126 vinden dan b.v. Uptonregisters op een mesthoop en een bul van paus Sixtus ill! op een kerkhof. De hoop blijft bestaan, dat er uit privaat bezit nog wel eens het een en ander terecht zal komen, maar groote gapingen zullen er toch wel in de meeste archieven blijven bestaan, en die betreffen natuurlijk in de eerste plaats de oudste stukken en registers. Van de administratieve stukken is in de meeste parochies heel weinig over vóór de 18de eeuw, met de kerkerekeningen, die er sinds de 14de eeuw zouden kunnen zijn, is het al niet veel beter gesteld, en blafferds van kerkelijke goederen van vroegeren tijd ontbreken geheel. De parochieregisters van doop, trouw en begrafenis, in 1538 op last van Lord Thomas Cromwell aangelegd, beginnen slechts in heel enkele archieven bij dat jaar en de copieën daarvan, die in 1597 onder Koningin Elisabeth werden geschreven ten behoeve van alle bisschoppen, zijn voor een deel ook verdwenen. Van de 11000 parochies in Engeland en Wales waren er in 1831 maar 772, die de oude registers van 1538 nog bezaten, in 1909 was dit aantal geslonken tot 656. De oudste bisschopsregisters heeten in het laatst der 13de eeuw naar het Vaticaan te zijn overgebracht. Daarom zouden registers van vóór dien tijd dan ook heel zeldzaam zijn; in Worcester beginnen ze echter in 1268, in Hereford in 1275. Die kerkelijke archieven blijken in Engeland evenals hier als stiefkinderen behandeld te zijn, en met name voor de genealogie zijn ze toch van zoo groot belang. Die verwaarloozing vindt haar oorzaak wel voor het grootste gedeelte in het gebrek aan goede bewaarplaatsen en deskundige bewaarders. Graafschappen, steden en plattelandsgemeenten mogen nog hun vaste gebouwen hebben, waar allicht ruimte is voor het archief, bisschoppen, cathedralen en collegiaalkerken mogen in de meeste gevallen een bibliotheek hebben, waar ook de archieven zijn ondergebracht; met de gerechtshoven ziet het er in dat opzicht meestal treurig uit. De laatste archieven, toevertrouwd aan de magistraats klerken, vonden een plaatsje op hun procureurskantoren met het hiervoor genoemde resultaat. Aan de parochiegeestelijken was opgedragen het parochiearchief te bewaren „in a dry well-painted iron chest and in some dry, safe and secure place" in de pastorie of de kerk. Het was hier echter ook alweer een opdracht, geen verplichting en in de meeste gevallen is dus hieraan niet voldaan. Ook aan geldgebrek wordt in dezen kring meermalen de schuld gegeven van den slechten toestand van een archief. „And who is to pay for it?" vroeg een geestelijke, als getuige voor de Commissie opgeroepen. En dat de archieven van tijdelijke 127 commissies bij gebrek gewoonlijk van een vast onderdak als zwerve lingen verloren gingen, is te begrijpen. Naast de slechte bewaarplaatsen is het gebrek aan deskundige ambtenaren een ramp geweest voor de archieven. De Commissie constateert, dat de beheerders heel zelden oud schrift kunnen lezen. De lijsten en catalogi, die er bestaan, gaan alle van een ander systeem uit, de classificatie en ordening is overal verschillend en laat alles te wenschen over. Meestal zijn de beheerders niet goed op de hoogte van wat er is, hetgeen dan ook wel blijkt uit de dikwijls vage ant woorden, die de Commissie op haar vragen mondeling en schriftelijk gekregen heeft. De bewaarder van het archief van het aartsdekanaat van Middlesex is heel voldaan over den goeden staat van het archief, alles heel netjes verpakt in bruin papier, maar van den inhoud is ook hij niet op de hoogte. Uitzonderingen zijn er echter wel op den regel van verwaarloozing en slechte bewaarplaats. De Commissie wijst op den goeden staat van het gemeente-archief van Exeter, dat tevens een der grootste en oudste stadsarchieven is. Ook in Shrewsbury heerscht een goede toestand en in Gloucester, dat bovendien de beste strong-rooms heeft, die de Commissie gezien heeft. Het graafschap Middlesex heeft een goed ingerichte en veilige bewaarplaats, en het archief van de Middlesex quarter Sessions, dat tot Eduard VI teruggaat, is buiten gewoon goed in orde. Ook de archieven van de County Council in Shropshire behooren tot de uitzonderingen. In de nieuwe County Hall is uitstekend voor de archieven gezorgd en er is goede gelegenheid voor historici, genealogen en andere onderzoekers om studie te maken. Dit is de modelinrichting, die men ook elders tot stand wil zien komen. Het archief van de Consistorial Court van Gloucester is een der mooiste, zoo niet het mooiste archief van dien aard en uitstekend verzorgd en dit laatste kan ook gezegd worden van de Parish Courts records in Lincoln. Maar de eind-verzuchting blijft toch, dat slechts enkele archiefbewaarplaatsen voldoen aan de eischen, die men daaraan kan stellen, al zijn dan ook na 1902, ten gevolge van hernieuwde be langstelling, hier en daar fire-proof rooms gebouwd en catalogi bewerkt. De Londensche County-Council heeft een geschoold archief- personeel onder den secretaris van de Council. In Worcester is wel het grootste gedeelte van het archief verloren, maar een vroegere gemeentesecretaris heeft in 1874 een uitstekenden catalogus gemaakt. Stratford-on-Avon, met zijn zeer oud archief, heeft zelfs behalve een Deputy Record-Keeper een Record-Committee uit het gemeentebestuur, maar deze weinige uitzonderingen bevestigen den regel.

Nederlandsch Archievenblad | 1923 | | pagina 24