Berichten. 270 onder den titel „Dante in Kadzand" een bespreking aan de questie of Dante in Vlaan deren is geweest en speciaal of hij met „Guizzante" het Vlaamsche Witzand of het Zeeuwsche Kadzand bedoelt. Met een uitvoerig historisch betoog toont Schr. aan dat, hoewel Dante nooit in deze streken kan geweest zijn, hij op de onderhavige plaats Kadzand zal bedoeld hebben. F. Algemeen. Staatsbegrooting voor 192 2. Bij het art. 208Personeel Rijks archieven-) wordt voorgesteld de bevordering van een hoofdcommies (aan het Algemeen Rijksarchief) tot archivaris, en van twee commiezen tot hoofdcommies, en van een concierge-binder tot klerk, welke daarvoor in verband met hunnen diensttijd en den aard hunner werkzaamheden in aanmerking komen. Verder wordt de aanstelling van een klerk aan het Algemeen Rijksarchief voorgesteld. Er bestaat aldaar behoefte aan een wetenschappelijk archiefambtenaar tweede klasse, die de bezoekers in de leeszaal behulpzaam kan zijn. Examens Archiefschool. Voor wetenschappelijk archiefambtenaar der eerste klasse is geslaagd Mej. Dr. D. A. Felix te 's-Gravenhagevoor weten schappelijk archiefambtenaar der tweede klasse zijn geslaagd Mej. J. IJperlaan te Delft, en de Heeren H. Bonder te Assen, J. H. E. Asberg, H. Dommisse, G. J. Lugard Jr., allen te 's Gravenhage, J. van Riemsdijk te Schiedam, F. C. van der Meer van Kuffeler, G. Koning en R. Brunsting, allen te 's-Gravenhage, N. J. Pabon te 's-Hertogenbosch en H. Levelt te Bergen-op-Zoom. De Archiefwet en hare uitvoering. Academisch Statuut. Zooals bekend, is het nieuwe academische statuut op 19 September 1.1. in werking getreden. In verband daarmede is zeer zeker een verandering te wachten in de eischen voor benoembaarheid tot weten schappelijk archiefambtenaar der eerste klasse, zooals die thans volgens het Kon. Besluit van 2 September 1919 (Stbl. 551) geldende zijn, terwijl ook het Kon. Besluit van 28 October 1919 tot oprichting eener archiefschool zal dienen te worden ge wijzigd. Zoodra het nieuwe Kon. Besluit is verschenen, denken wij in ons blad opzettelijk op deze belangrijke zaak terug te komen. Gemeentel ij ke archiefverordening en Instructie voor den gemeente-archivaris. Thans zijn, voorzoover ons bekend, ook voor de gemeenten Boskoop, Brielle, Dordrecht, Gorinchem, Groningen, Hoe- dekenskerke, Nieuwlekkerland, Rotterdam en Schoonhoven de desbetreffende verordening en c.q. instructie vastgesteld overeenkomstig de ministeriële circulaire, be halve in de gemeente Hoedekenskerke, waar volgens het raadsverslag (opgenomen in De Zeeuw van 17 Mei 1921) een verordening werd aangenomen, waarin onder meer de bepaling voorkomt, dat de Secretaris zal optreden als Gemeente-archivaris, hetgeen intusschen ongetwijfeld in strijd is met de Archiefwet. Dr. Jul. Persijn in de Versl. en Meded. der Kon. Vlaamsche Acad. Mei 1921 komt juist tot de conclusie dat Witzand bedoeld is. 2) Ditmaal zijn voor het eerst de vroeger afzonderlijke artikelen: Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage en: Rijksarchieven in de provinciën in bovengenoemd ééne artikel samengebrachr. 271 Rijksarchieven. Algemeen Rijksarchief. Door den hoofdcommies P. Berends is op 1 Juli 1.1. het feit herdacht, dat hij vóór 40 Jaren bij het archiefwezen in dienst trad. Bij monde van den Algemeenen Rijksarchivaris Prof. Fruin is hem namens het personeel een huldeblijk aangeboden. Ook de gewezen Algemeenen Rijksarchivaris Jhr. Van Riemsdijk behoorde onder degenen, die den jubilaris kwamen gelukwenschen. Nog een andere onderscheiding is den Heer Berends te beurt gevallen, n.l. zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau op 30 Auguslus 1.1. In de plaats van wijlen Mr. Van Meurs is met ingang van 1 November 1.1. benoemd tot Archivaris Dr. P. A. Meilink, tot dusverre hoofdcommies met den rang van chartermeester. Met ingang van denzelfden datum is aan Mr. J. A. G. Verspyck Mijnssen eervol ontslag verleend als onder-directeur van het Koninklijk Penningkabinet en is hij benoemd tot commies aan het A'gemeen Rijksarchief met toekenning van den persoonlijken titel van Secretaris aan het Algemeen Rijksarchief. Rijksarchief in Friesland. Aan Mr. J. L. Berns is met ingang van 1 November 1.1. eervol ontslag verleend als Rijksarchivaris onder dankbetuiging. In diens plaats is met ingang van denzelfden datum benoemd tot Rijksarchivaris Dr. H, A. Poelman, hoofdcommies met den rang van chartermeester, tot 8 September 1.1. aan het Rijksarchief in Groningen, en met dien datum in gelijken rang overgeplaatst naar het Rijksarchief in Friesland. Dr. Poelman is tevens benoemd tot tijdelijk provinciaal bibliothecaris. Met ingang van 1 Juli 1.1, is benoemd tot concierge-binder S. ter Horst, tijdelijk binder. Rijksarchief in Overijssel. Met ingang van 1 November 1.1. is benoemd tot klerk P. A. A. M. Wubbe, tijdelijk klerk. Rijksarchief in Groningen. Benoemd zijn tot tijdelijk concierge- binder J. Fokkens, tot tijdelijk bode E. E. Huizinga. GemeenfE- en waterschapsarchieven. Gemeente Bergen-op-Zoom. Tot tijdelijk gemeente-archivaris is benoemd H. Levelt. Gemeente Gorssel. Tot gemeente-archivaris is benoemd, na ver kregen ministerieele machtiging ingevolge art. 15, al. 4, van de Archiefwet 1918, Jhr. H. H. RoËll, te Warnsveld. Gemeente Delft. Tot tweede assistent is benoemd Mej. J. IJperlaan. Gemeente Gouda. Thans is met ingang van 1 October 1.1. aan Dr. J. Huges op zijn verzoek wegens gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als gemeente-archivaris. Gemeente 's-Gravenhage. - Tot adjunct-commies is benoemd Mej. Mr. G. H. C. Breesnee, commies aan het gemeente-archief te Leiden. Gemeente Leiden. Benoemd is tot adjunct-archivaris de Heer J. W. VerbuRGT, archivaris van het kasteel Nijenrode, ook reeds vroeger als predikant te Nigtevecht voorzitter van het oudheidkundig genootschap Niftarlake. Gemeente Alkmaar. Aan Mej. T. Vinke is op haar verzoek eervol ontslag verleend als klerk. In de besognekamer van het stadhuis is een door de gemeente-archivaris inge richte goedgeslaagde tentoonstelling gehouden van op het beleg en het ontzet van

Nederlandsch Archievenblad | 1921 | | pagina 51