68 zie hieromtrent de nrs. 60, 61, 65, 66/67, 69, 71/72, 73, 74 en 76 van het Correspondentieblad, en met name ook het aanmeldingsformulier, gevoegd bij nr. 73 werd een uitgebreid artikel ter plaatsing in ons blad ontvangen. Waar de plaatsruimte daartoe ontbreekt, volstaan wij met de mededeeling, dat de premie voor de groote risico's van ziekenhuis- en operatiekosten bedraagt voor ziekenhuisverpleging waarbij gedurende 3 maanden een uitkeering van f6.— per dag wordt genoten f5.40 per jaar. voor operatiekosten per f 100.— uitkeering voor mannen f 4.20 per jaar, voor vrouwen f 4.35. Ten slotte zij nog meegedeeld dat nadere inlichtingen gaarne worden verstrekt door de Administratrice der verzekering, de Mij, Labor te Groningen en den vertegenwoordiger voor de Vereeniging van Archivarissen den heer A. 't Hart, Nicolaïstraat 88, Den Haag. NIET-OFFICIEEL GEDEELTE. IN MEMORIAM C. J. GONNET 4 JULI 1842-7 FEBRUARI 1926. Met Gonnet is de Nestor onzer archivarissen heengegaan. Van de oprichting onzer Vereeniging af is hij daarvan lid geweest, al is hij daarin niet op den voorgrond getreden; het is dus niet meer dan betamelijk en ook nuttig hier aan zijn nagedachtenis een waar- deerend, maar ook openhartig, woord te wijden. Gonnet's persoonlijkheid zoo geheel met Haarlem saam- gegroeid is onmiddellijk na zijn overlijden in de plaatselijke pers geteekend; zijne werkzaamheden op ander gebied zullen ongetwijfeld te zijner plaatse worden behandeldin ons Archievenblad moge dit In Memoriam zich uitsluitend bepalen tot diens praestaties op archi valisch terrein. Ook zóó beperkt, mag voor dit lange, werkzame leven van een lofwaardigen staat van dienst worden getuigd. Na het Lager Onderwijs genoten te hebben, wordt de 14jarige jongen in Februari 1857 als jongste klerk ter Gemeente-Secretarie geplaatst. Reeds spoedig schijnt men in hem zekeren aanleg te hebben bespeurdde Gemeente- Secretaris de goede oude tijd! bracht hem de beginselen der oude talen bij, welk onderwijs door den Rector van het Gymnasium werd voortgezet. Ook trok hij weldra, de aandacht van Mr. A. J. Enschedé, sinds Maart 1857 Haarlem's Gemeente-Archivaris: door hem 69 werd hij steeds meer in archiefwerkzaamheden betrokken, werd hij diens rechterhand min of meer. Na regelmatige promoties in de secretarie-rangen was dan ook de verwerving in 1870 van den titel van adjunct-archivaris zeker niet misplaatst. Wanneer dan in het voorjaar van 1886 de instelling van een Rijksarchivarisschap in Noord holland in navolging van elders aan de orde komt, wordt Gonnet tot dat ambt benoemd; eenige maanden later gevolgd door zijn aan stelling tot Provinciaal Archivaris. En eindelijk komt bij dit alles nog in 1896 na het overlijden van Mr. Enschedé zijn benoeming tot Gemeente-Archivaris van Haarlem. Aan deze verschillende ambten is ten slotte door het bereiken van den ambtelijken fatalen leeftijd een einde gekomen: Januari 1913 had hij van het Gemeente-Archief afscheid te nemen, 8 jaren later van die van Rijk en Provincie. Wat heeft Gonnet op deze verschillende terreinen gepraesteerd Staan wij eerst stil bij het Gemeente-Archief. Ik ging voor dit punt natuurlijk bij Collega Knappert te rade, met wien ik trouwens in het algemeen dit In Memoriam ampel overwoog. Gonnet vond dit belangrijke archief vastgelegd in Mr. Enschedé's inventaris; een werk, waarop wij jongeren wellicht gauw genoeg critiek oefenen, maar dat ik voor dien tijd niet aarzel een kranigen arbeid te noemen; hij was daarenboven teekenende bijzonderheid in overleg met Bakhuizen van den Brink opgemaakt. Gonnet heeft zich in dezen bepaald tot bijhouden van den inventaris - op niet altijd gelukkige wijze. Hij trof daar ook aan den z.g. Stedelijken Atlas van Haarlem, in 1863 opgezet en door Mr. Enschedé in een tijd, die daarvoor nog alle gelegenheid bood, enorm uitgebreid. Op dit terrein heeft Gonnet op zeer gelukkige wijze de voetstappen van zijn voorganger gedrukt; dank zij zijn speurzin is deze Atlas tot een zeer belangrijke verza meling uitgegroeid. Trouwens Haarlem s kleinere locale geschiedenis had Gonnet s hart; aan haar zijn dan ook de meeste zijner talrijke artikelen gewijd en steeds meer werd hij de vraagbaak van allen, die deze geschiedenis bestudeerden. Zijne encyclopedische kennis in dezen dwingt eerbied af en zijn sterk geheugen heeft hem tot het einde toe niet licht in den steek gelaten. Zoo doende heeft hij zeer velen aan zich verplicht, die dan ook herhaalde malen hem hebben gehuldigd op soms wel wat exorbitante wijze nimium nocet('). Gansch anders was Gonnet's positie als Provinciaal Archivaris. Het gold hier een allerzonderlingst instituut; zijn voortbestaan na de Adres laatstelijk aan Dr j. F. M. STERCK, die zich in de Zondagscourant van 2A Februari 1.1. verstout tot de lichtelijk aanvechtbare boutade, dat GONNET'S „werk van grooten diepen invloed is geweest op de archiefwetenschap in het algemeen".

Nederlandsch Archievenblad | 1926 | | pagina 2