82 tegenovergesteld standpunt uit te gaan en te beginnen met de be oordeeling van den arbeid die de hoogste waarde heeft, om dan af te dalen naar den meer primitieven Zoo kan men zich een voorstel ling maken van hetgeen men zich denkt van den arbeid van de archivarissen, waarbij men rekening moet houden met het geven van leiding, het voeren van administratie, kortom van allerlei, dat eigen is aan het werk van een hoofd van een of ander dienstvak, en van het hun toe te kennen salaris ware dan het salaris af te leiden, dat de andere bij het archiefwezen werkzame ambtenaren te verleenen was. Ik heb hierboven beproefd om aan te toonen, dat de nieuwe regeling uit een ethisch oogpunt beschouwd, gebrekkig is. Nu ik toch deze zaak beschouw uit een oogpunt van belang voor het archiefwezen, moet mij nog een enkele opmerking uit de pen, ofschoon zij niet rechtstreeks den kring van onze leden betreft. Mij is ter oore gekomen, dat de regeling van de bezoldiging der binders bij de archieven ook verbetering behoeft. Men schijnt den aard van hetgeen door hen verricht wordt, te veel af te meten naar het binderswerk in het algemeen, en men ziet niet in hen de herstellers van de oude handschriften en bescheiden, een werk dat veel toe wijding en vaardigheid vereischt. Laat ik van de thans levenden en nog werkenden zwijgen, maar slechts in herinnering brengen wat mr. Meerkamp van Emden eenigen tijd geleden schreef over den binder Janssen aan het Rijksarchief in Zeeland, en, wat mij persoonlijk aan gaat, nog eens herdenken wat de binder Waoenaar aan het Rijksarchief in 's-Hertogenbosch heeft verricht. C. C. D. EBELL. De Bezuinigings-commissie en de Archief-ambtenaren. Verschenen is het vijfde verslag van de Bezuinigings-commissie het welk verkrijgbaar is bij de Algemeene Landsdrukkerij tegen betaling van f 0.25. De commissie welke in de plaats is getreden van de commissie Rink werd 9 October 1925 door den Minister van Financiën geïnstal leerd en bracht volgens haar instructie aan het einde van het kalender jaar bovengenoemd rapport uit. Behalve enkele bijzondere gevallen welke de commissie behan delde, meende zij na bestudeering van de Staatsbegrooting voor 1926 reeds voorstellen in algemeenen zin aan de Regeering te moeten doen en we lezen dan ook in 5 op pag. 14 van haar verslag dat zij voorstelt geen bevordering of uitbreiding van personeel te doen plaats hebben, vóór ten aanzien van formatie en bevordering van het 83 ambtenarenpersoneel vaste regelen zijn gesteld. Aan het eind van dien zegt de commissie: „Aan het einde van het kalenderjaar „waren naar aanleiding van dit schrijven geen bescheiden ingekomen". Ambtenaren, weest op uw hoedeIn een klein corps als dat der archiefambtenaren, en meer nog in zijn tegenwoordige formatie van tal van jonge krachten, kan een dergelijke regeling niet anders dan belemmerend, voor ieder individueel, werken, afgescheiden nog van het feit, dat voor de archiefambtenaren dusdanige bevordering ten eenenmale niet is uit te voeren. Bij de tegenwoordige titulatuur zou het zelfs onmogelijk zijn bevorderd te worden tot hoogeren rang. Met de den laatsten tijd gevolgde gewoonte zou voortaan een 1ste klasse ambtenaar commies worden en blijven totdat hij werd benoemd in een opengevallen archivarisplaats en de 2de klasse ambtenaar zou zijn heelen diensttijd moeten doorbrengen als adjunct-commies. Nieuwe heeren, nieuwe wetten. Moge het ministerie De Geer, met zijn verschillende leden, die geen onbekenden zijn op dit terrein, de materie degelijk overwegen alvorens dit voorstel der Bezuinigings commissie tot uitvoering te brengen. 't H. Tehuis voor Archiefambtenaren. Het Tehuis voor Archiefambtenaren mag zich in de blijvende belangstelling van het archiefpersoneel in ons land verheugen. Ver schillende gasten, onder welke de Rijksarchivaris van Polen, kwamen een langeren of korteren tijd in het Tehuis doorbrengen en verschil lende anderen kwamen voor 't eerst kennis maken met de inrichting, en, naar zij mij verzekerden, was deze kennismaking van dien aard, dat op hun terugkeer mag worden gerekend. Hetgeen de Regenten en den ondergeteekende niet anders dan aangenaam zijn kan. Immers hoe drukker van de instelling gebruik wordt gemaakt, hoe meer aan de bedoelingen van den legataris wordt voldaan. In tegenstelling met vorige jaren was het bezoek in de zomermaanden matig. Daarentegen was het Tehuis in de Kerstvacantie geheel bezet. Ook in 1925 werd voortgegaan met het aanbrengen van ver schillende veranderingen en verbeteringen, zoodat naar ik vertrouw, de inrichting thans aan alle redelijke eischen voldoet. Voor 1926 zijn de tarieven ongewijzigd gebleven, t.w. logies met ontbijt gratis. lunch gratis voor de(n) archiefambtenaar met één hem (haar) begeleidend huisgenoot. Voor meer huisgenooten wordt f 0.75 per persoon berekend.

Nederlandsch Archievenblad | 1926 | | pagina 9