48 doopbewijs tegen hem werd aangevoerd. Van Swieten antwoordde hierop door het overleggen van een uittreksel uit het doodboek der Jezuïetenstatie te Leiden, afgegeven in 1772 dus. Na de opheffing der statie waarschijnlijk werd het register bij een vertrouwenspersoon bewaard. Daarmede werd ook de kans grooter, dat het ook thans nog ergens zoude berusten. De heer Biileveld hervatte nu zijne naspo ringen, doch voorloopig zonder resultaat, en ook een navraag bij het Hoofd van de orde te Maastricht bleef vruchteloos. Er bleef nu nog slechts eene aanwijzing in het feit, dat Van Berckel, de laatste missionaris-pastoor, van Belgische afkomst was. Mogelijk was hij later weder naar België vertrokken en had hij het register daar bij zijne familie of bij een vertrouwd persoon in bewaring gegeven, in de hoop op een mogelijk later herstel van de statie te Leiden. Doch hoe dit spoor te vervolgen? Juist de moeilijkheid hiervan was eene dubbele aansporing voor den speurzin van den bekenden genealoog, en deze vond hierbij eene krachtige hulp in den Eerw. Heer J. Klei|NTJENs, toen verbonden aan het Willebrordus- College te Katwijk, die over verschillende relaties met de Belgische geestelijkheid beschikte. Deze bracht de zaak ter sprake bij eene ontmoeting met Hooge Geestelijken. Het resultaat hiervan was, dat niet alleen het register werd teruggevonden, doch dat dit ook voor enkele dagen aan den heer Biileveld ter inzage werd verstrekt, met vrijheid om hiervan een afschrift te nemen, hetwelk later door hem welwillend ter beschikking werd gesteld van het Gemeente-archief. Het bleek dat hierin de doopaanteekeningen voorkwamen over de jaren 1670 1756 en die van de huwelijken over 1694—1750, welke in verschillende gevallen de gegevens bevatten, waarnaar vroeger tevergeefs was gezocht. Voor het Gemeente-archief is het afschrift van bijzondere waarde in verband met de gegevens over oude Leidsche Katholieke geslachten. Volgens ontvangen mededeelingen heeft de gelukkige bezitter van het origineel ook nog enkele kerksieraden en gewaden onder zijne berusting, die van de statie afkomstig zijn en die voor een mogelijk later te Leiden te stichten nieuwe statie worden bewaard. De bezitter wenscht onbekend te blijven, zoodat wij tevreden moeten zijn met het afschrift en met de wetenschap, dat het origineel nog in België aanwezig is. Dit is echter reeds een zeer belangrijk resultaat en wij kunnen den heer Biileveld niet genoeg dankbaar zijn, die zelfs zijn nachtrust heeft opgeofferd om binnen den zeer krap toegemeten tijd, persoonlijk een afschrift te maken van dit belangrijk document. J. C. Overvoorde. 49 La science des archives dans la Russie des Sovets, par Inna Lubimenko, Docteur de l'Université de Paris, et Archiviste a Leningrad. 1. Enseignement. La science des archives a été fort peu cultivée dans 1 ancienne Russie. Les bons archivistes qu'on trouvait parfois a cette époque dans les archives les mieux organisées, comme celles du Ministère des Affaires Etrangères a Moscou ou du Sénat a St. Petersbourg, s'ils n'avaient pas passé par l'lnstitut d'Archéologie, avaient regu surtout une formation pratique. Aucun enseignement régulier d'archivé- conomie n'existait encore et les archives, attachées pour la plupart aux ministères, étaient au service de ces demiers, et non de la science. Les historiens qui y ont fait des recherches considérables, n'étaient presque jamais archivistes et ils ont rencontré souvent de graves difficultés a leur travail, a cause des inventaires insuffisants ou défectueux. On ne pourrait citer pour cette époque que quelques noms et ouvrages concernant les archives, parmi lesquels celui de Samokvasov mérite d'etre retenu. Depuis longtemps cependant l'insuffisance de eet état de choses était reconnnue par certains esprits plus émancipés et plus cultivés, appartenant a des hommes d'éducation universitaire qui occupaient souvent des places de second ordre aux archives des ministères, administrées par des fonctionnaires. D ailleurs, le sens critique fortement développé chez les intellectuels russes, ainsi que le mecontentement général éveillé par le régime tsariste de la dernière époque sont mis a jour dans une critique acharnée dans tous les domaines de l'administration, et entre autres dans celui des archives. Lorsque la révolution éclata, ici, comme ailleurs, le terrain se trouvait done prépare, pour un remaniement profond. Mais les hommes manquaient et si quelques uns ont pu être appelés a prendre part aux réformes, la plus grande partie du personnel des archives, assez utile par ses connaissances pratiques, n avait aucune culture, ni générale, ni spéciale. Les historiens russes qui alors ont dü prendre sur eux, avec les quelques archivistes éclairés, la réforme des archives, ont bientöt senti la nécessite de créer un nouveau personnel et d'instruire l'ancien. En automne de l'année 1918 des cours d archivéconomie furent done organisés a l'lnstitut Archéologique de Petrograd, commengant d'abord par un enseignement théorique et continuant par des travaux 4

Nederlandsch Archievenblad | 1927 | | pagina 30