302 Gouda. Met het oog op een nieuwe inventariseering van het geheele stedelijke archief werden de in het archief in de „Secrete Kast" aanwezige charters uit de 14e eeuw beschreven. 's-G ravenhage. De inventariseering van het archief der Weeskamer vorderde dit jaar aanmerkelijk. De fiches werden alle geordend. Thans rest nog het definitief op orde brengen der talrijke, nu alle beschreven, boedelpapieren. Alle nog niet beschreven stukken uit de collectie Varia werden behandeld. Dit werk, eerste noodzakelijke stap tot definitieve inven tariseering der archieven, kwam gereed. Een aanvang werd gemaakt met de beschrijving der zeer uitge breide collectie eigendomsbewijzen van Haagsche huizen en erven. Het archief van het opgeheven Geneeskundig Opvoedings gesticht voor zwakzinnige en achterlijke kinderen werd geïnventari seerd. Aan het klapperen der protocollen van de Haagsche nota rissen werd voortgewerkt38 deelen met klappers kwamen dit jaar gereed, zoodat er thans 64 deelen op de leeszaal ten gebruike staan. Groningen, De voorloopige ordening en beschrijving der op de archiefbewaarplaats ten stadhuize aanwezige bescheiden werd voortgezet. Thans werd ook een groot deel van het aldaar aanwezige oud-archief (de stukken ouder dan 1813) voorloopig geïnventari seerd. In het geheel werden behandeld, d.w.z beschreven, gestempeld en van een voorloopig nummer voorzien, van het oud archief ruim 6700 deelen en 165 pakken, omslagen, dossiers en losse stukken, en van het nieuw-archief (de stukken jonger dan 1813) ruim 1850 deelen en ongeveer 500 pakken, omslagen, dossiers en losse stukken. Het meerendeel dezer deelen, pakken, omslagen enz. behoorde tot het archief van het stads- of gemeentebestuur in engeren zin. Daartusschen werden de volgende kleinere, op zich zelf staande archieven of gedeelten van archieven aangetroffen, die straks bij een afzonderlijke groep van in het gemeentearchief gedeponeerde archieven gevoegd zullen worden 1 Het archief van Scholarchen der latijnsche en duitsche scholen, 17e tot begin 19e eeuw. 2°. Het archief van het Algemeen Werkhuis, 17861797. 3°. Archieven van gerechtigden tot verschillende buurtputten, gelegen aan de zuidzijde der Groote Markt bij het Kleine Koude Gat, 17501860; aan de zuidzijde der Vischmarkt tusschen Haddinge- en Pelsterstraat, 1771— 1862; in de Breede Gang tus schen Haddinge- en Folkingestraat, einde 18e en eerste helft 19e eeuw, en in de St. Jansstraat, 1860—1864. 303 4°. Stukken behoorende tot het archief der Veencommissie, 1852, 1854—1856. 5°. Een stuk behoorende tot het archief der Poldercommissie, 1853. 6°. Het archief van de Raadscommissie voor het brandwezen, 1848—1853. 7°. Het archief van den Opperbrandmeester, 1846 1859. 8°. Het archief van de Vereenigde Commissie uit den Raad der stad Groningen, uit het College van Curatoren der Hoogeschool en uit den Academischen Senaat ter regeling van de overdracht en inwijding van het nieuwe Academiegebouw, 1850—1851. 9°. Het archief van de Commissie ter regeling van de open bare feesten, te geven bij de overdracht en inwijding van het nieuwe Academiegebouw, 1850. 10°. Het archief van de Vereeniging tot bevordering van de Volksgezondheid, 18691886. Ook deze kleinere archieven of gedeelten daarvan werden voorloopig geordend en beschreven. Haarlem. Het archief van den archivaris, aanvangend met het jaar 1857, is geheel geordend. Met de inventarisatie van het familie-archief Fabricius werd voortgegaan. Een begin werd gemaakt met de bewerking van het archief van de Weeskamer. De nummers van den inventaris, 10, 23 en 24—31 werden op fiches gebracht. Van de notarieele protocollen werden op deze wijze bewerkt dat van notaris Matthijs Haeswindius (1667— 1672). Op dat van den notaris van Heymenberg Reuvens (17771796) werd een klapper gemaakt. Wederom werd een groot aantal van de fiches der doop-, trouw- en begraafboeken gealfabetiseerd. 's-H ertogenbosch. Daar de archivaris het geheele jaar door het bericht wachtende was, dat het archief zou moeten gaan verhuizen, werd het bewerken der verzamelingen achterwege gelaten. Hilversum. Met het ordenen van stukken volgens het decimale registratuurstelsel werd voortgegaan, zoomede met de omwerking van de archiefstukken, vóór de invoering van genoemd systeem in het archief opgelegd. In het afgeloopen jaar werden ongeveer 3000 dossiers afge geven ter raadpleging, een bewijs, dat het toegepaste systeem, dat bestudeering en raadpleging van iedere op zich zelf staande zaak gemakkelijk maakt, in een behoefte voorziet.

Nederlandsch Archievenblad | 1922 | | pagina 15