Kerkelijke en andere archieven. Archieven van de Ned. Herv. Kerk. De Alg. Synodale Commissie heeft vastgesteld een Tarief voor het verstrekken van afschriften van en uittreksels uit stukken in de archieven, en voor het instellen van onderzoekingen in die archieven. Het is afgedrukt in het Weekblad der Ned. Hervormde Kerk van 17 December 1925. Huisarchieven van Rosendaal en Keppel. Te Arnhem is 21 Februari 1926 overleden de heer J. W. G. VAN HAARST, oud-bibliothecaris der Universiteitsbibliotheek te Groningen, die van 1906—1919 vrijwillig werkzaam geweest is op het Rijksarchief in Gelderland. Enkele jaren na zijn vestiging te Arnhem heeft hij zich bovendien beschikbaar gesteld voor het beheer van de bibliotheek en het archief op het kasteel Rosendaal. Deze functie heeft hij tot zijn overlijden vervuld, behoudens dat hij in den laatsten tijd zich hoofdzakelijk gewijd heeft aan het huis archief van Keppel, dat denzelfden eigenaar toebehoort als het Rosendaalsche. Hoewel hij in zichzelf nooit een archivaris heeft gezien (hij was bibliothecaris) en hij dus ook nooit gewenscht heeft, tot onze vereeniging toe te treden, verdient hij het toch, in ons tijdschrift met eere herdacht te worden wegens het vele nuttige archiefwerk, dat hij heeft verricht. Meer mag er niet van worden gezegd, want dit zou niet zijn in den geest van dezen uiterst bescheiden, voorbeeldeloos conscientieusen man. Voor wie hem goed gekend hebben beteekent zijn heengaan een verlies. A. H. M. Raadpleging der archieven. Commissie voor 's R ij ks Geschiedkundige Publicatiën. Aan de Heeren Prof. Dr. H. T. COLENBRANDER, Prof. Dr. G. W. KERNKAMP en Prof. Dr. N. W. POSTHUMUS is op hun verzoek eervol ontslag verleend als Lid van de Commissie, onder dankbetuiging. Met ingang van 1 Februari 1926 is op haar verzoek eervol ontsjag verleend aan Mej. F. BAYARDS als adjunct-commies bij het bureau van genoemde commissie. Krijgsgeschiedkundige nasporingen. Te 's-Gravenhage over leed 22 Maart j.l. op ruim 75-jarigen leeftijd de gepensioneerde generaal-majoor F. J. G. TEN RAA, laatstelijk verbonden aan het Krijgsgeschiedkundig „Archief" van den Generalen Staf. Gedurende de lange reeks van jaren hield hij zich bezig met krijgsgeschiedkundige nasporingenzijn eerste bezoek aan het Algemeen Rijksarchief staat vermeld op 11 November 1886. Met den luitenant-generaal F. DE BAS gaf hij als vrucht zijner nasporingen uit: „Het Staatsche leger van 1568—1795", waarvan 5 deelen verschenen. C. C. D. E. Afgesloten 30 April 1926.

Nederlandsch Archievenblad | 1926 | | pagina 34