555 films weten bijeen te verzamelen. Films, die op een enkele na (een gegeven paard mag niet altijd te critisch in den bek worden gezien) van beteekenis kunnen worden geacht voor de geschiedenis van Nederland, het Nederlandsche Volk en zijn Koloniën. Deze films zijn bovendien voor het allergrootste gedeelte film negatieven, die, zooals men weet, beschouwd kunnen worden als de cliché, waarvan afdrukken gemaakt kunnen worden. Daar de zorg aan het ontwikkelen van de negatieven altijd grooter is, dan die besteed aan de diapositieven, is te verwachten, dat deze ook langer bestand zullen blijken tegen den tand des tijds. Waarbij komt, dat een filmnegatief nooit afgedraaid en vertoond kan worden en dus ook niet te lijden heeft van de inwerking van het schelle kunstlicht of van de machine. Praktisch heeft men nog geenerlei ondervinding over den duur van den film. Op het gehouden internationale Congres voor Cinema tografie in September j.l. te Parijs heeft de heer D. van Staveren op ons verzoek bij de vooraanstaande mannen uit het filmbedrijf, dien aangaande gepoogd zijn licht op te steken. Maar unaniem erkende 105 men, dat men er niets van wist. De meening van Dr. Jorissen, den lector in de anorganische scheikunde te Leiden is wel, dat men niet te pessimistisch dienaangaande behoeft te zijn. Het is tenslotte altijd mogelijk, wanneer men zou bemerken, dat ontbinding zou intreden, een diapositief afdruk te nemen en ook is men er reeds in geslaagd daarvan weer voortreffelijke negatieven te vervaardigen. Dit is dus alleen maar een kwestie van geld. En dat hebben we riu juist het meeste noodig om onze plannen geheel ten uitvoer te kunnen leggen. Dank zij de welwillendheid van den Algemeenen Rijksarchivaris genoten onze films gastvrijheid in het depótgebouw van het Algemeen Rijksarchief. De opberging daar bracht echter zijn eigenaardige bezwaren mede, zoodat werd omgezien naar een andere en betere bergruimte. En deze werd gevonden in een niet gebruikte en daardoor doodloopende gang, die het voorgebouw met het depót verbindt. Aan de openzijde werden brandvrije ijzeren deuren aangebracht, de ruiten geblindeerd met plaatijzer, een kleine verbinding met de bui tenlucht gemaakt door het dak en ijzeren rekken met leien opgesteld. En in deze prachtige ruimte, die zeker voor een tiental jaren vol doende is, konden de films en hun doozen worden overgebracht. Een geheel nieuwe nummering, naar de film en niet langer naar de doos, waarin zij waren geborgen, werd gemaakt, en een aanvang is gemaakt met een zoo volledig mogelijk beschrijven op groote kaarten. Hierop wordt vermeld, behalve de hoofdtitel van den film, wanneer hij vermoedelijk is vervaardigd en wat hij voorstelt. Ook worden door mij, indien het mij bekend is, aangegeven welke bekende personen op den film voorkomen. Verder wordt aangeteekend, of het een ne gatief- dan wel diapositieffilm is, het aantal rollen en de lengten, wie de schenker of bewaargever is, en onder welke voorwaarden en wanneer de film is binnengekomen en de naam van den fabrikant. Een en ander natuurlijk voorzoover mij dit bekend is uit memorie of titellijst. Want van afdraaien van het bijbehoorend positief met ge bruikmaking van een apparaat, dat de film kan doen stilstaan, kan helaas nog geen sprake zijn. Wel worden op elke hoofdkaart een groot aantal verwijsfiches gemaakt, zoodat wanneer de hoofdtitel niet juist wordt opgegeven, de film toch direct te vinden is. Bijv. er wordt gevraagd naar een film, waarop Boskoop voorkomt, dan zal het woord Boskoop verwijzen naar de film „Langs de Gouwe en aldus te vinden zijn. Dat met het maken van deze fiches vooral niet zuinig wordt omgegaan, is van het allergrootste belang. Want meermalen gebeurt het, dat de eigenaars van filmen deze voor kor ten tijd terug vragen om afdrukken te kunnen maken en ook wel, wanneer het positieven geldt, deze te vertoonen, De gegevens voor dit artikel werden hoofdzakelijk ontleend aan de dossiers gemerkt No. .5 (Archivsachen), in het nieuw-archief van het Huis Bergh, terwijl ik te- vens een dankbaar gebruik maakte van brieven enz. uit de wetenschappelijke nalaten schap van Mr. TADAMA, welke de eigenaar, Jhr. Mr. A. VAN DER DOES te Arnhem, zoo welwillend was te mijner beschikking te stellen

Nederlandsch Archievenblad | 1927 | | pagina 20