108 Hengelo. Tengevolge van den brand van 1864 is het ge- heele archief vernietigd. Alleen de in of niet lang na het jaar 1811 ter secretarie gedeponeerde oude kerkregisters en de Burgerlijke- Standsregisters zijn aanwezig. Het na 1864 gevormde archief is in sluitbare kasten ordelijk geplaatst. De registers van den Burgerlijken Stand zijn behoorlijk ge bonden, Zij bevinden zich in de secretarie-kasten, maar zijn niet brandvrij geplaatst. Loc hem. Op een beschoten zolder is een vrij voldoend verlichte archiefkamer afgeschoten, alwaar op open rekken het oud-archief en een goed deel van het nieuw-archief geborgen zijn. De oude privilegiebrieven en verdere charters van de stad Lochem zijn indertijd in bewaring gegeven aan het Rijksarchief in de provincie Gelderland, ze zijn dus in brandvrij dépot. De losse stukken zijn in grauw kardoes-papier met kruis- touwen verpakt en van opschriften op etiketten voorzien. Het archief van den Burgerlijken Stand, de Bevolkings- en Kadasterregisters enz. zijn in de rekken en kasten op de ruime secretarie geborgen. Neede. Het gemeentebestuur heeft een ruime archiefkluis ingericht. Een goed deel van het archief en dat van den Burger lijken Stand zijn daar ordelijk op rekken geborgen. Toch heeft een deel van de archieven eene plaats op den zolder moeten vinden, daar de rekken alle gevuld waren. Een inventaris is nimmer opgemaakt. Nijmegen. De bewaarplaats van het oud-archief en van de Rijksarchivalia is geenszins brandvrij. Het ware wenschelijk, dat de zorg voor het archief, 1814—1919, ook aan den gemeente archivaris werd opgedragen, onder toevoeging van eenen binder, waaraan ook voor het oud-archief en de boekerij behoefte bestaat. Renkum. Na het bezoek van den Rijks-archivaris is de toestand van bewaring van het archief geheel veranderd. Rh eden. Eenige oude archivalia, n.l. stukken van het archief der amptsjonkers van het scholtampt, Rheden moeten van het nieuw archief gescheiden worden. Het archief is geplaatst in een speciale overwulfde bewaarplaats. De registers van den Burgerlijken Stand, van de Bevolking enz. en de stukken van den loopenden dienst zijn op de ver schillende bureelen der secretarie geplaatst. Eerstgenoemde zijn behoorlijk gebonden. Ruurlo. Géén oud-archief van vóór 1795. Uit de jaren 109 1795— 1813 is niets aanwezig, misschien berust nog een en ander op het kasteel te Ruurlo, daar drie secretarissen tevens rent meesters van „het huis Ruurlo" waren en op het kasteel kantoor hielden. Sinds niet langen tijd bezit de gemeente een eigen raadhuis. De secretaris, in het begin van het jaar 1920 in functie getreden, heeft alles, wat hij aangetroffen heeft, in nieuwe kasten keurig in orde gebracht. Steenderen. Wat de gemeente aan oud-archief van vóór 1795 zou kunnen bezitten, kan enkel uit het stadsarchiefje van Bronkhorst bestaan. Dit wordt niet als geheel aangetroffen, misschien zit het nog tusschen de bescheiden van het archief der gemeente Steenderen verscholen. De kastruimte, voor het nieuw-archief beschikbaar, is reeds geheel ingenomen. Voorst. Geheel hetzelfde als voor de gemeente Renkum. Vorden. Van het oud-archief van den kring van den Wildenborch is van vóór het jaar 1798 niet veel aanwezig. De administratieve stukken, 1795-1813, zijn tusschen het nieuw- archief verspreid. Dit nieuw-archief is zonder systematische orde in verschillende kasten van het gemeentehuis weggezet. De Burgerlijke-Standsregisters zijn behoorlijk gebonden en verzorgd op de secretarie geplaatst: de oude Bevolkings- en Kadastrale registers stonden op de verdieping in eene kast. Wageningen. Het vrij omvangrijke en uiterlijk verzorgde archief maakt eenen aangenamen indruk. Het berust in het Waaggebouw in 12 groote afgesloten kasten opgeborgen. De verzorging is opgedragen aan dr. R. Jesse, archivaris der aan grenzende gemeente Rhenen. Warnsveld. Oud-archief van vóór het jaar 1795 is niet aanwezig. De stukken uit de jaren 1795-1813 worden niet afzon derlijk bewaard. Het nieuw-archief bevindt zich gedeeltelijk in een groote kist op zolder. Deze stukken zijn naar de vroegere archief kast, thans in eene kamer opgesteld, overgebracht. Een deel is op het Rijksarchief te Arnhem uitgezocht, verzorgd en voorzien van opschriften met aanbeveling van goede berging, teruggezon den. Het archief van den Burgerlijken Stand, behoorlijk gebonden, de Bevolkings- en Kadastrale registers worden ter secretarie in kasten bewaard. Zutfen. Eene uitvoerige beschouwing over de wensche- lijkheid den archivaris van zijne betrekking als ambtenaar ter ge meentesecretarie te ontheffen.

Nederlandsch Archievenblad | 1923 | | pagina 15