114 Bisschop van Roermond, de rechterlijke archieven, die voorheen be waard werden in de „com eene zware eikenhouten kist, die op de meest veilige plaats der gemeente of dorp, in den kerktoren stond, en die op vele plaatsen op de pastorie zijn terecht gekomen. Die archieven werden overgenomen van de kerkbesturen van Broekhuizen, Geleen, Limbricht, Melik-Herkenbosch, Nederweert en Swalmen. Middelerwijl werd in den loop van 1895 van het Rijksarchief in Gelderland te Arnhem overgenomen de belangrijke verzameling char.ers, registers en losse stukken, uitmakende de archieven van het bouverein Hof en de Rekenkamer te Roermond, die in 1632 naar Arnhem zijn gevoerd en aldaar achtergebleven in 1682. Ingevolge het Koninklijk besluit van 23 Augustus 1907, no. 273, zag hij zijn depot verrijkt met de notarieele protocollen in de arron dissementen Maastricht en Roermond, die tot 1811 van de notarissen, belast met hunne bewaring, overgenomen werden. Deze belangrijke aanwinst bestond uit 1090 lijvige deelen of banden en 898 porte feuilles, en 8 portefeuilles met acten verleden ten overstaan van gezworen landmeters in de landen van Overmaas. Naast deze aanwinsten ingevolge wettelijke voorschriften, wist de heer Flament zijn depot te verrijken door aankoop van een groot aantal archieven, waaronder als voornaamste te melden zijn: schepen brieven van Venlo (1390-1765); charters van de Munster-abdij te Roermond (1229-1740); de belangrijke archieven, die in 1798 bewaard werden op het kasteel Kessel en daarna op het kasteel Aldenghoor onder Haelen en die betrekking hebben op den ambtman en de heeren van Kessel, de gemeente Kessel, de familie De Keverbergh en aan verwante familiën enz.; een aantal charters betrekkelijk de heerlijkheid lienray-SwoIgen (1392-1774). Door zijne bemiddeling kwam het archief door schenking in het bezit van een groot aantal charters, registers en losse bescheiden, o.a die afkomstig van de schepenbank Obbicht-Papenhoven, be treffende het kasteel Blankenberg onder Keer-Cadier, de heerlijkheid L-adier en hare heeren, het leenhof van Schinnen, terwijl hij in depot wist te krijgen de zeer belangrijke verzameling charters, registers en losse stukken, afkomstig van de familie De Geloes te Eysden en aanverwante familiën en van de ambten door dezen bekleed, van de heerl.ikheden, waarvan zij heer zijn geweest, en van dezer schepenbanken. Met het gemeentebestuur van Maastricht bracht hij eene ruiling tot stand, waardoor zijn depót, behalve van een aantal registers en losse stukken, in het bezit kwam van 69 origineele charters van de jaren 1234-1761, waarvan de meeste betrekking hebben op en afkomstig zijn van het voormalig vrije Rijkskapittel Sint-Servaas dier stad. 115 De verzameling zegelstempels afkomstig van kerkelijke en andere instellingen en besturen, die op het grondgebied van Limburg bestaan hebben, alsmede de verzameling plannen, kaarten en prenten hadden zijne volle aandacht en werden met meerdere exemplaren verrijkt. In de laatste maanden van zijn ambt in 1919 mocht hij nog in uitvoering van het Koninklijk besluit van 20 juni 1919, no. 389, de oude kerkelijke doop-, trouw-, en sterfregisters van 31 gemeente besturen voor zijn depót overnemen. De vrucht van zijne rustelooze nasporingen en bekwame vin dingen publiceerde hij in couranten, tijdschriften of zelfstandige werken. Deze allen op te sommen laat de beperkte, beschikbare ruimte niet toe, wij bepalen ons tot die betrekking hebben op Limburg en die in de „Publications" verschenen, voorzoover die publicaties niet ver meld zijn in de in de elfde en volgende jaargangen van het Ned. Archievenblad verschenen Bibliographiën der werken van Nederlandsche archivarissen over de jaren 1901 tot en met 1920. Geschiedenis van het huis der Twaalf Apostelen, genaamd de „Belick" te Maastricht, gesticht voor Roomsch-Katholieke oude mannen, uitgegeven op last der provisoren ter gelegenheid van het vierhonderd- iarig jubelfeest op 3 Mei 1893. Maastricht. Leiter-NypKls 1892/1893. 4°. Catalogus der stadsbibliotheek van Maastricht, bewerkt als„Biblio- theca Limburgensia". Maastricht, Maastrichtsche stoomdrukkerij 1889 1894, 2 dl., 8°. De politieke en rechterlijke verdeelingen en indeelingen van het Tweede Kwartier of Overkwartier van Gelderland. Maastricht 1894, 8°. De inlijvingen van het grondgebied van het tegenwoordig Hertog dom Limburg bij de Fransche Republiek, de politieke indeelingen en den afstand daarvan, bij tractaten, door de oude bezitters tijdens de Fransche overheersching 1792—1814. Maastricht. 1894. 8°. De archieven der gemeenschappen, collegiën en ambtenaren te Roermond, die een rechterlijk of landsheerlijk karakter hadden of recht streeks invloed op het Algemeen bestuur hadden. Van de 13e eeuw tot in 1894. 's-Gravenhage, Algemeene Landsdrukkerij, 1896. (Bijlage van het Jaarverslag over 's-Rijks archieven in 1894). De archieven der vorstelijke Rijksabdij Thorn, deel 2 en 3. Alge meene Landsdrukkerij. 1899. 8°. Behalve de vele artikels, die hij ten beste gaf in de „Maasgouw", Maandblad van het Provinciaal Geschied- en Oudheidkundig Genoot schap in Limburg, waarvan hij lange jaren mederedacteur was en de memoriën over Limburgsche archieven in de Verslagen omtrent 's-Rijks oude archieven, publiceerde hij in de „Publications" van voornoemd Genootschap o.m.

Nederlandsch Archievenblad | 1925 | | pagina 8