316 Bij die departementsarchieven hebben wij ook nog met het bezwaar te doen, dat verschillende dier lichamen, later ministeries geworden, vroeger samen een geheel gevormd hebben. Tot 1801 waren de koloniën gevoegd bij het Home-office, van 1801 tot 1854 bij het War-office, waartoe de oorlogen in West-Indië aanleiding gaven, daarna kreeg men een afzon derlijk War-office sinds den Krimoorlog. Vóór 1794 werden oorlogszaken behandeld door de afdeeling, op welks gebied de oorlog woedde; de burgeroorlog bij Home-office, oorlog in Europa bij Foreign-office, de strijd om de onafhankelijkheid van Amerika bij Colonial-office. Later zijn die archieven eenvoudig gevoegd bij de ministeries, die voor die oude offices in de plaats gekomen zijn. Veel is ook door elkaar gekomen door bewa ring in hetzelfde gebouw. De archieven van Lager- en Hoogerhuis zijn door elkaar geraakt, omdat van 1649 tot 1658 het laatste was opgeheven. Het eigenaardige geval doet zich voor, dat van den Privy-Council de Council-Books van het Interregnum als illegaal worden beschouwd, zoodat men ze niet rekent te behooren tot de serie Council-Books, doch dat ze gebleven zijn bij de State-Papers en nu in het P. R. O. heeten Domestic State-Papers of the Interregnum. De Markies van Bath heeft de stukken over de jaren 1658/9 onder Richard Cromwell en ook is er een deel in de Bodleian Library. Ernstige bezwaren zijn er tegen de bewaring, ordening en beschrijving dezer archieven, doch overal is de toestand niet even slecht; een heel goed figuur maakt het India-office, dat veel voor zijn archieven gedaan heeft. Het heeft bekwame archivarissen, goede inventarissen en een ge schikte studiezaal. Dit departement bestaat pas sinds 1858 én is de op volger van den Board of Control, in 1874 in de plaats gekomen van de East-India-Company, die, eerst uitsluitend een handelscollege, langzamer hand veranderd is in een staatslichaam. Er zijn stukken bewaard sinds 1599 en dit departement heeft nooit iets afgedragen aan het P. R. O.; de kosten van dit geheele departement worden betaald uit de Indische inkomsten, zoodat het geheel op zichzelf staat en zich aan archiefwetten noch aan den Master of the Rolls stoort. Gelukkig is er pas sinds 1900 wat vernietigd. Het departement geeft een aantal historische publicaties uit. De East-India-Company stelde zelfs Robert Orme en John Bruce als haar historieschrijvers aan. Men heeft een serie afschriften van Hollandsche en Portugeesche archiefstukken, betrekking hebbende op Indië. Ook omtrent den toestand der archieven in Indië en in andere koloniën zijn inlichtingen ingewonnen. Over de West-Indische en Australische archieven luidt het oordeel over het algemeen niet gunstig, al is er sinds 1905 veel verbeterd. Wij lezen o.a. van insecten en boekenwormen, van branden, oproeren, orkanen en vloedgolven, die schade aangebracht hebben. Op Barbados zijn nog in de 2Cste eeuw eenige zakken met officiëele 317 bescheiden in de baai van Carlisle verzonken. In Afrika, waar de heer Colin Graham Botha verbonden geweest is aan de archieven van de Kaapkolonie, is de toestand ook niet om over te roemen. In Oranje-Vrij staat heeft een brand in 1908 veel kwaad gedaan en na dien tijd is het archief nog niet opnieuw geordend. Indië kan beter voor den dag komen, dank zij de bemoeiingen van den heer G. W. Forrest, vroeger Director of records van het Gouvernement in Indië, daarna van 1891 tot omstreeks 1904 Keeper of the Imperial records in Calcutta. In 1888 heeft hij een archiefgebouw gesticht in Bombay, waarbij hij in toepassing heeft gebracht, wat hij omtrent ordening en beschrijving had geleerd op een studiereis in Duitschland; vooral in Karlsruhe was hij voor dat doel in 1887 langeren tijd werkzaam geweest. Er zijn nu drie archiefgebouwen, n.l. in Bombay, Madras en Calcutta, doch volgens hem zou er in iedere provincie een centrale bewaarplaats moeten zijn. Er is groote samenwerking met betrek king tot de archieven tusschen het Indische Gouvernement en het India- Office in Londen. Aan beide kanten worden afschriften bewaard van de uitgaande brieven en zoo zijn er ook veel copieën in het India-Office van documenten in de Portugeesche en Nederlandsche archieven. In het P. R. O. waren de oudste stukken van de Hollandsche archieven van nu Britsch Guinea; veel van het ontbrekende uit de 17de eeuw vond men in een waschhuis, doch dit i? nu eveneens naar het P. R. O. overgebracht. En niettegenstaande den volstrekt niet volmaakten toestand van het archief vermeldt de Commissie met trots, dat de Foreign State-Papers in de Engelsche archieven meer compleet zijn en vroeger beginnen dan de correspondeerende series in de Fransche archieven. Ook het archief van het Home-office, hoewel vroeger verwaarloosd, is nu systematisch ge rangschikt. De Admiraliteit, dateerende van 1832, is ontstaan uit het bureau van den Lord High Admiral. Er is heel wat verloren gegaan ook alweer door vernietiging op eigen gezag en voor de branches is geen zorg gedragen. Hetzelfde is te zeggen van het Departement van Oorlog, dat geregeld om de 25 jaar een deel afstaat aan het P. R. O. en de rest vernietigt; doch de laatste oorlog heeft de beteekenis van dit archief op den voor grond gebracht en de Commissie heeft in haar laatste rapport dan ook een afzonderlijk hoofdstuk gewijd aan den enormen aanwas van dit archief, die in uitgebreidheid overtreft, wat sinds vroeger eeuwen bewaard was. Zij is daarbij in overleg getreden met het Imperial War Museum, dat gaarne ook de hand wilde leggen op belangrijke archiefstukken, waarna men tot een compromis gekomen is. Een afzonderlijk archiefgebouw zal gesticht worden bij het War Museum, zoodat beide instellingen, hoewel gescheiden, elkander als het ware aanvullen. Hierheen zullen dan alle archiefstukken worden overgebracht tot 22 Januari 1901, den dood van

Nederlandsch Archievenblad | 1922 | | pagina 22