274 van Charles Rabot te Parijs, bekend door zijn reizen naar Spitsbergen, en den Noor Dr. Arnold Raestad, die vooral over de diplomatieke geschiedenis van Spitsbergen vele nieuwe bijzonderheden heeft aan het licht gebracht, heeft zich een klein internationaal comité gevormd tot het bevorderen van een onderzoek over dit onderwerp in de archieven van Nederland, Engeland, Frankrijk en Spanje. Nederland zal in dit comité vertegenwoordigd worden door dr. F. C. Wieder. De verwachting bestaat, dat dit onderzoek een duidelijker voorstelling zal geven van de beteekenis der Basken voor het Poolonderzoek dan tot heden uit verspreide berichten kon verkregen worden. (Alg. FIbl.) Varia. Archief vondst in Mexico. In het Amerikaansche blad The Weekly Review van 11 Juni 1921 komt het volgende opzienbarende bericht voor: „Alladdin, by rubbing his magic lamp, never brought such wonders to light as did the inquisitiveness of man. What is the discovery of gem-laden trees com pared to that which was made by Mr. Francisco Gamoneda, chief clerk to the city council of Mexico-City? By making an aperture in what seemed to him a partition and not an outside wall of the basement in the municipal palace, he found a room filled with old books, and, adjoining it, five similar rooms full of records, books and relics. The record, upon examination, appeared to be the complete archives, long given up as lost, from January 1 1524 until 1 8 7 6. There were plans of the city from the time it was laid out under Hernan Cortez, complete records of every foot of ground in the city, from that early day until the formation of the Second Republic in 1876, drawings of Aztec temples as they stood four hundred years ago, idols, mages, amulets of Aztec craftsmanship etc. Mexican records will reveal a past more romantic than fiction." Diefstal in een archief. De oudste kerkelijke registers van het platteland van Estland (ten getale van pl.m. 90 deelen), die bewaard werden in het archief van de voormalige ridderschap te Reval, zijn gestolen en voor oud papier op de markt verkocht. (Fam. Gesch. BI. XX no. 4.) Een ratten-archief. Te Liverpool wordt volgens het hieronder afge drukt bericht uit de Maasbode van 6 September j.l. thans een Burgerlijke Stand voor de ratten ingericht. De genealogen zullen in dit archief later ongetwijfeld veel wetenswaardigs kunnen vinden, ten minste als de kweekelingen zelf het vóór dien tijd niet hebben opgegeten: „Te Liverpool zijn dit laatste jaar meer dan 80.000 ratten gevangen. Zeven inspecteurs van den gezondheidsdienst, vijf ratten-onderzoekers (voor zieke en doode dieren) en vijf rattenvangers zijn op het havenbureau werkzaam. Alle ratten worden ingeschreven en men bezit een volledig archief." Afgesloten 23 November 1921. 1920/1922. No. 4. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. OFFICIEEL GEDEELTE. MEDEDEELINGEN VAN HET BESTUUR. Tijdschrift. In verband met het feit, dat de financiën van de Vereeniging niet toelaten van den volgenden jaargang weer vier afleveringen te doen verschijnen, is het aanvankelijk voornemen om de vierde aflevering van den loopenden jaargang in Februari 1922 te doen uitkomen, opgegeven. De eerste aflevering van den nieuwen jaargang zal in den loop van de maand Augustus het licht zien, en daarin zullen nadere mededeelingen gedaan worden omtrent de in de maand September op een nog nader te bepalen Zaterdag in Utrecht te houden jaar vergadering. Nieuwe rubriek. Voor de nieuwe rubriek: De Handlei ding en hare practische toepassing, waarvan voor het eerst sprake was in de vorige aflevering mocht de redactie tot haar leedwezen nog geene bijdragen ontvangen. Eene bijdrage van de redactie zelve voor deze rubriek, evenals voor de rubriek: De Archiefwet en hare uitvoering, is, met het oog op de overvloedige copij voor Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891 (laatstelijk gewijzigd bij Kon. besl. van 16 April 1920, no. 54). De abonnementsprijs van het Ned. Archievenblad bedraagt per jaargang 7.50; voor het buitenland 8.75. Deze jaargang loopt van Sept. 1920 tot en met April 1922. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. L. LAS0NDER, Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage.

Nederlandsch Archievenblad | 1922 | | pagina 1