6 waarvan hem bij aparte resolutie zal worden kennis gegeeven tot zijn narigt; en is vervolgens alsnu den commis Van Laer gelast om de voorsz(eide) acte te verbranden, hetgeen directelijk is geschied (Zie hiervoor ook: „Dagblad v. h. verhandelde ter Verg. van de Provisio- neele Representanten van het Volk van Holland van 2 Maart 1795, bl. 4, Archief Holland 4446). Een soortgelijk geval ontleenen wij aan de Minuut-Resoluties der Staten van Holland van den 8en Juli 1672: „Is naer voorgaende deliberatie goetgevonden ende verstaen, dat het boeck, waerinne de comparanten van dese vergaederinge haere naemen onder het Eeuwigh Edict, den 5 Augusti 1667 gearresteert, hebben geteyckent, sal werden gedimembreert ende aen de Heeren van de Ridderschap midtsgaders aan de Ministers van de respective steden verhantreyckt werden de blaederen, waerop de naemen van de heeren, uyt de ordre ende deselve steden ter vergaederinge gecom- pareert' hebbende, sullen wesen geschreven, omme de voors(eyde) blaederen aen de welgemel(te) ordre mitsgaders naer de respective steden over te brengen, ten eynde daermede bij vervolgh moge werden gehandelt soodaenigh, als de heeren Borgemeesteren ende Regeerders respective bevinden sullen te behooren." l) Wellicht behoort in dezelfde rubriek te worden gebracht de vermissing van archiefstukken betreffende het eerste stadhouderlooze tijdperk, waaromtrent het Resolutieboek van den Hove (Alg. R. A., Hof 286) eenige bijzonderheden vermeldt 30 November 1701. „Completen Raedt vergaedert en alle de heeren dempto den heere Gool gekomen sijnde, is nae gedaene omvraege goetgevonden ende verstaen, dat de heeren van den Raedt haer souden konnen en mogen expurgeren omtrent de vermiste bescheyden raeckende den procureur-generael mr. Andries Hoflant ende de twee Resolutieboecken in quarto, gequoteert met de letters E. en F., inhoudende de notulen ende resolutiën mitsg(aeders) ordon nantiën van den Raede van den 8en January 1652 tot den 12 January 1665, op het formulier hiemaer volgende „lek sweere, dat ick de vermiste papieren raeckende den pro cureur-generael niet en hebbe noghte ter quader trouwe weerloos ben geworden, directelyck nogh indirectelyckdat ick geen occasie of aenleydinge hebbe gegeven, dat ymant anders deselve papieren heeft konnen bekomen en diverteren ende dat ick oock geen occasie of aenleydinge hebbe gegeven, dat ymant 7 anders deselve papieren heeft konnen bekomen en diverteren') ende dat ick oock geen de minste kennisse hebbe, door wie ofte hoe deselve papieren vervreemt of weghgeraeckt sijn; oock, dat ick niet en wete, waer deselve papieren nae de laeste lecture van deselve gebleven sijn. 't Selve verclaer ick oock omtrent de twee vermiste Resolutieboecken Op welck bovenstaende formulier de heeren Praesident, Fagel, Munter, Keetlaer, Van der Meulen, Vallensis, Van Dorp, Cau, Rosenboom en Hinojossa den voors(zeyden) eedt hebben afgeleght Als wanneer den secretaris Van Assendelft naederhant sulex mede heeft gedaen; Edoch heeft den heer Vallensis daer bijgevoeght dese woorden „Mits dat nae Sijn Ed(eles) beste geheuchenisse de papieren in 't casje geraeckt sijn"; endé den heer Hinoiosa „mits dat niet beter en weet, alsdat se in 't casje gekomen sijn". Is wijders geresolveert, dat door de heeren Commissarissen van de Rolle sullen worden geëxamineert op 't selve subject de respective secretarissen van den Hove, den deurwaerder Van der Salm mits- gaeders alle die genen, die in den Raedtcaemer acces hebben, om nae het uytvallen van dat examen naeder geresolveert te werden." Als scheurpapier verkocht. Niet altijd was het de compro- mitteerende inhoud, die het voortbestaan der stukken in gevaar bracht. Ook de waarde als scheurpapier wekte soms de begeerlijkheid op. Hiertoe rekenen wij o.a. de volgende gevallen„AIsoo tot kennisse van den Hove van Hollandt gecomen is, dat uytte griffie van den selven Hove sinisterlick gestolen ende aen diverse burgers ende winckeliers alhier vercocht sijn eenige boucken ende registers, gebonden in franchijn ende op 't selve dragende de superscriptie van den inhout derselver met aanwijsinge van de jaren ende dagen, alsmede den naam van de respective griffiers van den voors(eyden) Hove; ende alsoo 't selfde is eene zaecke van seer sorgelycke consequentie, soo is 't, dattet selfde Hof goetgevonden heeft bij desen te verwittigen ende nyettemin vanwegen de Hoge Overicheyt te belasten ende te bevelen allen ende yegelicken, die eenige der voors(eyde) boucken ende registers ingecocht mogen hebben, deselve den voorseyden Hove uytterlyck binnen dryemael XX1III ueren naer de publicatie deses bekent te maecken ende de voorschreve boucken ende registers in de voorseyde griffie weder te leveren, op pene van arbitral(ijck) daerover gecorrigeert ende als heelders van gestolen goederen ge- 1) [n dit verband is het misschien vermeldenswaard, dat in de notulen van den Haaaschen magistraat, waarin was opgenomen de aanspraak, tot Stadhouder Willem III na diens verkiezing vanwege de magistraat gehouden, zorgvuldig onleesbaar is gemaakt. h Spatieering overeenkomstig het origineel.

Nederlandsch Archievenblad | 1923 | | pagina 9