Raadpleoinq van Archieven. 360 Archivaris Been geridderd. Bureau van de Commissie voor 's R y k s Geschiedkundige Publicatiën. Aan den Onderdirecteur van dit Bureau Dr. Z. W. Sneller is eervol ontslag verleend in verband met zijn benoeming tot hoogleeraar in de Econo mische Geschiedenis aan de Nederhndsche Handelshoogeschool te Rotterdam. Prof. Sneller heeft 5 April 1.1. dit ambt aanvaard met een rede over de Econo mische en sociale denkbeelden in Nederland in den aanvang der 19e eeuw (18141830). Tot opvolger van Dr. Sneller is benoemd Dr. H. J. Smit, leeraar aan het Willem-Lodewijk-Gymnasium te Groningen. Gedenkfeesten van 1 April 1572. Het mag hier wel in het bijzonder vermeld worden, dat deze overal in den lande, allereerst natuurlijk in Den Briel met groote opgewektheid gevierde herdenkingsfeesten aanleiding hebben gegeven aan verscheiden archivarissen om uit de schatten van hun archief nieuwe bijzonder heden over de wording van onze staatkundige vrijheid op te delven. Zoo heeft de archivaris van Vlissingen de heer H. G. van Grol in de N. R. Ct. een interessant artikel geschreven: Vlissingen bevrijdt zich zelf (6 April 1572) en heeft Mej. Dr. Moquette, eveneens in N. R. Ct., de Rotterdamsche gebeurtenissen nader beschreven. De grootste verdienste heeft echter in dezen voor ons geheele land verworven onze onvermoeide ambtgenoot de Heer Joh. H. Been en in de eerste April-dagen is dan ook de naam van den Brielschen archivaris op veler lippen geweest. De regeering heeft zijn groote verdiensten in dezen erkend door hem het ridderkruis van de Oranje-Nassau-orde toe te kennen, en de grootste voldoening moet het den heer Been wel hebben gegeven, dat H.M. onze Geëerbiedigde en Geliefde Koningin op den onvergetelijken lsten April 1922 persoonlijk aan den archivaris in de historische Brielsche raadszaal de orde heeft overhandigd. Naar aanleiding van deze gebeurtenis bevatte de Haagsche Post het volgende geestige puntdicht: 't Oranje-Nassau ridderkruis Kreeg d'archivaris van het Brielsche land; Maar 'k zou zoo zeggen voor een „Been" Past eer een „Kouseband". Varia. Ter bescherming van het archief. Onder dezen titel lezen we in het Groninger Dagblad het volgende bericht: „In een Fransche stad zeide de burgemeester bij het openen der vergadering het volgende: Mijne Heeren. Alvorens met de gewone agenda te beginnen, wenschte ik U een mededeeling te doen en daaraan een voorstel te verbinden, waarmede eenige geldellijke offers gepaard gaan. Ge weet, dat de archieven der gemeente worden bewaard in een vrij vochtigé localiteit, waarvan de vloer nogal versleten is. Er verzamelen zich mede dientengevolge eenige tientallen ral ten, die zoo vrij zijn zich te vergasten op onze archiefstukken. Zij ontzien daarbij begrijpelijkerwijs niets. Reeds een derde gedeelte van het archief is opgevreten. De raad hoorde deze mededeeling met verklaarbare ontzetting aan. De burgemeester vervolgde: Ik stel U daarom voor, mijne heeren, iemand aan te stellen om onze archieven te bewaken. De heer M. van den nachtveiligheidsdienst stelt zich beschikbaar om de 361 archieven te bewaken. Hij zal zich tevreden stellen met een matig salaris, n.l. 1000 francs per jaar. Ik neem aan, dat hiertegen geen bedenkingen bestaan. Een der leden vroeg daarop het woord en zeide: Mijnheer de voorzitter! Vergun mij een enkele opmerking. Ik ken iemand, die geheel gratis onze archieven zal willen bewaken. Mag ik vragen wie dat dan wel is? vroeg de burgemeester. Met genoegen zal ik U daarop antwoorden: Onze kat is zoo welwillend dit werkje gratis op te knappen!" Een archief als gevonden voorwerp. De opgave van gevonden voorwerpen, gedeponeerd aan het politiebureau te Tiel, vermeldde gisteren o.m. het archief van de Coöperatieve Fruitveiling in liquidatie Gelria. N. R. Ct. Een bedenkelijke advertentie. In de N. R. Ct. las men dezer dagen de volgende advertentie: „Van het Ministerie van Financiën hebben wij vernietigd circa zestig duizend kilogram oud archiefpapier en ook de heer Broekhuys liet bij ons een partij archief vernietigen. Waarom ook U niet? Inlichtingen verschaft de Eerste Rotterdamsche Electrische Papiervernietiging van M. Ekstein Zonen, St. Laurensstraat 73, Tel. 1935." Afgesloten 29 April 1922.

Nederlandsch Archievenblad | 1922 | | pagina 44