104 's-G ravenhage. Het archief der commissie voor het stand beeld van Spinoza werd verkregen. De stukken van de opge heven vereenigingen tot wering van schoolverzuim en tot ver sterking van kinderen uit het stedelijk ziekenhuis en het kinder ziekenhuis te 's-Gravenhage en van de geliquideerde vereeniging tot verwerving van kapitaal werden eveneens naar het oud archief overgebracht. Groningen. Het archief werd met een vijftal rekeningen, uitgebracht door Rudolf de Mepsche, heer van Faan, of diens weduwe, en wel als drost van Wedde, (een door de stad Gro ningen vergeven ambt) over 1745—1755 en als ontvanger der generale middelen enz., over Wedde en Westerwoldingeland over de jaren 1750 tot 1753, benevens een aantal particuliere be scheiden verrijkt. Kampen. Eene portefeuille met familiepapieren, afkomstig van het geslacht Engelenberg, werd ontvangen. Leeuwarden. Enkele archieven van het levensmiddelen bureau, dé centrale keuken en het steun-comité werden over genomen. Maastricht. Van het raadhuis werd een dossier betreffende de grensregeling der gemeente Oud Vroenhoven, 1843—1847, overgebracht. Middelburg. Het archief werd met enkele opgeheven crisisarchiefjes, n.l. van het steun-comité enz., uitgebreid. Het bestuur der sociëteit St. Joris stond het archief van de confrérie van St. Joris af, bestaande uit 16 transportbrieven over de jaren 1528—1584 en een aantal losse stukken over de jaren 1581 1740. Een deel van het schutterij-archief werd verkregen, be nevens eene naamlijst van leerlingen van het boekdrukkers- en boekverkoopersgilde, 1787—1808. Verder werd een request van kooplieden aan de regeering van Middelburg over het overloon der schippers ontvangen. Schiedam. Ten geschenke werd gegevenle. een gedeelte van het archief van de opgeheven scheepswerf „de Nijverheid", losse stukken 1806—1871; 2e. een gedeelte van het archief van de „Schiedamsche scheepsreederij", a. ingekomen en uitgaande brieven, 1852—1858; b. stukken betreffende de vrachtvaart uit geoefend hebbende zeilschepen, 1835—1865. Tholen. Eene keur van het cordonniers- of schoenmakers- gilde, d.d. 18 October 1585, werd verkregen. Zutfen. Een gedeélte van het archief der brandstoffen- commissie en het archief van het steuncomité werden ontvangen. 105 VI. Verliezen. Alk maar. Verliezen werden niet geleden. Delft. Het archief van 1895—1910 werd aan den secretaris overgedragen. Groningen. Alhier werden een aantal stukken vernietigd, welke krachtens de indertijd van het Ministerie van Binnenland- sche Zaken uitgegane voorschriften opgeruimd mochten worden, maar eerst, nadat de betrokken administraties hierover nader gehoord waren. Middelburg. Zestien transportbrieven, eene rekening voor het Gasthuis van den kruidenier Jan Jacobs zone, 1557, een gilde- boek van het in het Gasthuis gevestigde gilde, een notulenboek van de vergaderingen van president en regenten der armen linnen-, naai- en breischool, 1759—1769, eene lijst der kinderen, 1759 1779, en een boek van afgeleverd werk, 1779, werden overge dragen aan regenten der godshuizen, in wier archief ze thuis behoorden, B. Waterschaps-archieven. Hunsingo. Bijzonderheden zijn niet te vermelden. Het bezoek van den Rijksarchivaris wordt afgewacht. Walcheren. In verband met de bepalingen der Archief wet 1918 werd eene archiefverordening voor den polder ont worpen, deze werd in de zitting van 23 April 1921 overgelegd en vastgesteld. Schouwen. Eene verordening voor het archief werd den 25sten April 1921 vastgesteld. C. Verslagen aan Gedeputeerde Staten in de verschillende provinciën. 1Drente. In het provinciaal verslag komen geen gegevens voor omtrent de gemeente- en waterschapsarchieven. Uit de Verslagen omtrent 's Rijks Oude Archieven, 1920, deel 11, p. 371, nemen wij over: Het gemeentebestuur van Ruinen verzocht wegens plaatsgebrek zijn oud-archief aan het Rijksarchief in bewaring te mogen geven. Het Rijk stelde eenige voorwaarden betreffende duur en vergoeding der inbewaargeving. De gemeente Ruinen zal via Gedeputeerde Staten trachten te bewijzen, dat de staat der gemeente-financiën een gratis opname wettigt.

Nederlandsch Archievenblad | 1923 | | pagina 13