106 2. Friesland. Enkele besturen werden aangeschreven, om verbeteringen in hunne archieven aan te brengen. Uit de Verslagen omtrent 's Rijks Oude Archieven 1920, deel II, p. 257, nemen wij over: Het oud-archief tot 1 October 1816 der gemeente Gaasterland is naar het Rijksarchief over gebracht. 3. Gelderland. Angerlo. Het archief der sinds 1817 in haar tegenwoor dige samenstelling bestaande gemeente is in hoofdzaak op de secretarie geborgen. De registers van den Burgerlijken Stand en de Bevolkings registers zijn gebonden en ordelijk geplaatst, worden echter niet brandvrij bewaard op het gemeentehuis, een voormalig school gebouw. B ore ulo. Het oud- en nieuw-archief, zoover noodig behoor lijk verpakt en van opschriften voorzien, is seriesgewijze, ordelijk in een brandvrije, aan de secretarie aangebouwde kluis opgeborgen. Het archief der provisorie van de beide gasthuizen, binnen en buiten Borculo, opklimmend tot in de 16e eeuw en goed gecon serveerd, werd op den zolder op den vloer aangetroffen. Het was steeds onder de gasthuis- of armmeesters bewaard en eerst vóór korte jaren naar het gemeentehuis overgebracht. Voorloopig is dit historisch belangrijke archief op een zolderrek geplaatst; op eene betere berging werd aangedrongen. Ook het archief van den Burgerlijken Stand is daarin geplaatst. Voor de jongere gemeente-rekeningen met bijlagen en ingekomen stukken enz. is goede bergplaats gevonden in nieuwe kasten en rekken op de secretarielokalen. Het archief van het vroeger administratief zelfstandige Geeste ren moet zorgvuldig gescheiden worden van het oude stadsarchief. In het Rijksarchief in Gelderland bevinden zich de oude rechter lijke archieven en vele bescheiden, die in 1884 op de geheel onverlichte vliering van het toenmalige gemeentehuis in zeer treurigen toestand aangetroffen zijn, welk archief later door aankoop nog vergroot is. Brummen. Het oud-archief is naar het Rijksarchief te Arnhem overgebracht. De inventaris is afgedrukt in Verslagen omtrent 's Rijks Oude Archieven 1919, deel II pag. 73. De Burgerlijke Stands-, de Bevolkings- en de Kadastrale 107 registers en de archivalia van de laatste jaren zijn ter secretarie geplaatst. Het geheel is voldoende verzorgd. Eén der vertrekken van het gemeentehuis is archiefbewaar plaats. Het is geregeld afgesloten. Een der secretarie-ambtenaren is met de verzorging belast. Het archief staat daar in open rekken in bevredigenden toestand. Doesburg. Het gedeelte van het oud-archief, hetwelk vroeger op zolder in kisten bewaard werd, waaronder zeer oude documenten zijn, is op den vloer geraakt en onder de pannen verspreid, aan vocht en ondergang prijs gegeven. Behoorlijke uitvoering van art. 15 der Archiefwet zal hieraan paal en perk moeten stellen en eene veiliger berging medebrengen. De oude kloostercharters zijn in de laatste jaren beschreven. Van het nieuw-archief wordt geen melding gemaakt. Doorwerth. Van het oud-archief van de voormalige heer lijkheid Doorwerth is weinig of niets aanwezig. Na het jaar 1817 is het archief vrij compleet bewaard gebleven. In het nieuwe gemeentehuis is een archiefbewaarplaats ingericht, waar het archief in open rekken in bevredigende orde is opgesteld. De registers van den Burgerlijken Stand en de Bevolkingsregisters zijn gebonden en in goeden toestand. Aan de inventarisatie van het archief wordt behoorlijk zorg besteed. Ede. Volgens bericht van het gemeentebestuur heeft het archief eene nieuwe bewaarplaats gekregen. De registers van den Burgerlijken Stand zijn in goeden staat. Eibergen. Oud- en nieuw-archief worden, niet behoorlijk gescheiden, op den zolder op een open rek bewaard. Het archief van den Burgerlijken Stand is op de secretarie, echter niet in een brandvrije kluis. Achter het gemeentehuis is een lokaal voor den gemeente-ontvanger ingericht, hier berust een deel van het nieuw- archief in een groote kast in vier vakken met bovenkasten. Het gemeentebestuur heeft een ambtenaar ter secretarie in het bijzonder belast met de zorg voor het archief. Deskundige hulp voor de inventariseering zal echter noodig zijn. Epe. Na het bezoek van den Rijks-archivaris is de toestand van bewaring van het archief geheel veranderd. G roenlo. De heer M. J. Gasman, kapelaan, sedert eenige jaren gemeente-archivaris, voor wien een vertrek van het raadhuis tot archiefkamer ingericht en van drie afsluitbare kasten en een open rek voorzien is, heeft een inventaris opgesteld. Daar zijn vertrek aanstaande is, heeft hij dezen, voorzoover voltooid, bij het gemeentebestuur ingediend.

Nederlandsch Archievenblad | 1923 | | pagina 14