92 den koker toe te voegen of het perkament te voren met een microbenvergif te doen doortrekken en te zorgen voor luchtdichte afsluiting. Aanvulling op den inventaris van het kerkelijk archief van Nieuw-Helvoet. In de onlangs verschenen Verslagen omtrent 's Rijks oude Archieven 1925, I, is op blz. 997 vlg. opgenomen de inventaris van de Archieven van de Ned. Hervormde gemeente te Nieuw-Hellevoet van de hand van ondergeteekende. Nadat de inventaris reeds definitief was afgedrukt zond de tegenwoordige predikant Ds. A. Priester aan Dr. Lasonder eenige aanvullende opmerkingen, die wel van belang zijn om te worden afgedrukt, met goedvinden van den Algemeenen Rijksarchivaris hier ter plaatse in verband met den langen tijd, die anders tusschen inventaris en aanvulling zou moeten verloopen. De aanvullingen van Ds. Priester komen in hoofdzaak op het volgende neer. Blijkens het artikel van H. de Jager in De Navorscher van 1892, blz. 227 vlgDe eerste predikanten der Hervormde gemeenten te Nieuwenhoven en Nieuw-Helvoet van- dat artikel wordt in Petit s Repertorium geen melding gemaakt als ook blijkens artikelen van denzelfden in De Navorscher van 1893 en 1898, resp. blz. 103 vlg. en 109 vlg. was de eerste predikant van Nieuw-Hellevoet Johannes Culhemius 19 April 1574 ter classicale vergadering in den Briel aan wezig. Hij stierf reeds den lóden Juli van dat jaar, waarna niet eerder dan in 1591 een afzonderlijk predikant van Nieuw-Hellevoet optrad. Tot dat jaar werd de dienst door den predikant van Nieuwenhoorn waargenomen. Hetzelfde was wederom het geval tusschen 1593 en 1595. Sedert 1595 is Nieuw-Hellevoet geregeld in het bezit van een afzonderlijken predikant. Opgemerkt moet alleen nog worden, dat van 1623-1641 de predikant van „Hellevoet" (Nieuw-Hellevoet) tevens predikant van „Sluys" (Hellevoetsluis) was. H. BROUWER. 93 Uit de Geschiedenis der inventarisatie van het Berghsche archief. BEKENDMAKING. Deze advertentie verscheen in de Arnhemsche Courant van 22 September 1840, en was het gevolg weliswaar door allerlei omstan digheden belangrijk vertraagd van een opdracht, op 17 Augustus 1830 door den erfprins van Hohenzollem-Sigmaringen gegeven, om dit archief te laten ordenen, nadat hij er van te voren persoonlijk een inspectie had gehouden. Reeds in het jaar 1825 was de administrateur van Bergh, Jhr. L. C. J. van Nispen, in contact gekomen met den Gelderschen archivaris, Isaac Anne Niihoff, die toegang tot het archief had verzocht ten DE ADMINISTRATEUR van het HUIS BERGH noodigt bij dezen uit alle degenen die vermeenen mogen hiertoe de vereischte bekwaamheid te bezitten, en zich, op billijke en aannemelijke voorwaarden, met REGE LING, RANGSCHIKKING en INVENTARISATIE van het te 's HEEREN- BERG gevestigd ARCHIEF van het Huis BERGH, zouden willen belasten, om zich, voor den vijftienden October dezes jaars, met vrachtvrije brieven, dienaangaande tot hem te wenden. De hiertoe gegadigden worden aandachtig gemaakt, dat er zich eene menigte oude stukken in gezegd Archief bevinden, en het mitsdien een voornaam vereischte is, om in aanmerking te komen, dat men middeleeuwsch schrift kunne lezen. Het werk moet spoedig aangevangen, en achter- volgelijk in den kortst mogelijken tijd geëindigd worden. Het honorarium zal, in evenredigheid van het werk, billijk bepaald en van de overige voorwaarden kennis gegeven worden aan lien, die als de meestgeschikten, tot eene volledige uitvoering van het werk, zullen voorkomen. Zij die, voor den 1 Sr10" November, op hunne aanbiedingen geen antwoord bekomen hebben, mogen het daarvoor houden, dat dezelve niet in aanmerking zijn gekomen. 's Heerenberg, den 15^" September 1840. De Administrateur voornoemd, L. C. I. VAN NISPEN.

Nederlandsch Archievenblad | 1927 | | pagina 14