310 Zoo ook het notulenboek van den straatweg Leiden—Bode graven 1824—1853. Middelburg. Het archief van het kolfgezelschap aan de Smoorsgang, loopende over de jaren 17971876, werd ten ge schenke ontvangen. Ook een notulenboek van den schuttersraad bij het kolfbataillon der rustende schutterij werd verkregen, terwijl werden aangekocht: de origineele rekening der kwartiermeesters van Middelburg over 1470, borderel stadsrekening 1763/64, twee indices op registers in het archief en eenige boedelpapieren, behoorende tot het archief van de Weeskamer. Rotterdam. Het origineele wapendiploma van Rotterdam van 1816 werd aan het archief overgedragen. Van de gemeentelijke bureaux der Bouwpolitie en der Belas tingen werd weder een groot aantal kohieren overgenomen, die na beschreven te zijn, achter hun voorgangers werden geplaatst. Ook 60 banden met kwitanties over het jaar 1916 werden toegezonden. Het archiefje van de afdeeling Voeding van het Rotterdamsche Comité voor de Belgische vluchtelingen werd ontvangen. Het archief der Vereeniging ter behartiging van de belangen der vrouw werd overgenomen. Eindelijk werden van het Bestuur van het Departement Rotterdam der maatschappij tot nut van 't algemeen de duplicaat-notulen van het bestuur verkregen benevens het archief van de Rotterdamsche Werkvereeniging 1844 1853 en dat van de sub-commissie Rot terdam voor de oprichting van het gedenkteeken te Heiligerlee. Het archief van het Steuncomité, in het laatst van het vorig jaar ingekomen, is door den secretaris van het centraal-comité geschift, waarbij bleek, dat het grootste gedeelte na 5 jaar ver nietigd zal kunnen worden. Het overblijvende bestaat uit enkele notulen, verder in- en uitgaande stukken en kasboeken. Van den waterschout werd weer een gedeelte van zijn archief ontvangen. Schiedam. Door het Steuncomité 1914 werd het archief dezer instelling in het gemeente archief gedeponeerd. Vlaardingen. Het archief der opgeheven Commissie van Bijstand voor het archief werd ontvangen, zoo ook het archief van het opgeheven levensiniddelenbedrijf. De z.g.n. oorlogsdossiers, zijnde de correspondentie enz. van het gemeentebestuur met de Departementen, crisisinstellingen enz. over de jaren 1914 tot 1920 werden overgenomen. 311 Het Rechterlijk archief van 1811 tot 1838 werd van het Rijk in bruikleen verkregen. VI. Verliezen. Groningen. Aan de voogdij van het Mepschen-gasthuis is gerestitueerd het dubbel exemplaar harer rekening over 1712/13, dat, nadat de rekening door de stedelijke overheid was goedge keurd, bij vergissing onder de laatste was blijven berusten en dientengevolge in de serie rekeningen der voogdij ontbrak. Haarlem. Twee protocollen van den notaris Rens (Invent, nos. 393 en 394) die uitsluitend akten bevatten, verleden in den Haag, werden aan den Rijksarchivaris in Noord-Holland overgedragen. Leiden. Eenige stukken gevonden in de archieven van het Vredegerecht en de Rechtbank van enkele politie, die er echter niet toe hoorden, werden aan den Griffier van het Kantongerecht over gedragen. Het waren voornamelijk audientiebladen e. d. van civiele en strafzaken tusschen 1838 en 1861. Ylaardingen. Een aantal stukken, die tot het archief van het Collegie van de Groote Visscherij bleken te behooren, werden aan het Algemeen Rijksarchief overgedragen. W. MOLL. De Archivaris-kwestie te Gouda. In de N. R. Ct. van 30 December 1921 komt over dit onderwerp, waaromtrent, zooals in de vorige aflevering onder Officiëele Berichten gemeld is, het Bestuur onzer Vereeniging aan den Raad der gemeente Gouda reeds eerder een verzoekschrift gericht was, het volgende ingezonden stuk voor: „Met ingang van 1 October 1.1. is aan Dr. J. Huoes wegens gezond heidsredenen op zijn verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-archivaris van Gouda. Volgens de Archiefwet 1918, die tijdens het archivariaat van Dr. Huoes in werking is getreden, zou thans alleen archivaris kunnen worden een persoon, die voldoet aan de eischen van de eerste klasse der wetenschap pelijke archiefambtenaren, m. a. w. iemand, die dat ambt als hoofdbetrekking zou moeten bekleeden, en dus ook een veel grooter salaris zou moeten ontvangen dan door Dr. Huoes werd genoten. B. en W. hebben daarom voorgesteld het archief te stellen onder het beheer van den gemeente-secretaris en het tot heden op de begrooting uitgetrokken bedrag van 700 te bestemmen voor een eventuëele toelage, welke zou kunnen worden verstrekt aan een wetenschappelijk man, die,

Nederlandsch Archievenblad | 1922 | | pagina 19