118 L e i m u i d e n. Het oud-archief bevond zich in eenen desolaten toestand. Het had door vocht zooveel geleden, dat vele stukken bij aanraking tot poeder uiteenvielen. Het 19e-eeuwsch archief lag in eenen chaos op den zoldervloer, maar had niet veel geleden. Het nieuw-archief was in vrij goede orde; hoewel niet al te netjes ter secretarie geborgen. In het afgeloopen jaar werd dit gemeente archief geordend en geïnventariseerd. De inventaris is opgenomen in het Verslag over 's Rijks Oude Archieven in 1921. Pernis. Het niet zeer ver terugreikende oud-archief staat keurig opgesteld in eene flinke ruime kast, waarvan het eenige bezwaar is, dat er groene gordijnen in plaats van deuren voor zijn. Het distributiearchief is met het distributiekantoor afgebrand. Het loopend archief ziet er goed uit. Poortugaal. Deze gemeente heeft eene keurige archief kamer. Het archief is in eene kast in deze kamer, keurig geïn ventariseerd, opgesteld. Wenschelijk ware, dat er deuren voor deze kast werden vervaardigd. Rijswijk. Hét archief, oud en nieuw, zonder grens, is be hoorlijk op rekken langs de wanden van de archiefkamer opgesteld. Sassenheim. In een archiefkamertje onder de trap wordt het oud-archief, deels op groote rekken, deels op den vloer, be waard. Het nieuw-archief is vrij behoorlijk, hoewel niet erg syste matisch, ter secretarie geborgen. V ianen. Het archief is keurig geordend, alhoewel op ouder- wetsche manier. Er bestaat geen splitsing tusschen oud- en nieuw-archief. Warmond. Het archief van vóór 1813 is in een hoek van den zolder van het raadhuis onder een hoop rommel geplaatst, terwijl een open rek op dezen zolder nog eene partij meer recente stukken, in tamelijk chaotischen toestand, bevat. Het verdere archief van na 1813, hetwelk in zijn geheel tot het loopend archief is gerekend, is vrij netjes, doch systeemloos over verschillende kasten ter secretarie verdeeld. Voor het deel van vóór 1813 is inrichting van een niet op zolder geplaatste behoorlijke kast een dringende eisch, terwijl het raadzamer is de grens tusschen oud- en nieuw-archief later te stellen. Wateringen. Het archief, dat tamelijk goed onderhouden is, wordt naar het nieuwe raadhuis overgebracht, waar berging is in twee archiefkamertjes, voorzien van rekken. IJselmonde. Op een gesloten zolderkamertje staat het archief van vóór 1813 netjes geordend in eene kast. Eene flinke, 119 van deuren voorziene muurkast bevat ongeordend 19e~eeuwsch archief. Op den eigenlijken zolder, die droog is, stonden niet gesloten kasten met ongeordend oud- en nieuw-archief. Zwijndrecht. Deze gemeente bezit zeer weinig oud-archief, hetwelk ondergebracht is in twee hooggeplaatste muurkastjes in het raadhuis. De 19e- en 20e~eeuwsche stukken liggen in pakken op een rek in eene afzonderlijke archiefkamer. Het nieuw-archief ter secretarie is keurig in orde. Er werden 121 waterschapsarchieven bezocht. Het zou te uitvoerig zijn, om van al deze verslag uit te brengen. In de aan schrijving aan de besturen was o.a. geschreven: „De loopende administratie van eiken polder dient, ook indien meerdere polders eenzelfden secretaris hebben, in één bepaalde kast of kist of één bepaalde lade of plank van een slechts polderzaken bevat tende kast te worden geborgen. Deze berging behoort van een opschrift ter onderscheiding van die der andere polders te zijn voorzien. Alle stukken, welke niet tot de loopende administratie behooren, moeten voor eiken polder afzonderlijk geborgen worden in één eigen afgesloten, van een opschrift voorziene kast of kist, die op een geschikte en droge plaats dient te staan. De archieven mogen niet verspreid zijn over verschillende woonhuizenslechts oud- en nieuw archief mogen afzonderlijk worden bewaard." Verder heeft de inspecteur een onderzoek ingesteld, of de archieven behoorlijk vochtvrij en zooveel mogelijk ook brandvrij bewaard worden. Het resultaat van deze reis is, dat er meer zorg aan deze archieven zal moeten worden besteed en dat voor naleving der in de aanschrijving vervatte voorschriften gezorgd dient te worden. Bijzonderheden zijn niet te vermelden. C. J. WELCKER. De Joodsche Archieven in Nederland. Zeer geachte Redactie. In zijn artikel over de Joodsche archieven in Nederland van den Heer J. Zwarts, in de eerste aflevering, komt een alinea voor, die ik gewenscht acht even recht te zetten, omdat deze den indruk zou kunnen wekken, dat het inderdaad zoo is als de Heer Zwarts schrijft, en de waarheid geheel anders is. En die waarheid moet den schrijver

Nederlandsch Archievenblad | 1923 | | pagina 20