358 359 Rijksarchief in Zeeland. Met ingang van 1 December 1921 is benoemd tot commies-chartermeester Mej. Dr. D. A. Felix, volontair bij het Alge meen Rijksarchief te 's-Gravenhage. Met ingang van 1 April 1922 is benoemd tot adjunct-commies A. Mulder, tijdelijk adjunct-commies. Rijksarchief in Utrecht. Met ingang van 1 Januari 1922 is benoemd tot adjunct-commies Mej. M. J. van Soest, amanuensis. Rijksarchief in Limburg. Met ingang van 1 Januari 1922 is aan A. j. A. Flament op zijn verzoek eervol ontslag verleend als rijksarchivaris, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem bewezen. Met ingang van 1 Februari 1922 is benoemd tot rijksarchivaris Dr. P. Doppler, hoofdcommies-chartermeester. Gemeente- en waterschapsarchieven. Gemeente 's-Gravenhage. In de plaats van Mej. Breesnee is benoemd tot wetenschappelijk assistent de Heer N. J. Pabon, in het bezit van het diploma van wetenschappelijk archiefambtenaar der tweede klasse, en tot dusverre volontair aan het Rijksarchief in Noordbrabant te 's-Hertogenbosch. Gemeente Alkmaar. Aan de gemeente-archivaris Mej. C. E. C. Bruining is wegens gezondheidsredenen op haar verzoek met ingang van 1 April 1922 als zoodanig eervol ontslag verleend in de raadsvergadering van 2 Februari 1.1. Zoowel in het Noordhollandsch i.Dagblad van 4 Februari als in de Alkmaarsche Courant van 30 Maart komen woorden van warme waardeering voor in verband met hetgeen door Mej. Bruining in de 12 jaar, dat zij aan het archief was ver bonden gedurende bijna 5 jaar als archivaris voor de gemeente verricht is. In de raadsvergadering van 28 April is benoemd tot gemeente-archivaris de Heer N. J. M. Dresch, archivaris der gemeente Schiedam. Gemeente Amsterdam. Met ingang van 1 Mei 1922 is aan den gemeente-archivaris Mr. W. R. Veder door den Raad eervol ontslag verleend. Naar aanleiding van deze gebeurtenis bevatte de N. R. Ct. het volgende: „William Robert Veder is op 17 Februari 1854 geboren te Dordrecht, waar zijn vader predikant was bij de Ned. Herv. Gemeente. Hij studeerde aan de universiteit te Leiden en promoveerde in 1882 aldaar tot doctor in de rechtswetenschap op een proefschrift getiteld: Historische kenschets van den privaat-rechtelijken toestand der vrouw in ons burgerlijk wetboek. In 1887 trad hij in dienst van de gemeente Am sterdam als commies aan het archief der stad. In 1892 kreeg hij den persoonlijken titel van adjunct-archivaris en in Maart 1895 volgde hij Mr. N. de Roever, na diens plotselingen dood, als archivaris op. Hij heeft dus bijna 30 jaar dat ambt bekleed. Zijn eerste publicaties op historisch gebied schreef hij onder den schuilnaam van Bart Penn in Eigen Haard. Hij behandelde de geschiedenis van het gemeente archief te Amsterdam. Als archivaris hield hij zich vooral bezig met het catalogi- seeren van verschillende inventarissen. Van zijn verdienstelijken arbeid noemen wij zijn bewerking van den Inventaris van het Archief van de Gasthuizen en dien van het Archief DE Graeff (het bekende Amsterdamsche burgemeestergeslacht), dat door de familie aan ons archief in bruikleen is afgestaan. Zijn laatste arbeid als archivaris, dien hij kort voor zijn ontslagaanvrage voltooide, is de catalogiseering van den Inventaris van het Burgerweeshuis. Voorts herinneren wij er aan, dat hij in het ge denkboek van Koolemans Beynen over 1813 het begin van de revolutie tegen de Franschen heeft behandeld. In 1914 zag hij een lieven wensch vervuldde verhuizing van het gemeente archief van de Waag op de Nieuwmarkt naar het tegenwoordige gebouw, het voor malige raadhuis van Nieuwer-Amstel aan den Amsteldijk, dat met het oog op zijn nieuwe bestemming aanmerkelijk was uitgebreid. Jarenlang had Mr. Veder daarop aangedrongen. De ruimte in de Waag was veel te klein gewoiden, ook voor den atlas van Amsterdam, en de overgang van de notarieele archieven naar het gemeente archief gaf den doorslag. De stad Amsterdam verliest in hem een verdienstelijk archivaris." B. en W. stellen aan den Raad voor tot gemeente-archivaris te benoemen Dr. Joh. C. Breen, adj.-archivaris. Gemeente Groningen. Nu het archief dezer gemeente in het nieuwe rijksgebouw is ondergebracht, is ook dit gemeente-archief geplaatst op de lijst van instellingen, aan welke zonder machtiging van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen archiefstukken kunnen worden uitgeleend. Kerkelijke en andere archieven. Kerkelijke archieven in bruikleen in het gemeente-ar chief te Rotterdam. Thans is ook het hoogst belangrijke archief van Gecommitteerden tot de zaken van de Ned. Hervormde Gemeente (de kerkvoogdij) definitief aan het archief der burgerlijke gemeente in bruikleen overgedragen. Waar ook reeds eerder aan laatstgenoemd archief het archief van den Kerkeraad der Waalsche Gemeente aangezien bij de Waalsche gemeente geen afzonderlijke kerk- voogdijën voorkomen, sluit dit archief dus feitelijk ook dat van de kerkvoogdij in zich het archief van de Doopsgezinde Gemeente, dat van de Evangelisch Luther- sche Gemeente, en dat van de Oud-Katholieke armmeesters in bruikleen waren gegeven, mag de archivaris der gemeente Rotterdam er op bogen van al zijne collega's de meeste kerkelijke archieven onder zijn beheer te hebben. De inventa rissen van het archief van de Doopsgezinde Gemeente en van de Oud Katholieke armmeesters zijn afgedrukt als Bijlagen bij het Verslag over het Gemeente-archief van Rotterdam, resp. van 1908 en 1909, terwijl de inventaris van het archief der Evangelisch-Luthersche Gemeente is te vinden in Deel VII van het Jaarboek der Vereeniging voor Nederlandsch-Luthersche Kerkgeschiedenis. Het is te hopen, dat de inventarissen van de archieven van den Kerkeraad der Waalsche en de kerk voogdij der Ned. Hervormde gemeenten, die volgens de verslagen van het Rotter- damsche gemeente-archief gereed zijn, eveneens in druk zullen verschijnen. Het meest zou zeker voor de hand liggen, zoo het tenminsle niet in de bedoeling ligt de inventarissen later nog als bijlagen bij het gemeente-archiefverslag af te drukken beide inventarissen als bijlagen bij het Verslag omtrent de archieven van de Ned. Hervormde Kerk te publiceeren. Joodsche archieven. In onze volgende aflevering zal over dit onder werp een artikel verschijnen van de hand van den heer Jac. Zwarts. Thans kan nog worden medegedeeld, dat de Ned. Israëlietische gemeente te Maarssen haar archief aan het Rijksarchief in Utrecht in bruikleen heeft gegeven. Buitenlandsche Archieven. Frankrijk. Prof. Dr. Z. W. Sneller heeft ons een artikel toegezegd, be vattende eenige indrukken, opgedaan omtrent de archieven in Frankrijk tijdens zijn studiereizen in dat land ten dienste van de door hem als onderdirectenr van het Bureau der Commissie van 's Rijks Publicatiën ondernomen publicatie van stukken betreffende onze handelsbetrekkingen met Frankrijk en Spanje tot 1585.

Nederlandsch Archievenblad | 1922 | | pagina 43