48 in het bijzonder voor de naleving der bepalingen aansprakelijk te stellen en door aan den inzender of zijn gemachtigde voortdurend toegang tot de collecties te verzekeren. Voor kwaad opzet is bij tentoonstellingscommissies geen gevaar, doch wel voor de gedeelde verantwoordelijkheid, die maakt, dat niemand in het bijzonder zich voor het toezicht op de naleving acht aangewezen. Het schijnt mij daarom niet noodzakelijk om bijzondere bepalingen over het toezicht te maken voor het geval, dat het beheer niet bij eene commissie, doch bij een beheerder van eene openbare verzameling berust. In dat geval zal gewoonlijk voldoende zekerheid voor deskundig beheer aanwezig zijn en zal men, bij twijfel hieraan, steeds nog speciale voorwaarden kunnen stellen, of zal het mogelijk het verstandigst zijn om zich geheel van inzending te onthouden. Over de afwezigheid van brandgevaar en de voldoendheid der maatregelen tot beperking hiervan zal het gewoonlijk moeilijk vallen om zich een oordeel te vormen zonder inspectie in loco, doch ook dan nog zal een advies van een deskundige de voorkeur verdienen. De directeur van de brandweer, of de daarmede gelijk te stellen ambtenaar is daartoe aangewezen. Opberging in vitrines of achter glas is in het algemeen gewenscht; uitzonderingen kunnen echter door den aard der voorwerpen gewenscht, of zelfs noodzakelijk blijken. Het rookverbod is aan te bevelen, doch volgt van zelf uit de voorwaarde sub a. Voorwaarden a. dat de lokaliteit, waarin de tentoonstelling gehouden wordt, in het algemeen voldoende waarborgen oplevert tegen inbraak- en brandgevaar en dat volgens verklaring van het hoofd der plaatselijke brandweer de noodige maatregelen zijn genomen ter voorkoming en beteugeling van brand. b. dat door het bestuur der tentoonstelling uit zijn midden iemand worde aangewezen, die in het bijzonder belast wordt met het toezicht op de bepalingen in het belang der inzendingen te nemen, op de ontpakking, tentoonstelling, verpakking en terugzending. c. dat de inzendingen „all risk" worden verzekerd tegen de door den inzender te bepalen waarde. d. dat de bescheiden zooveel mogelijk in vitrines of achter glas worden tentoongesteld en zoodanig, dat gevaar voor aantasten door het licht is uitgesloten. Van de tentoonstelling achter glas of in vitrines mag alleen worden afgeweken na voorafgaande bewilliging van den inzender. 49 e. dat de verpakking, verzending en terugzendingen geschieden op kosten van het tentoonstellingsbestuur en volgens de daarbij door den inzender te geven voorschriften, desgewenscht onder persoonlijk toezicht van den inzender of zijn gemachtigde. dat aan den inzender of zijn gemachtigde ten allen tijde op de uren, dat de tentoonstelling geopend is, kosteloos toegang moet worden verleend tot de door hem ingezonden stukken. g. dat voor andere inzendingen dan archivalia, voor zooverre deze niet van bizondere waarde zijn en gemakkelijk te vervangen, afwijking van de bepalingen kan worden toegestaan. h. dat onder inzender is te verstaan de beheerder van de verza meling of van het archief, waaruit de inzending is geschied. J. c. OVERVOORDE. Archivalia in Londen. Verslag van een reis in 1922. Toen er na het einde van den wereldoorlog een verbetering in het verkeer was gekomen, nam ik het besluit een bezoek te brengen aan Londen, ten einde daar een onderzoek in te stellen naar archivalia, van belang voor de handelsgeschiedenis van Holland in de 16e eeuw. Bij het lezen van de dissertatie van Prof. H. Brcigmans, Engeland en de Nederlanden in de eerste jaren van Elisabeths regeeering (1553/67) (Groningen 1892) was het mij opgevallen dat in 't geheel niet ge raadpleegd waren Engelsche archivalia en zelfs het voortreffelijke werk van Cunningham, The growth oEngl. Industry and Commerce, waarvan de 2e druk toen reeds verschenen was (1890), ongebruikt was gelaten. Nog grooter werd mijn verbazing, toen het mij bleek, dat van de Engelsche publicaties hem geheel en al onbekend waren gebleven de Acts of the privy Council: Domestic Series (Cal. of State Papers 1547/1580), een soort inventaris van archivalia, en de omvangrijke Spanish Series, die hem had kunnen dienen als comple ment bij de uitgave van Kerviin van Lettenhove's Relations po/i- tiques etc. Bij t nagaan van het Verslag van een onderzoek in Engeland naar archivalia etc. (den Haag 1895), ingesteld door Prof. H. Brugmans bleek mij, dat voornoemde gedrukte stukken ook toen niet geraad pleegd waren geworden. Deze beide feiten brachten mij tot de gedachte, dat het onder-

Nederlandsch Archievenblad | 1926 | | pagina 30