8 I oespraak van den Voorzitter. 9 den Heer A. Terdu, koster van de Nieuwezijdskapel, en archiefver- verzorger van alle in de voortreffelijke onder die kapel zich bevindende kluis samengebrachte archieven van de Ned. Hervormde Gemeente te Amsterdam. De heer Terdu gaf in een met gloed uitgesproken causerie een korte inleiding op het aan die kluis na afloop der vergadering te brengen bezoek. Ook thans weder is plaatsgebrek de oorzaak, dat we die causerie, waarvan ons het manuscript door spreker welwillend werd afgestaan, niet in haar geheel kunnen doen volgen. Het zij genoeg er aan te herinneren, dat de spreker, na te hebben vermeld, van welke kerkelijke colleges thans de archieven in de kluis een onder komen hadden gevonden, uitvoerig stilstond bij de inrichting en de brandvrije afsluiting van die kluis, tot den bouw waarvan, nadat reeds van 1891 af de in dat jaar ingestelde archiefcommissie op brandvrije berging der archieven had aangedrongen, in 1898 in verband met de a.s. slooping van de N.Z.Kapel definitief werd besloten. In 1912 werd de nieuwe N.Z.Kapel geopend, in 1913 werden de archiefkasten in de kluis opgesteld, waarna nog in datzelfde jaar van alle kanten de archiefstukken daarheen werden bijeengebracht. Daarna had de heer Terdu het voorrecht nog gedurende vijf jaren Dr. G. A. Hulsebos, „den^ onvergetelijken grijsaard, ernstig doorwerker met opgeruimden aard geregeld eiken Dinsdag en Donderdag van Utrecht uit te zien overkomen ter voorloopige beschrijving der bijeengebrachte archieven. De heer Terdu herinnerde daarbij vooral ook aan de beschrijving door Dr. Hulsebos van de charters, afkomstig uit de z.g. „IJzeren Kapel" een werk van blijvende waarde, en tevens een in vele opzichten wenschelijke herziening van den arbeid, vroeger door Jan ter Gouw daaraan verricht. Nadat de Voorzitter den heer Terdu met een enkel woord had bedankt, brachten de leden een bezoek aan de kluis. Daarna werd een zeer geslaagde rondvaart per motorboot dooi de havens en grachten van Amsterdam gemaakt, terwijl de dag met een geanimeerden maaltijd in het Restaurant Winkels in de Kalver- straat werd besloten. Geachte Medeleden, Het afgeloopen jaar heeft geene gebeurtenissen, van overwegend belang voor het archiefwezen, gebracht. Nog altijd wordt het gedrukt door de financieele malaise en door de gevolgen der versobering van de laatste jaren. Alleen is van de zeven ambtenaren, verbonden aan het Algemeen Rijksarchief, die in 1924 zijn ontslagen, er weder één in dienst gesteld, die inderdaad onmogelijk kon worden gemist. De provinciale inspectie der plaatselijke archieven is in Gelderland ingevoerd en zelfs bijzonder goed geregeld, daar door de provincie tevens maatregelen getroffen zijn om de gemeente- en waterschaps archieven van wege de provincie te doen ordenen. De provincie Overijsel is de laatste, die de inspectie heeft ingevoerd1 September jl. is zij ook daar in werking getreden. Alkmaar, Den Haag en Hattem zijn een nieuw archiefgebouw rijk geworden, en er zijn plannen in overweging om in het gebrek aan plaatsruimte in verschillende Rijks- archiefbewaarplaatsen te voorzien. In Indië is de landsarchivaris, ons medelid Ljodée Molsbergen, met verlof naar patria vertrokken; de Ind ische regeering heeft echter verzuimd van die gelegenheid gebruik te maken om het beheer op te dragen aan een vakman, die, aan een der Nederlandsche archieven opgeleid, de hoog noodige reorga nisatie van het Indische archiefwezen ter hand zou kunnen en moeten nemen. Andere bijzonderheden, die ik U zou kunnen mededeelen, releveer ik hier niet, omdat Gij ze reeds in het Archievenblad hebt gelezen of in het eerstverschijnende deel van de Verslagen zult kunnen terugvinden. Door den dood hebben wij vier leden verlorenGonnet, Kesper, Enschedé en Huces, die allen op archiefgebied hunne eigenaardige verdiensten hebben gehad, die ik hier niet opnieuw behoef uiteen te zetten, na hetgeen daaromtrent door bevoegde handen in het Archieven blad is of zal worden geschreven. Bovendien overleed op hoogen ouderdom de heer Servaas van Royen, oud-archivaris van 's-Graven- hage, die bij de oprichting onzer vereeniging als lid toetrad, maar sinds vele jaren geen lid meer was en als ambteloos burger te Zeist woonde. Daarentegen zijn verschillende jongeren in onze vereeniging getredenwij roepen hun een hartelijk welkom toe. Drie onzer medeleden vierden hun zilveren jubileum, mejuffrouw dr. Moquette als adjunct-archivaris der gemeente Rotterdam, mr. dr. Overvoorde als archivaris der gemeente Leiden en de heer Van Dalen als archivaris der gemeente Dordrecht. Laatstgenoemde, op het stad huis gehuldigd, bracht o.a. in de volgende bewoordingen zijn dank ,Jck en sal niet gewaghen van alle hetgene, dat ick in mijn leven hebbe gewrocht om alle dese eerbewysinghe te verdienen, ick soude te langhe Uwe aendachtigheyt gevanghen houden ende de Courantes nouvelles hebben buytendien aireede sooveel over mynen arbeyt ter bane gebragt, dat ick niet dan opnieuws segghen en soude alles dat daer geschreven is. Edoch wat ick wel wille verclaren is, dat ick na

Nederlandsch Archievenblad | 1927 | | pagina 10