129 De Gemeente- en Waterschapsarchieven in 1923. 128 of bij dossiervorming de dossiers zoodanig zijn samengesteld, dat zij aan ce behoefte der praktijk voldoen en betrouwbaar zijn, dat niet de kans bestaat dat ook nog elders in het archief zich stukken bevinden, die op het te raadplegen onderwerp betrekking hebben, zonder dat daarvan voldoende blijkt. Het is maar al te zeer bekend hoeveel tijd verspild wordt met het zoeken van stukken in een niet behoorlijk geordend archief. Met al deze punten voor oogen zal het eerst mogelijk zijn een juist oordeel uit te spreken over de waarde van een stelsel van archiefordening voor de administratie. Het stelsel der Vereeniging is er bovenal op ingericht om te komen tot eene umverseele archiefordening. De code, zooals die thans is samengesteld, schept de mogelijkheid daartoe; hij wordt toegepast in eene gemeente als Groningen, met ruim 90.000 inwoners, zoowel als in de gemeente Zuid en Noord Schermer, met 1200 in woners. Voor een kleine gemeente kan de volledig bewerkte code voor het praktisch gebruik te veel gedifferentieerd zijn en daarom is voor deze gemeenten een verkorte uitgave bewerkt, die de onder werpen minder ver onderverdeelt. Voor de geregelde verzorging van de nadere uitwerking van den code, in verband met aanvullingen en wijzigingen, die door de prakt.,k der gemeente-administratie zullen noodig blijken te zijn, heeft de Vereeniging een permanente commissie ingesteld. Het Registratuurbureau der Vereeniging geeft bij invoering van het stelsel en voor de verdere toepassing daarvan de noodige voor- ïchting, terwijl door geregelde bezoeken het contact tusschen het bureau en de aangesloten gemeenten bewaard blijft en zorg wordt gedragen voor de uniforme toepassing van het stelsel. P. NOORDENBOS. Leider van het Registratuurbureau der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. In deze commissie hebben zitting de Heeren Dr VH NP°Co?tfpG'AeCTtariS Van, de DireCtie der Vereeniging; I CR Hf« H 'w Vr!r3 der 9Smeente Groningen; 9 icDicr c c Hoofdambtenaar ter Secretarie van Arnhem; O. ISRAELS, Secretaris der gemeente Smallingerland n. IH. KLEIN, Directeur der Vereeniging; PNoordenbos, Registrator der Vereeniging; I A 7AAA,«ppN/nEL,E' Referenda"s ter Secretarie van 's Graven hage. J. A. ZAALBERG, Directeur van het Ned. Registratuurbureau. Voor dit overzicht is weliswaar de voor de laatste twee jaren gemaakte indeeling weder gevolgd, te weten: A. Gemeente-archieven. B. Waterschaps-archieven. C. Verslagen aan Gedeputeerde Staten in de verschillende pro vinciën, doch met dien verstande, dat het besluit tot vermindering van den omvang van het Nederlandsch Archievenblad ook tot in krimping van deze bijdrage geleid heeft. Van de gemeente-archieven zijn evenals vroeger de zes hoofd punten ter sprake gebracht. Op het in het Nederlandsch Archievenblad 1923-1924, 3e en 4e afl. voorkomend verzoek, om toezending van een exemplaar van het verslag over 1923, mocht ik het gevraagde van 27 gemeenten en 5 waterschappen ontvangen. In het personeel kwam in tegenstelling met het voorgaande jaar heel weinig verandering. Verhuizingen kwamen ook minder voor. Alkmaar hoopt op ver bouwing en ruimte-uitbreiding in de toekomst, nu de gemeente door aankoop eigenaresse van het Hanze-gebouw en den daarachter ge legen tuin geworden is. Te Amsterdam zijn de nieuwe archieven van het Raadhuis naar het perceel Heerenmarkt 10/12 overgebracht. In den onvoldoenden toestand van het archiefgebouw te Nijmegen kwam gedurende 1923 niet de reeds in uitzicht gestelde verbetering. De nieuw betrokken lokalen te Vlissingen voldoen goed. De volgende inventarissen verschenen, alle in de Verslagen omtrent 's Rijks oude Archieven 1923, in druk: De oude archieven van de gemeente en den polder Sliedrecht; het archief van den polder Spijk, van de voor malige gemeente Waal re en de gemeente Valkenswaard; het archief van het heemraadschap van Nieuwer-Amstel; het oud-archief der gemeente Winschoten. Op verzoek van den heer redacteur van het Nederlandsch Archievenblad volgt onder rubriek C geen kort uittreksel uit de verslagen van de provinciale inspecteurs, doch alleen de verwijzing, waar deze in de juist verschenen Verslagen omtrent 's Rijks oude Archieven over 1923 te vinden zijn. Van een aantal gemeenten en waterschappen is geen antwoord ontvangen, zoodat hier omtrent de desbetreffende archieven geen mededeelingen kunnen worden gedaan. Het zijn de gemeenten Alphen ad. Rijn, Bergen op Zoom Breda, den Bnel, Eindhoven, Goes, Gorssel, Hattem, 's-Hertogenbosch, Maastricht, Oudewater, bchiedam en het waterschap Hunsingo te Onderdendam. Het verslag van Zwolle bevat mets vermeld ingswaardigs.

Nederlandsch Archievenblad | 1925 | | pagina 15