110 Het polderdistrict van het Rijk van Nijmegen. Het omvangrijke archief heeft eene ruime en goede bewaarplaats in het districtsgebouw te Nijmegen, Wilhelminasingel no. 2. Er be staat een inventaris van wijlen den heer O. L. van den Helm, die van tijd tot tijd bijgewerkt wordt. Gecombineerde waterlossing van de districten Rijk van Nijmegen en Maas en Waal. Het archief van dit waterschap is als boven gehuisvest. Wijlen de heer G. L. van den Helm heeft dit archief geïnventariseerd; voor de bijhouding geldt hetzelfde. Het polderdistrict de Circul van de Oy. Het archief is in een brandvrije kluis, ingericht voor de berging er van, in het districtsgebouw te Nijmegen, Berchemstraat no. 21, aan wezig. Het is door wijlen den heer G. L. van den Helm geïnven tariseerd en in de orde van den inventaris, die bijgehouden is, behoorlijk geborgen. De buitenpolder van Maanen en Veldhuizen, Het archief berust ten huize van den secretaris-ontvanger te Ede. Een inventaris zal opgemaakt worden. Daar het archief niet oud is, zal dit weinig tijd vorderen. Noord-Brabant. De provinciale inspecteur deelt mede, dat de toestand der gemeente- en waterschaps-archieven in deze provincie niet vol doende is. Alphen en Riel. De gemeente beschikt over een uit muntend archiefkamertje, maar het archief berust in twee rekken op den zolder. Oud- en nieuw-archief zijn hier door elkaar ge haald, beschreven en genummerd. Deze inventarisatie getuigt inderdaad van ijver en zorg, maar is niettemin weinig bruikbaar en wetenschappelijke waarde kan daaraan niet worden toegekend. Het nieuw-archief van den Burgerlijken Stand is behoorlijk op geborgen en verzorgd. Berk el c. a. De berging is geheel onvoldoende. Het oud archief berust in de raadzaal, het is op lijst gezet, deze heeft slechts voorloopige waarde. Het nieuw-archief is tamelijk groot en ongeordend. In 1842 is veel daarvan verbrand en eene on bruikbare lijst van het overige deel opgemaakt.- Boxtel. In 1892 is van het oud-archief een inventaris ver schenen, maar deze orde en nummering zijn gedeeltelijk verstoord geworden. Het nieuw-archief is geheel ongeordend. Van het archief van den Burgerlijken Stand valt niets bijzonders te vermelden; 111 het is goed onderhouden en geborgen in eene kast, tezamen met dat der afdeeling Bevolking. Cromvoirt. Het oud-archief is weinig omvangrijk. Alleen de dorpsrekeningen van 1745 af zijn in chronologische orde, echter ongenummerd, in een brandvrije kluis, die echter veel te klein is, opgeborgen. Het nieuw-archief is voor een gedeelte geborgen in genoemde kluis; een ander deel ligt geheel ongeordend, op planken gestapeld in eene kast, uitkomende op de raadzaal, De rest ligt op den zolder op den vloer onder een hoop materiaal. Den Dungen. Hoewel de berging van het nieuw-archief over het algemeen goed is, zou aan het oud-archief meer zorg kunnen worden besteed. Diessen. Het nieuw-archief is op verschillende plaatsen in het gangetje, dat de kluis met de secretarie verbindt, in de secretarie zelf en in eene ongemakkelijke kast in de raadzaal en grootendeels op den zolder in een kist en een kast opgeborgen; het geheel is zeer onordelijk. De brandvrije kluis is zóó slecht geconstrueerd, dat wegens de vochtigheid niets daarin kon worden opgeborgen. Drunen. Het oud-archief is bij gedeelten op zolder, in eene kast en in de oude archiefkom geborgen. Ook ligt het gedeeltelijk over den vloer verspreid. In 1857 werd een inven taris gemaakt; van deze orde valt niets meer te bespeuren. Met het nieuw-archief is het evenzoo gesteld. Esch. Deze gemeente bezit een klein, maar niet onaan zienlijk oud-archief. Het oude gedeelte is in 1893 op orde geplaatst, echter zonder nummering of inventaris. Het is in een kast ter raadzaal opgeborgen. Het nieuw-archief berust in eenige kasten ter secretarie, echter ongeordend. Op den zolder bevindt zich de 17de eeuwsche secretariekom. In het sous-terrain is behalve een 17de eeuwsche secretariekast nog blijven staan de archiefkom van het Mannen-gasthuis. Deze kist bevat het oude archief van genoemde instelling. Alles echter in buitengewoon slechten staat en bijna ontoonbaar door de vochtigheid. •Goirle. Het oud-archief is bij den brand in 1918 geheel vernietigd. Het nieuw-archief, dat op den beganen grond geborgen en dus gemakkelijk te redden was, is voor de kleinste helft te niet gegaan, o.a. de rekeningen, die voor onmiddellijk bereik te hoog stonden. Het overige draagt de sporen eener feitelijke regeling; de aldus gevormde serieën zijn in eene alphabetische orde gerangschikt, zonder echter onderling genummerd te zijn. In het gemeentehuis is een archiefkluis gebouwd, die brandvrij en vochtvrij is en bijzonder ruim.

Nederlandsch Archievenblad | 1923 | | pagina 16