32 moegen bederven ende daerjegens mit alle behoerlicke middelen te versien ende voorts t'ordonneren, dat die plaets, daer dieselve registers leggen sullen, dicht ende toegemaeckt wordt, dat die van alle voch- ticheyt ende bederffenisse bewaert moegen sijn; ende voorts die Staten te vertoenen, dat zij die handt daeranne willen houden, dat tot gundt voorseyt es egeene uuytheemschen gecommitteert en worden, opdat dieselve niet en souden moegen weeten die secreten van deesen lande." Alg. R. A. - Hof 4592. (Ingek. en uitg. missiven 1573 77). Den Haag. I- S. Ordonnantie van den Hove van Hollandt van geen boucken uuyte Greffe te mogen dragen. Alsoe tot ken- nisse van den Hove van Hollandt gecommen es, dat eenighe pro- cureursclercken hen dick- ende menichmael vervoorderen uuyt die Greffe van de voirsegde Hove mit hen onder heur mantel ende anders heymelick thuys te nemen eenighe presentatieboucken, omme thuys heure notelen dairuuyt te trecken, wairdeur die greffier van denzelffden Hove andere partien uuyt dieselffde boucken nyet en mach gerieven ende dairuuyt mede diversche inconvenienten souden moeghen gebeuren, als dat die noetelicken vervalscht ofte eenighe bladeren uuyt die voorsegde boucken gescheurt ende dieselve boucken verloeren ende verduystert zouden moegen worden tot irreparable interest van partyen. Soe ist, dat t voirsegde Hoff, omme dairinne behoorlyck te verzien, verhoeden heeft ende verbiet t selffde Hoff wel scherpelyck van wegen Conincklyke Majesteyt bij desen, dat nyemant, wye hy oick zy, hem vervordere voortaen eenighe boucken, hoedanich die oick zijn, uuyt die Greffe van de voirsegde Hove te draegen ende met hem thuys te nemen, omme dairuuyt yet te scryven ofte extraheren, op peyne van thien carolus gulden ende voorts van arbitralick gecorrigeert te worden. Aldus gepronunchieert op de audiëntie van de rolle den Xlen Septembris XVc LX1X. 33 Boekbespreking. Verslagen omtrent 's Rijks Oude Archieven. Dln. 39-43 (1916 1920). Indien de uitnoodiging om deze Verslagen te bespreken niet duidelijk had doen uitkomen, dat een niet-deskundig oorde.el werd verlangd, dat het slechts te doen was om de meening van iemand, die als gebruiker van archivalia met de archiefwereld in aanraking komt, had ik mij natuurlijk niet beschikbaar kunnen stellen. Maar nu zou weigering onheusch zijn geweest. Want het is zeker niet weinig op prijs te stellen dat het ambtenarencorps, dat met de zorg voor onze oude bescheiden belast is, blijk geeft bij de verrichting van zijn werk voor het gevoelen dergenen, ten wier behoeve het dat doet, niet onverschillig te wezen. Het is een genoegen in deze bundels te bladeren. Helaas, er wordt nog maar weinig van onze archieven gebruik gemaakt. Zie maar wat 't laatste deel, Dl. 43, dienaangaande meedeelt. Is het niet eigenlijk treurig? Van het Brabantsche depot neemt men weinig notitieGelderland en Overijssel worden in hoofdzaak door genea logen bezocht! Noord-Holland behaalde, vergeleken met vorige jaren, een record met 59 bezoekers 1 Echter op de serieuze manier, waarop men van de zijde der ambtenaren voortgaat het bedrijf hoe langer hoe beter in orde te brengen, heeft dat geen invloed. Ook in de verloopen vijf jaren is er weer veel tot stand'gebracht en ter hand genomen, dat er zijn mag. De invoering der Archiefwet van 1919 verdient daarbij zeker wel in de allereerste plaats te worden genoemd. Met name de bepaling daarin, dat voortaan alle archieven van publiek karakter ook gemeente- en waterschapsarchieven en dergelijke algemeen toe gankelijk zullen moeten wezen, maakt dit stuk voor de wetenschap pelijke onderzoekers tot een werkelijke aanwinst. Of 't zelfde geldt van de sterke opvoering der eischen van bekwaamheid en geschiktheid van de te werk te stellen ambtenaren, die de wet brengt, en van de inrichting der archiefschool, die deze tengevolge heeft gehad? Ik denk er niet aan de meening te verkondigen, dat gebrek aan vak kennis bij een archief-ambtenaar geen bezwaren oplevert. Toch, als ik lees dat een benoeming van een archiefbeheerder, als waartoe het stadje Aardenburg in 1919 overging, niet door mocht gaan omdat de benoemde, hoewel gestudeerd, niet „de onmisbare opleiding voor het ambt had genoten", en mij voorstel hpe de betrokken gemeenteraad, die wel geen volledig bevoegden ambtenaar zal kunnen bekostigen, nu gedwongen wordt niets voor zijn documenten te doen, dan vraag Extract uit het vijfde Memoriaal van Mr. BARTELT ERNST, griffier van Holland (Inventaris Hof 42, Algemeen Rijksarchief) fo. 54 v°. De sleutel van de charterbewaarplaats op het kasteel te Gouda berustte met de zegelstempels van het Hof van Holland nog steeds bij den gewezen president Mr. CORNELIS SUYS. Toen deze in het voorjaar van 1578 weder in Holland zich vestigde, eischte het nieuwe Hof dit alles van hem op. Bij missive van den Hen Mei deelde het college den Prins van Oranje SlIYS' antwoord mede, n.l. dat „voor soo veele betreft de segelen, contrasegel ende chartersleutelen, verstaende tevreden te sijn deselve^ te restitueeren, dan begeerde eerst ende alvooren daervan aen Uwe F. O. en Sijne Hoocheyt te schrijven ende te verwachten ordonnantie, daernaer hij hem selven soude hebben te reguleren, gemerckt soo hij sustineerde hij noch onder eede ende in dienste es ende dienvolgende sonder voorgaende ordonnantie van der hooger handt in 't geene voorschreven es nyet en begeerde te doene. (Missiven II, Hof 382 fol. 199). Kort daarop werd het begeerde uitgeleverd.

Nederlandsch Archievenblad | 1923 | | pagina 22