w. z. 4 beloofde artikelen over de Duitsche en de Zuid-Afrikaansche archieven zullen worden opgenomen. De redactie is in ruilverkeer getreden met het nieuw opgerichte tijdschrift Administratieve arbeid, dat de voortzetting vormt van het opgeheven tijdschrift De Registrator. In de volgende aflevering zal een afzonderlijk artikel gewijd worden aan deze zaak, die vooral voor de nieuwe archieven van belang is. NIET-OFF1CIEEL GEDEELTE. De Handleiding en hare practische toepassing. Transfix en getransfigeerde oorkonde. Deze twee worden in de Handleiding 79 ad 5° tegenover elkaar gesteld m. i. ten onrechte. Het werkwoord transfigere beteekent: 1. door steken, 2. door iets heen steken, waarschijnlijk beide met de ge dachte, dat het voorwerp, waarmede gestoken wordt, meer of minder lang blijft zitten in het gestokene. De jongere oorkonde wordt nu gestoken door de oudere heen en „transfix(ae litterae)" genoemd, hetgeen beantwoordt aan de beteekenis transfigere 2. De oudste oorkonde wordt doorboord, volgens de Handleiding 1. c. getransfigeerd in de beteekenis van transfigere 1Dal de beide beteekenissen van dit woord zoo worden dooreengemengd, kan niet zijn naar het rechte archivarissenhart, immers „getransfigeerd" is de vertaling, in niet te zuiver Nederlandsch, van Lat. transfixus; wat derhalve getransfigeerd is, is de transfix. Nu het anders is, mag men den Latijnkundigen raadpleger van de Handleiding wel waarschuwen. Hoe zal men de oudste oor konde dan moeten aanduiden? Het woord „geperforeerd" zou den lezer een onjuiste voorstelling geven van de bewerking, die het stuk had ondergaan. Men zou het met Nederlandsch kunnen beproeven en het woord „doorstoken" kunnen aanwenden, wel te onderscheiden van „doorgestoken" en transfigeeren dan beperken tot het begrip transfix. Men zou dus 5° moeten lezen„De transfixen, vermeld bij de doorstoken oorkonde enz." en iets lager „No. 866 het land, waarvan de doorstoken brief van 1393 (Augustus 24) up sente Bartholomeus- dach spreekt", of anders: „waarvan sprake in den brief van 1393 enz., aan welke deze getransfigeerd is". 5 Het verdwijnen van archiefstukken. Om politieke oogmerken. Zelden zeker is met evenveel lawaaierigheid, als waartoe alleen het laatste gedeelte der achttiende eeuw in staat was, een archiefstuk vernietigd gelijk de bekende Acte van Garantie van het jaar 1788. De gedrukte resoluties van de Generaliteit van den 2en Maart 1795 vermelden daaromtrent het volgende (Stat. Gen. 769, bi. 239) „De burgers Neufville en andere Haar Hoog Mog. Gedeputeerden tot de zaaken van de placaaten en reglementen, hebbende ingevolge en tot voldoening van derzelver resolutie commissoriaal van den 25 der voorleeden maand met en neevens eenige Gecommitteerden uit den Raad van Staete geëxamineert het voorgedraagene door de Gecommitteerden van Holland, houdende, dat sij door hunne princi- paalen waren gelast zich te informeeren naar de fameuse acte, die in den jaare 1788 met groote plegtigheid is gedeponeert geworden, waarbij de provinciën elkander onderling het Stadhouderschap hebben gegarandeert, opdat deselve ten spoedigste zoude mogen verbrand of vernietigd werden Hebben ter Vergadering gerapporteert, dat de Gecommitteerdens uit den Raad van Staate in de gehoudene conferentie hadden voor- gedraagen, dat de Raad daeromtrent geene andere informatiën kon geeven, dan dat dezelve acte, door Haar Hoog Mogende aan den Raad zijnde gezonden om bij de authentique stukken, de Unie betref fende, bewaard te worden, de Raad dezelve conform dat verzoek had gedeponeert; en dat sij Gecommitteerden geauthoriseert waren om dezelve acte in het Besogne over te geeven, teneinde Haar Hoog Mogenden daaromtrent zouden kunnen handelen, zooals zullen oor- deelen te behooren, en dat zij Gedeputeerden vervolgens gemeend hadden de voorsz(eide) acte alhier ter tafel te moeten exhibeeren; Waarop gedelibereert zijnde is goedgevonden en verstaan, dat dezelve nog staande de vergadering zal worden verbrand en word den agent Van Hees gelast, hetzelve werkstellig te maken; dan dezelve verzocht hebbende daarvan te weezen geëxcuseert en Haar Hoog Mog. naar gedaane omvraag hebbende gepersisteert bij hunnen last, heeft gemelde agent zijn ontslag verzogt; Waarop, nadat hij zig had geabsenteert, zijnde gedelibereert, is hem, in aanmerking genomen zijnde, dat dergelijke dubieuse bereid willigheid van den agent, om den last, door Haar Hoog Mog, hem opgedraagen, te voldoen, hoogstderzelven dienst en de dienst van den Lande belemmert en stremt, zijn verzoek geaccordeert, wordende hij dienvolgens uit den eed en dienst van den Lande ontslagen,

Nederlandsch Archievenblad | 1923 | | pagina 8