110 111 Kerkelijke en andere archieven. Ficheeringsarbeid van Ds. KnIPSCHEER. - Ds. F. S. KNIPSCHEER te Zaltbommel heeft in de laatste maand van het vorige jaar van den Minister van O., K. en W. het zeer teleurstellende bericht ontvangen, dat reeds met ingang van I (anuari 1924 om redenen van bezuiniging zijn ficheeringsarbeid aan registers, die nog in de archieven van de Ned. Herv. Kerk zijn achtergebleven, algeheel moet worden stopgezet. Nu dus voorloopig van Rijkswege niet meer hieraan kan worden gedaan, zal gepoogd worden het nuttige werk op andere wijze voortgang te doen hebben. Buitenlandsche archieven. Polen. In een verdrag over ruiling van waterschapsarchieven tusschen dit land en Duitschland is de bepaling opgenomen, dat bij verschil van meening over de uit voering daarvan Hollandsche deskundigen zullen worden uitgenoodigd als scheidsrechter op te treden. Raadpleging van archieven. Verzending van archiefstukken uit de Rijksarchieven. Bij beschikking van den Minister van O., K. en W. van 20 November 1923 zijn nieuwe voorschriften gegeven, waarheen stukken uit de Rijksarchieven zonder machtiging van den Minister mogen worden verzonden. Dit mag in het vervolg geschieden naar: 1°. Rijksarchiefgebouwen; 2°. Archieflocalen van de gemeenten, aan welke ingevolge de verschillende besluiteu door het Rijk archiefstukken in bewaring gegeven zijn of zullen worden, het laatste ook ingevolge nog te verwachten Kon. Besluiten; 3n. Het archieflocaal van het waterschapshuis van het waterschap Hunsingo te Onderdendam 4n. Het archieflocaal van de Vereeniging „Het Nederlandsch Economisch Histo risch Archief" te 's-Gravenhage; 5°. Het archieflocaal van het Koninklijk Huisarchief te 's-Gravenhage; 61 De Bibliotheken van de Rijksuniversiteiten te Leiden, Utrecht en Groningen en van de Gemeente-Universiteit te Amsterdam, de Koninklijke Bibliotheek te 's-Gra venhage, de Bibliotheken van de Technische Hoogeschool te Delft, de Veeartsenij- kundige Hoogeschool te Utrecht en de Handelshoogeschool te Rotterdam. 7". De Bibliotheek van de Carnegiestiehting in het Vredespaleis te 's-Gravenhage; 8°. Het Bureau van de Commissie voor 's-Rijks Geschiedkundige Publicatiën. Staatsbegrooting voor 1924. Bij art. 214: Jaarwedden enz. van het Bureau van de Commissie voor 's Rijks Geschiedkundige Pu blicatiën wordt opgemerkt, dat in plaats van met een wetenschappelijk assistent kan worden volstaan met een adjunct-commies, waardoor, niettegenstaande de perio dieke verhooging van jaarwedden, met f 39 minder kan worden volstaan. In het Voorloopig Verslag komt onder artt. 214 217 het volgende voor Men oordeelde twee onderdirecteuren voor deze commissie niet noodig. Eenige leden stelden de vraag, of R. G. P, ter bezuiniging tijdelijk zouden kunnen worden bezuinigd of gestaakt. Onder art. 284: Ned. Historisch Instituut te Rome wordt het vol gende opgemerkt: Met bevreemding was gezien, dat de Regeering een uitnemende gelegenheid om op de uitgaven van het Ned. Inst, voor geschiedkundig en kunsthistorisch onderzoek te Rome te bezuinigen, ongebruikt heeft gelaten. Bij het K. B. van 27 Sept. 1923 'Ned. Stct. no. 189) werd aan den tijdelijken Directeur eervol ontslag verleend en de Secretaris in zijn plaats tot Directeur benoemd, maar de opengevallen plaats werd onmiddellijk aangevuld door de benoeming van een nieuwen assistent, wien de per soonlijke titel van Secretaris werd verleend. Het lag voor de hand een der reeds aan het Instituut verbonden krachten aan te wijzen. Ned. Historisch Instituut te Rome. Met ingang van 1 Januari 1924 is aan Mgr. Prof. Dr. A. H. L. HENSEN op zijn verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk Directeur en benoemd tot Directeur: Dr. G. J. HOOGEWERFF, Secretaris. Verder is aan Dr. H. M. R. LEOPOLD, archaeologisch assistent de persoonlijke titel van Onderdirecteur toegekend, en benoemd tot Assistent met den persoonlijken titel van Secretaris Dr. J. CORNELISSEN te L.eiden. Varia. „Arehiefvaris". Aan den Rijksarchivaris in Friesland werd onlangs door een onzer Rijksarchieven een pakket toegezonden, voorzien van het volgende adres: „Aan den Rijksarchiefvaris in Vriesland te Leeuwarden". Afgesloten 17 januari 1924.

Nederlandsch Archievenblad | 1924 | | pagina 32