Jjtówkitkelf JMftêMiétó. 170 OFFICIEEL GEDEELTE. Orgaan van de VEREENIGING VAN ARCHIVARISSEN in Nederland. NO. 3. 192Q/1922. MEDEDEELINOEN VAN HET BESTUUR. T ij d s c h r i f t. De vierde en laatste aflevering van den loopenden jaargang zal in Februari 1922 verschijnen. Daarna zal van Mei 1922 af aan, wanneer ook het nieuwe vereenigingsjaar begint, zooveel mogelijk elke drie maanden een aflevering uitkomen. Nieuwe druk van de Handleiding. Zooals ook reeds door den Voorzitter in zijn rede op de jaarvergadering is medegedeeld, is sedert het uitkomen onzer vorige aflevering thans de Tweede Druk van de Handleiding voor het ordenen en beschrijven van archieven, ontworpen in opdracht van de Vereeniging van Archivarissen in Nederland, door Mrs. S. Muller Fzn., J. A. Feith en R. Fruin verschenen. Reeds vóór den oorlog werd het plan daartoe opgevat en aanvankelijk lag het in de bedoeling een herziene uitgave te leveren. Vooral omdat dit allereerste en voornaamste gereedschap voor den a s. archivaris op de lessen van de Archiefschool onmogelijk kan worden gemist, is dit niet geschied, maar is een Handleiding, nagenoeg letterlijk overeenkomende met de eerste uitgave van Archieven der Joodsche gemeenten. De Heer D. S. van Zuidfn deelt ons mede, dat door den ressortalen raad van het Synagogaal Ressort 's-Gravenhage een Commissie is benoemd tot het inventariseeren van de archieven der kerkelijke gemeenten binnen dat ressort. Zoodra er een definitieve regeling voor het geheele land is tot stand gekomen, heeft de Heer Van Zuiden ons een artikel over dit onderwerp toegezegd. Dat er zoowel in het Nederlandsch als in het Portugeesch-Israëlietisch Kerkgenootschap voor de zaak gevoeld wordt, bewijzen een paar uitvoerige artikelen over dit onderwerp in het Nederlandsch Israëlietisch Weekblad van 15 April en 6 Mei j.l., het laatste van den Heer Jac. Zwarts. Buitenlandsche Archieven. Belgische archieven. In België is bij arrété royal van 15 November 1920 opgericht een Commission, chargée de receuilliz et d'inventorier les documents relatifs a la guerre et a l'occupation. Haar doel is onder meer ook het verzamelen van archives d'origine étrangère. Secretaris is de Heer H. Nelis, te Biussel. Eeuwfeest van de Ecole des chartes te Par ij s. Dit feest is volgens een mededeeling in de Revue Historique van Janvier—Fevrier 1921 op 22 Februari 1921 met grooten luister gevierd. De President van de Republiek heeft de plechtige samenkomst geleid, alwaar verder onder meer het woord voerden de Directeur Maurice Prou en Henri Pirenne. Ook is voorlezing gedaan van een groot aantal uit het buitenland ingekomen adressen, waarin hulde gebracht werd aan de over de geheele wereld bekende instelling. Onder deze adressen heeft zonder twijfel behoord het telegram van hulde, dat uit ons land door den Algemeenen Rijksarchivaris aan de 100-jarige is toegezonden. Wij vermelden hier tevens, dat in de Revue des Deux Mondes van 15 Februari 1921 een artikel veorkomt over de Ecole des Chartes van de hand van den bekenden Franschen staatsman Gabriel Hanotaux, die heeft mogen gebruik maken van het manuscript van een binnenkort te verschijnen geschiedenis van de Ecole door den Directeur Maurice Prou. Zoodra dit werk zal zijn verschenen, is ons van zeer bevoegde hand een bespreking daarvan in ons blad toegezegd. Afgesloten 11 Mei 1921. De abonnementsprijs van het Ned. Archievenblad bedraagt per jaargang ƒ7.50; voor het buitenland 8.75. Dtze jaargang loopt van Sept. 1920 tot en met April 1922. Bijdragen voor dit tijdschrift te zenden aan Dr. L. LAS0NDER, Algemeen Rijksarchief te 's-Gravenhage. Goedgekeurd bij Kon. besl. van 29 Sept. 1891 (laatstelijk gewijzigd bij Kon. besl. van 16 April 1920, no. 54).

Nederlandsch Archievenblad | 1921 | | pagina 1